Jan Berka: Fed bude vývoj na trhu práce starostlivo sledovať

Fed bude riešiť trh práce
Zdroj fotografie: shutterstock.com/Mehaniq

Fed bude zasadať 18. septembra a bude to jedno z najdôležitejších zasadnutí za posledné roky. Napätie na akciovom trhu sa stupňuje. Je to vidieť na negatívnych reakciách cien akcií aj firiem z Magnificent 7. K tomu sa pridala zvyšujúca sa nezamestnanosť v USA. Fed musí reagovať na znižujúcu sa infláciu, ale aj tieto problémy. Preto bude jeho rozhodnutie dôležité.

Daná situácia má však viacero interpretácií a dezinterpretácií. Naším zámerom je skúmať ju spolu s odborníkmi v danom odvetví takým spôsobom, aby sme pomohli čitateľom zorientovať sa v tomto segmente a pripraviť sa na nadchádzajúce obdobie. Fed je tak hlavnou témou ekonomických diskusií.

Marek Rodák
Autor: Marek Rodák
Publikované: 3. septembra 2024

Zdieľajte tento článok

banner-ivv-clenstvo

Na Fed sú upravené pohľad mnohých investorov v súčasnosti. Jan Berka, jeden z najuznávanejších ekonómov v Čechách a na Slovensku, šéfredaktor ekonomického magazínu Roklen24, prijal pozvanie na rozhovor. Témou bola súčasná situácia. Naším čitateľom sa snažíme poskytnúť čo najviac aktuálnych informácií a predovšetkým interpretácií odborníkov. Jan Berka medzi týchto odborníkov patrí. Zaoberáme sa súčasnou situáciou v USA, na trhu práce, ale aj výsledkovou sezónou a ďalšími súvislosťami.

Fed a úrokové sadzby

Za posledných 30 rokov vždy, keď Fed začal znižovať sadzby, tak bolo pozdné a približne v bode znižovania sadzieb dosiahol SP500 vrchol. Teraz sa očakáva prvé zníženie v septembri. Čo sa podľa vás musí stať, aby to nedopadlo rovnako?

Skúsme sa na celú vec pozrieť aktuálnou trhovou a ekonomickou optikou. Zníženie sadzieb v septembri je istota. Fed už s ohľadom na vývoj inflácie a trhu práce nemá dôvod držať menovú politiku na doterajších reštriktívnych úrovniach. Neistota panuje okolo toho, o koľko bude úroky znižovať. Či by mohol menový výbor doručiť väčšiu zmenu, než je obvyklé, teda väčšie zníženie ako o štvrť percentuálneho bodu. Ak by sa tak stalo, ďalším dielikom skladačky by bola sprievodná rétorika a aktualizovaná prognóza.

Ak by trh prípadné zníženie sadzieb o viac ako štvrť percentuálneho bodu vyhodnotil ako dôkaz predchádzajúcej menovopolitickej chyby v podobe neskorej úpravy sadzby, ktorú teraz Fed musí dohnať, pretože sa blíži nejaký ekonomický karambol, rozhodne by išlo o dôvod k akciovému výpredaju. Nehľadiac na teóriu, že nižšie sadzby sú pre akciové trhy pozitívom. Vždy sa treba pozerať na ekonomické pozadie.

Fed a jeho rozhodnutie bude veľmi sledované. Zdroj: Youtube

Ak ešte nemáš svojho brokera, využi nasledujúci link a prispej tak na chod tohto magazínu, aby si mal vždy čerstvé informácie:

eToro je investičná platforma s viacerými aktívami. Hodnota vašich investícií môže stúpať alebo klesať. Váš kapitál je ohrozený.

51 % účtov retailových investorov prichádza o peniaze pri obchodovaní s CFD u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.

Ak Fed budúci mesiac zníži sadzby o štvrť percentuálneho bodu a spolu s tým doručí pozitívnu prognózu pokračujúceho rastu bez akýchkoľvek hrozieb výraznejšieho ekonomického spomalenia, akcie by z toho mohli profitovať. Základom trhového optimizmu bude výkon americkej ekonomiky. Ak zostane robustný ako doteraz a nedôjde na žiadne zádrhele, ako napríklad na ďalšie výrazné negatívne prekvapenia u dát z trhu práce, nemusela by sa opakovať situácia akciového výpredaja, ako tomu bolo predtým.

Kľúčovou otázkou do ďalších mesiacov by následne bolo, či je výkon dostatočný na to, aby boli vyplnené trhové očakávania. Trh totiž nielen od tohto roku, ale aj od budúceho roka, očakáva pokračujúci rast ziskov na akciu, pri indexe SP500 dokonca dvojciferným tempom použijeme dáta od spoločnosti Factset, čo by sa v prostredí spomaľujúcej ekonomiky mohlo stať vo výsledku zdrojom potenciálneho sklamania.

Akciové trhy a ďalší vývoj

Riziko poklesu trhov sa zvyšuje. Pred pár dňami sme videli najväčší prepad na akciách v tomto roku. Majú sa investori pripraviť na výpredaje?

Je potrebné si uvedomiť, že výpredaj z prelomu júla a augusta nebol spôsobený ničím systémovým, ale kombináciou niekoľkých faktorov, od náznaku Fedu smerom k zníženiu sadzieb, cez nad očakávania horšie dáta z trhu práce, až po sklamanie z výsledkov niektorých amerických technologických firiem a po uzatváraní pozícií (deleveraging) v rámci stratégie carry trade, kde bol hlavnou finančnou menou japonský jen.

Sami teraz vidíme, ako rýchlo výpredaj prišiel, tak aj odišiel. Netrvalo to ani dvadsať dní a sme späť na úrovniach pred spomínaným výpredajom.

To však neznamená, že na ďalšie poklesy trhov môžeme zabudnúť. To by bola obrovská chyba. Spomínaný výpredaj nám ukázal, ako rýchlo sa môže zhoršenie trhového sentimentu prejaviť na „našponovaných“ trhoch. Otázkou potom je, čo by mohlo ďalší výpredaj, prípadne korekciu, vyvolať. Nad očakávania horšie kľúčové dáta, napr. z amerického trhu práce? Áno!

Nesplnenie trhových očakávaní pri ziskoch amerických firiem? Nepochybne! Vždy bude záležať na tom, či pôjde o korekciu, alebo naopak o nejaký krízový výpredaj podobný tomu, čo sme videli v marci 2020. Záležať teda bude na okolnostiach. Osobne verím, že so spomaľujúcou ekonomikou by sme si mali opäť zvyknúť na to, že trhy nerastú donekonečna, ale môžu tiež klesnúť.

Fed ovplyvňuje najväčšiu ekonomiku sveta. Zdroj: Youtube

Ak ešte nemáš svojho brokera, využi nasledujúci link a prispej tak na chod tohto magazínu, aby si mal vždy čerstvé informácie:

eToro je investičná platforma s viacerými aktívami. Hodnota vašich investícií môže stúpať alebo klesať. Váš kapitál je ohrozený.

51 % účtov retailových investorov prichádza o peniaze pri obchodovaní s CFD u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.

Fed a softlanding

Fed neustále opakuje že tzv. „soft landing“ je možný a že je to najpravdepodobnejšia možnosť. Zároveň tvrdí, že je možné skrotiť infláciu aj bez toho, aby to ovplyvnilo negatívne trhy. Bude to tentoraz iné a naozaj sa to Fedu podarí?

Na údajoch o inflácii a na vývoji trhov môžeme vidieť, že je to možné. Sám guvernér Fedu Powell na konferencii centrálnych bankárov v Jackson Hole uviedol, že inflácia sa udržateľne posúva smerom k cieľu a že sa menový výbor zameria viac na trh práce. Po jeho slovách akcie rástli. Som toho názoru, že tzv. hladké pristátie v tejto chvíli zostáva základným scenárom, čo by mohlo byť pre akcie pozitívne, avšak za podmienok, ktoré som spomenul vyššie.

Niekto by mohol argumentovať neistotou okolo amerického trhu práce, o niekoľko mesiacov nad očakávania horších výsledkoch miery nezamestnanosti a tvorby nových pracovných miest. Tu si treba uvedomiť, prečo miera nezamestnanosti rastie. Je to preto, že firmy výrazne prepúšťajú? Nie! Je to vďaka prílivu nových ľudí na trh práce, čo je podstatný rozdiel. V tejto chvíli tak nemusíme hovoriť o agresívnom uvoľňovaní trhu práce, ale o dosiahnutí rovnováhy, ktorá už nie je rizikom pre cieľ cenovej stability.

Nvidia drží

Nvidia ťahá celú AI bublinu, ktorá zasa ťahala technologické akcie. Aktuálne už akcie poklesli o -30% a čiastočne sa vrátili späť. Môžeme hovoriť o spľasnutí AI bubliny alebo je na to ešte skoro?

Z vývoja ceny akcie spoločnosti Nvidia vidíme, že veľká časť výpredaja posledných dvoch mesiacov bola zmazaná. O nejakom spľasnutí bubliny tak nemôže byť reč. Veľkou otázkou podľa mňa je, či je dianie okolo AI vôbec nazývané bublinou porovnateľnou napríklad s dot-com érou.

Mal som možnosť túto tému prebrať s kolegami, ktorí toto obdobie na trhu zažili, rovnako tak aj s ľuďmi z veľkých investičných spoločností, ako je napríklad Fidelity International. Ani podľa nich nie sme v situácii z prelomu tisícročia.

U spoločností angažujúcich sa v oblasti umelej inteligencie bude kľúčové, či je ich biznis toľko očakávaným spúšťačom nárastu produktivity vedúceho k rastu potenciálneho produktu. Ak by sme boli len na začiatku všetkých možností, ako sa dá umelá inteligencia využiť, pravdepodobne by to tak bolo. Tým pádom by vznikol priestor pre ďalšiu expanziu technologického sektora.

V takom prípade by sme mohli očakávať, že sa koncentrácia AI firiem zníži. Perspektíva ziskov by nepochybne prilákala nové firmy s novými nápadmi a technológiami. Aj napriek tomu, že dnes má Nvidia navrch, predovšetkým ak sa pozrieme na jej marže, nikde nie je dané, že jej postavenie v budúcnosti vydrží. V najbližšej dobe by si však svoje postavenie podľa môjho názoru mala udržať.

Fed sleduje aj trh práce

K nie úplne presvedčivým výsledkom sa pridali aj problémy trhu práce. Zdá sa to pomerne málo, ale za posledný mesiac vyskočila miera nezamestnanosti v USA o 0,2 %. Presne to predstavuje 352-tisíc ľudí. A teda celkovo vyskočilo toto číslo na 7,2 milióna osôb. Ešte vždy to úplne problém nie je, ale v ekonomike je vždy dôležitejší trend ako konkrétne číslo. A ten nie je dobrý.

Tu si treba uvedomiť, čo za nárastom miery nezamestnanosti stojí. Ako som už spomenul, nejde o agresívne prepúšťanie, ale o príchod nových ľudí na trh práce. Vidieť to môžeme napríklad pri náraste miery participácie, ale aj z reportu JOLTS, kde sa júnová miera prepúšťania dostala pod 1 %. Zvoľnenie trhu práce preto nevnímam ako zárodok recesie, ale ako normalizáciu pre dlhom období extrémnej napätosti.

Pravdou je, že Fed bude vývoj na trhu práce starostlivo sledovať. Doterajšie komentáre centrálnych bankárov však nespomínali nič, čo by sledovanú oblasť spájalo s predzvesťou recesie. Áno, môžeme tu použiť argumenty, ako je splnenie podmienok Sahm Rule, ale aj to súvisí s príchodom nových ľudí, nie s prepúšťaním, čo okrem iného uviedla aj sama autorka tohto pravidla Claudia Sahm.

Ak ešte nemáš svojho brokera, využi nasledujúci link a prispej tak na chod tohto magazínu, aby si mal vždy čerstvé informácie:

eToro je investičná platforma s viacerými aktívami. Hodnota vašich investícií môže stúpať alebo klesať. Váš kapitál je ohrozený.

51 % účtov retailových investorov prichádza o peniaze pri obchodovaní s CFD u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.

Dotkol by som sa aj výsledkovej sezóny. Firmy síce ponúkli čiastočne dobré výsledky, reakcie však boli pomerne negatívne. A to aj v prípade veľkých spoločností. Čo to môže naznačovať?

Tu opäť zohrávajú už spomínané očakávania. Trhy najmä od technologických firiem očakávajú dvojmiestny rast ziskov a expanziu v oblasti využitia a speňaženia umelej inteligencie. Ak tieto očakávania nebudú uspokojené, trh to „odmení“ výpredajom. Následne by mal svoje predikcie upraviť tak, aby viac zodpovedali realite, čo by mohlo niektorých zapálených tech investorov od tohto sektora vo výsledku odradiť.

Všetko sa navyše odohráva po dlhej dobe intenzívneho rastu. Takáto kombinácia je podľa môjho názoru dobrou ornou pôdou pre trhové korekcie, ktoré skorigujú aj valuácie technológií.

Budúcnosť na trhoch

V poslednom rozhovore ste povedali, že scenár softlandingu je stále možný. Ak by ste si mali vybrať vo svetle súčasných údajov a informácií, zvolili by ste ako najpravdepodobnejší nolanding, softlanding alebo hardlanding?

Fed rozhodne v septembri. Zdroj: Youtube

Ak ešte nemáš svojho brokera, využi nasledujúci link a prispej tak na chod tohto magazínu, aby si mal vždy čerstvé informácie:

eToro je investičná platforma s viacerými aktívami. Hodnota vašich investícií môže stúpať alebo klesať. Váš kapitál je ohrozený.

51 % účtov retailových investorov prichádza o peniaze pri obchodovaní s CFD u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.

Stále zostávam v tábore soft landingu. Kým bude relatívne silný americký spotrebiteľ, firmy nebudú mať potrebu výrazne prepúšťať. Ešte predtým tu existuje možnosť úpravy marží. Tie oproti posledným rokom síce klesli, hodnoty okolo 12 %, sú však stále vyššie oproti dobe pred pandémiou.

Ak sa udržia, firmy môžu zvoľniť tvorbu nových pracovných miest, rovnako tak môžu znížiť počet opracovaných hodín. Kým sa nedostaneme do situácie plošného prepúšťania, za ktorým by stál slabý spotrebiteľ, hladké pristátie zostáva mojím základným scenárom.

Skúsme ešte jednu praktickú otázku, pretože naši čitatelia sú z veľkej časti investori. Do akej oblasti by ste sa v súčasných podmienkach pozerali, ktorá by mohla byť schopná doručiť silnejšie rasty ako trh alebo v prípade negatívnejšieho scenára aspoň stabilnejšie?

Kombinácia soft landingu a nižších úrokových sadzieb by nepochybne nahrala malým a stredným podnikom. Opatrní investori, ktorí sa napríklad obávajú možného zhoršenia výkonu americkej ekonomiky, môžu využiť „easy money“ v podobe štátnych pokladničných poukážok, ktoré stále, pred prvým znížením sadzieb Fedu, nesú zaujímavý výnos s malým rizikom. Je však potrebné počítať s tým, že ak by išli americké úroky rýchlo dole, to isté sa stane aj s týmito výnosmi.

A ak by došlo na recesiu, z môjho pohľadu by v takom prípade mohla zafungovať investícia do dlhopisov dlhších splatností s tým, ako by trh očakával návrat sadzieb na nulu, ba dokonca aj prípadný návrat kvantitatívneho uvoľňovania. Tomu však v tejto chvíli dávam veľmi malú pravdepodobnosť. Ale kto vie, možno sa mýlim…

Ďalšie zaujímavé čítanie: Týždenný kalendár investora (2. 9. – 8. 9. 2024)

Maj prehľad o svetových trhoch a nezmeškaj príležitosť!

Ak ťa baví náš obsah, ale chcel by si ísť viac do hĺbky prípadne by sa sa chcel pridať do našej investorskej komunity, kde je už viac ako 500 investorov, tak sa pridaj do VIP členstva Investície vo vrecku.

Ako funguje také VIP členstvo a čo sa v ňom dozvieš? Pozri si TOTO VIDEO.

Vo VIP členstve nájdeš akciové portfólio Ing. Jakuba Kraľovanského, vnútornú tabuľku firiem, watchlist ako aj rôzne fundamentálne reporty či analýzy konkrétnych firiem a omnoho viac.

O autorovi

Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval som filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života som pracoval v riadiacich aj kreatívnych pozíciách. Kryptomenám sa venujem od roku 2020, ekonomike od strednej školy. Texty tvorím na pracovnej báze od roku 2010. 

TOP Najlepší brokeri

etoro logo web
U 51 % retail investorov došlo ku vzniku straty.
xtb logo web
U 74 % retail investorov došlo ku vzniku straty.
freedom logo

Freedom24

85,8
U 68 - 76% retail investorov došlo ku vzniku straty.
etoro_banner

Horúce novinky

LEGO: Úspešná cesta od drevenej stavebnice ku globálnej značke

14. januára 2025

Inflácia PPI opantala trhy. Ako bude reagovať Fed?

14. januára 2025

SP500 čaká takýto vývoj, analyzuje Jakub Kraľovanský (3. týždeň)

13. januára 2025

Bitcoin je v ťažkostiach. Predať čo dokúpiť? Analyzuje Jakub Kraľovanský (3. týždeň)

13. januára 2025
binance_add

Najčítanejšie

Bitcoin v roku 2025 - analýza XTB

16. januára 2025

Inflácia CPI - budeme rásť alebo je koniec cyklu?

15. januára 2025

Investičná gramotnosť Slovákov je na minime. A je to vidieť

15. januára 2025

Warren Buffett úplne zmenil prístup k darom a presadzuje odlišný pohľad

14. januára 2025
fredom24_1

TOP najlepší brokeri

etoro logo web
U 51 % retail investorov došlo ku vzniku straty.
xtb logo web
U 74 % retail investorov došlo ku vzniku straty.
freedom logo

Freedom24

85,8
U 68 - 76% retail investorov došlo ku vzniku straty.
Návrat hore