V nasledujúcom texte sa pozrieme na konkrétne možnosti, ako kúpiť legálnym spôsobom Bitcoin alebo iné kryptomeny bez dane. Upozorňujeme na termín „legálne“ a teda tak, že môžete priznať všetky svoje obchody a výsledná daň bude nulová. Slovenská legislatíva má síce na kryptomeny pomerne vysoké daňové zaťaženie, ale existuje možnosť zabezpečiť si Bitcoin a iné kryptomeny prostredníctvom fondov na burze. Na to sa vzťahuje tzv. časový test, v tomto prípade 1 rok. Po roku je daň v tejto oblasti nulová.
Bitcoin a rôzne možnosti
Táto možnosť existuje aj u brokerov, ktorí pôsobia na Slovensku a v Českej republike. Je však potrebné uviesť niektoré obmedzenia. Základným obmedzením je ponuka fondov. Podľa európskej legislatívy nie je možné u nás obchodovať veľké Bitcoin a Ethereum ETF fondy, ktoré sú prístupné len americkým klientom. V súčasnosti čakáme na ich sprístupnenie, ktoré závisí od implementácie podľa európskej legislatívy.
Poznámka: To sa dá obísť len tým, že si zabezpečíte účet u brokera, ktorý postupuje podľa americkej legislatívy (táto problematika je však obsiahla sama osebe a nie je cieľom tohto textu sa tomu venovať). U nás je to napríklad Interactive Brokers.
Ak však chceme postupovať podľa legislatívy, ktorá je platná u nás, môžeme si vybrať niekoľko produktov. Nejde však o klasické ETF, ale ETN, ETC a ETP možnosti. V prvej časti textu sa venujeme rozdielom medzi americkými produktmi a tými, ktoré môžete využiť u nás. Druhá časť je venovaná rozdielom medzi ETN, ETC a ETP a teda formami, ktoré majú kryptomenové fondy u našich brokerov. V tretej časti sú konkrétne tipy na obchodované fondy, a to rozdelené na Bitcoin, iné jednotlivé kryptomeny a tzv. kryptomenové koše.
Americké a európske produkty
Európske a americké trhy ponúkajú rôzne typy produktov pre investorov zaujímajúcich sa o Bitcoin. Na európskych burzách sú dostupné tzv. ETN (Exchange-Traded Notes) alebo všeobecnejšie ETP (Exchange-Traded Products), zatiaľ čo v Spojených štátoch sa čoraz viac pozornosti upriamuje na ETF (Exchange-Traded Funds). Tieto finančné produkty umožňujú investorom vystaviť sa vývoju ceny Bitcoinu bez priameho vlastníctva samotného aktíva, no každý z nich funguje trochu inak, hlavne pokiaľ ide o právne postavenie, záruky a daňové aspekty.
Nasleduje detailné vysvetlenie kľúčových rozdielov medzi produktmi obchodovanými v Európe a ETF v USA:
1. Právne rozdiely a štruktúra
Európske ETN sú dlhopisy – teda dlhové cenné papiere, ktoré vydávajú finančné inštitúcie a sú obchodovateľné na burze. ETN sú vo svojej podstate nezabezpečené záväzky emitenta, čo znamená, že hodnota ETN je závislá nielen od hodnoty podkladového aktíva (v tomto prípade Bitcoinu), ale aj od finančného zdravia emitenta. ETN nemajú samostatný majetok zabezpečený aktívami – sú plne kryté dôveryhodnosťou emitenta.
Americké ETF, na rozdiel od ETN, sú fondy, ktoré držia aktíva vo svojom portfóliu. V prípade ETF zameraných na Bitcoin by fond držal Bitcoin (alebo jeho futures kontrakty, ako je to zatiaľ bežné) ako podkladové aktívum. Z toho vyplýva, že ETF je kryté samotnými aktívami a neexistuje rovnaké kreditné riziko emitenta ako pri ETN. Pokiaľ teda fond skrachuje, držitelia ETF by mali nárok na výplatu z podkladového portfólia.
2. Kreditné riziko emitenta
Keďže európske ETN sú záväzky emitenta, nesú kreditné riziko – v prípade, že emitent nie je schopný plniť svoje záväzky, investori môžu prísť o časť alebo celé svoje investície. Preto pri investovaní do ETN zohráva dôležitú úlohu výber dôveryhodnej finančnej inštitúcie, ktorá ETN emituje. Hodnotu investície teda ovplyvňuje nielen hodnota Bitcoinu, ale aj stabilita emitenta.
Naopak, americké ETF minimalizujú toto kreditné riziko, pretože sú kryté samotnými aktívami. Investori sú teda chránení voči insolvencii správcu fondu, keďže fond drží skutočné podkladové aktíva. Pri ETF je ochrana vyššia, pretože riziko straty zlyhaním emitenta je nižšie, a cena ETF je priamo naviazaná na hodnotu aktív.
Viac vo VIP skupine vrátane konkrétnych tipov na ETN, ETP a ETC obchodované v Európe. Možnosť vyskúšať si teraz VIP skupinu Investície vo vrecku zadarmo do 20. 10. Stačí kliknúť nižšie.
Ďalšie zaujímavé čítanie: Dlhopisy majú byť riešením pre Slovensko (+ odporúčanie)
Maj prehľad o svetových trhoch a nezmeškaj príležitosť!
Ak ťa baví náš obsah, ale chcel by si ísť viac do hĺbky prípadne by sa sa chcel pridať do našej investorskej komunity, kde je už viac ako 500 investorov, tak sa pridaj do VIP členstva Investície vo vrecku.
Ako funguje také VIP členstvo a čo sa v ňom dozvieš? Pozri si TOTO VIDEO.
Vo VIP členstve nájdeš akciové portfólio Ing. Jakuba Kraľovanského, vnútornú tabuľku firiem, watchlist ako aj rôzne fundamentálne reporty či analýzy konkrétnych firiem a omnoho viac.