Bitcoin – ako vysvetliť, čo to je

DSC_1222_V4
Janka Lukáčová
Publikované: 9. júna 2024

Zdieľajte tento článok

Bitcoin vysvetlený veľmi jednoducho
Zdroj fotografie: shutterstock.com/Thomas Nuehnen
vipdiscord

Vysvetliť Bitcoin spôsobom, ktorý je skutočne pre ľudí zrozumiteľný, nie je triviálna vec. Existuje veľa spôsobov, veľa oblastí, ktoré by sme do toho chceli zahnúť. Potom už však vysvetlenie nie je jednoduché a zrozumiteľné.

Čo je to Bitcoin?

Môžeme povedať, že:

  • Bitcoin je digitálne zlato.
  • Bitcoin je zabezpečenie proti inflácii.
  • Bitcoin sú peniaze.
  • Bitcoin je technológia.
  • Bitcoin je softvér.
  • Bitcoin je nádej.
  • Bitcoin je elektrický systém.
  • Bitcoin je vykurovací systém.

Skutočnosť je taká, že všetky charakteristiky vyššie sú nesprávne v tom zmysle, že každá predstavuje len čiastočný opis toho, čo začal Satoshi Nakamoto. Správna odpoveď znie: Bitcoin je Bitcoin. Musíme si uvedomiť všetky vlastnosti, ktoré Bitcoin má, a opísať ho bez toho, aby sme ho obmedzovali. Pretože človek, ktorý hovorí, že Bitcoin je zabezpečenie proti inflácii, už zažil, kedy to tak nebolo. Osoba, ktorá hovorí, že je to digitálne zlato, trpí argumentom, že nemá vlastnosti kovu. Človek, ktorý hovorí, že sú to peniaze, abstrahuje celý aspekt PoW (Proof Of Work) zberu elektrickej a tepelnej energie v reálnom svete, a tak ďalej.

Čo je to Bitcoin slovami tradera. Zdroj: Youtube

Ak ešte nemáš registráciu na kryptoburze, využi jeden z našich linkov:

Nový jazyk

Každý jeden vynález alebo objav ľudstva bol v čase objavu neznámy. Ak je neznámy, ako ho môžeme opísať jedným slovom alebo vetou? Kým mu celé ľudstvo nepriradilo slovo, jazyk zostal obmedzený a jazyk sa musel vyvíjať okolo danej skutočnosti, aby ju správne opísal. V súčasnosti sa stále snažíme priradiť slová pre to, čo je Bitcoin, a všetky v určitom bode zlyhávajú. Aby bolo jasné, opisy zlyhali – realita Bitcoinu naďalej pretrváva.

Dokonca aj skutoční maximalistickí bitcoineri, ktorí tomu rozumejú na hlbokej úrovni, majú stále problém preniknúť do kolektívneho vedomia, pretože sa snažia opísať neznáme, a to súčasným ľudským jazykom, ktorý sa ešte dostatočne nevyvinul. Nielenže sa nevyvinul, ale aj s novými termínmi, ktoré boli začlenené, je to pre cudzincov iný jazyk.

Peňažná politika Bitcoinu sa riadi úpravou obtiažnosti, harmonogramom halvingu a mechanizmom konsenzu.

Táto veta je síce správna, ale nie je zrozumiteľná. Nemôžeme niekoho naučiť nový jazyk bez toho, aby sme mu slová jedno po druhom priradili k jazyku, ktorý daná osoba už pozná. Aby toho nebolo málo – čo sa stane, keď sa snažíme niečo vysvetliť bez toho, aby sme okolo toho mali jazyk? Jediným možným riešením je pozorovať novú vec a všetky jej vlastnosti a zažiť ju. Keď toto všetko urobíme, potom sa objavia nové slová, pretože tie súčasné sú jednoducho nedostatočné.

Ľuďom tak nepomáhame tým, že ich učíme filozofiu o Bitcoine. To je pre knihomoľov a bitcoinových okultistov, ktorí na to majú čas a radi sa učia veci týmto spôsobom. Pre všetkých ostatných je to veľmi neprirodzený spôsob učenia. Keď sú deti malé, ako sa učia skôr, než dokážu hovoriť, čítať alebo rozumieť jazyku, ktorým hovoria ich rodičia? Učia sa z toho, že všetko zažívajú prostredníctvom svojich zmyslov. To je oveľa viac naučených informácií ako vstupné informácie z rozprávania a čítania. Keď ich to baví, budú v tom aj pokračovať. Ak zažívajú bolesť alebo nepohodlie, prestanú to robiť.

Ak vytvárame hlbšie porozumenie pre každého človeka, ktorý prechádza skúsenosťou a vyriešime jeho problém, nevráti sa späť. Existuje preto reálny príklad.

Carnegieho oceľový most a slon

Andrew Carnegie pozoroval realitu a prišiel na niečo, na čo nikto iný neprišiel. Prišiel na to, ako používať najtvrdší kov spôsobom, ktorý nikto predtým nepoužíval. Uvedomil si, že táto vec zmení stavebníctvo, a to so sebou prinesie úplne nové možnosti, ktoré sú bez nej nemožné. Carnegie začal využívať silu ocele.

Bitcoin a kryptomeny rýchlo a jasne. Zdroj: Youtube

Ak ešte nemáš registráciu na kryptoburze, využi jeden z našich linkov:

Keď na to prišiel, rozhodol sa s ním vytvoriť prvú veľkú aplikáciu: oceľový most, ktorý vedie cez rieku Mississippi. Rieka bola taká široká a žiadny iný materiál nemohol odolať prúdu vody a zaťaženiu, ktoré sa na ňom predpokladalo. Žiadny iný materiál ako oceľ. Carnegie tvrdo bojoval, aby všetkých presvedčil, aby tento most postavili, pretože obrovské náklady na ťažbu ocele boli oveľa vyššie ako na akúkoľvek inú konštrukciu. Okrem toho, posúdenie jeho prínosu nebolo známe a výstavba trvala oveľa dlhšie, než sa predpokladalo. Každý videl len náklady a nechcel ich znášať pre neznámu budúcnosť. Len niektorí, ako napríklad Dale, videli prínos a to, že sa to oplatí.

Podarilo sa mu nejakým spôsobom dokončiť výstavbu mosta, ale bolo len veľmi málo tých, ktorí poznali a uznávali túto novú skutočnosť. Všetci ostatní nasledovali svoje staré presvedčenia o (jedinných) drevených, kamenných a železných konštrukciách. Nikto kvôli tomu nechcel na most vstúpiť. Nezáležalo na tom, ako sa Dale snažil ľudí naučiť, že je to niečo nové s novými vlastnosťami. Ľudia žili v starej realite a ich myseľ si vytvorila príbeh ospravedlňujúci, prečo je oceľový most fikcia. V istom zmysle to bola pravda. Bol fikciou, pretože bol len v mysli všetkých, ktorí ho nezažili (nechodili po ňom).

Most Eads Bridge na rieke Mississipi vysvetľuje Bitcoin
Most Eads Bridge na rieke Mississipi vysvetľuje Bitcoin. Zdroj: shutterstock.com/4kclips

Ako niekoho prinútiť, aby zažil novú realitu, o ktorej si myslí, že je to fikcia? Ako vysvetlíme niečo, okolo čoho neexistuje jazyk?

V každom z nás je biologická ochrana, ktorá sa snaží prežiť, a veci, ktoré sú nové, tento inštinkt spúšťajú. Veci, ktoré všetci poznáme, sa dajú kategorizovať ako bezpečné alebo nebezpečné. Neznáme veci nevieme posúdiť, pretože ak sú nebezpečné, náklady sú obrovské; ak sú bezpečné, prínos je malý. V tomto prípade, ak je most zlý, ľudia, ktorí po ňom chodia, môžu pri jeho zrútení zomrieť. Ak je stabilný, ušetria čas na cestovných nákladoch na druhý breh rieky. To je neprimeraný pomer rizika a zisku a veľmi opodstatnená obava.

Aby teda ľudia zažili túto novú realitu (aj keď ju mali pred očami), musel sa Carnegie stať marketérom a vytvoriť fiktívny príbeh, ktorý by rozbil ich fiktívne presvedčenie o realite ocele. Zistil, že ľudia verili, že slony nechodia po nestabilných konštrukciách, bolo to medzi obyvateľstvom pomerne rozšírené presvedčenie.

Použili teda toto fiktívne presvedčenie, aby zničili iné fiktívne presvedčenie. Prenajali si slona a pozvali všetkých ľudí, aby videli, že slon považuje konštrukciu za stabilnú. Keď sa slon prešiel po moste a ľudia to videli na vlastné oči, ich realita sa zmenila a fikcia, ktorú si o moste nahovárali, sa rozbila. Aj keď sa realita pred a po prechádzke slona nezmenila, získanie ľudí bolo demonštrovaním tejto novej reality prostredníctvom udalosti, ktorú ľudia videli a sami zažili. Carnegie už nemusel nič vysvetľovať. Zážitok, ktorý vložili do mysle ľudí, bol oveľa silnejší a hlbší ako slová.

Ak ešte nemáš registráciu na kryptoburze, využi jeden z našich linkov:

Keď Carnegie staval most a potom, ak chcel, aby ho ľudia používali, vysvetľovaním všetkých jeho vlastností sa dostával do defenzívnej pozície. Musel vysvetľovať, prečo má pravdu. Aj keby vysvetlil prečo, nikto by mu neveril, pretože by tvrdil, že všetci ostatní sa mýlia. Keď vytvorili most a prinútili ľudí, aby si ho vyskúšali, každý, kto ho NEpoužíval, sa dostal do obrannej pozície. Teraz sa dynamika zmenila a oni museli vysvetľovať, prečo po ňom nechodili. Prečo obchádzate rieku alebo robíte veľa ciest tam a späť s loďami, aby ste niečo prepravili z jednej strany na druhú, namiesto toho, aby ste jednoducho použili most?

Toto je spôsob, akým sa Bitcoin rozšíri do ľudského vedomia. Nie prostredníctvom rozprávania svetu o niečom, čomu neverí, ale vytváraním aplikácií, ktoré sú pre nich užitočné, a ich strategickým marketingom, ktorý rozbije ich staré presvedčenia. Ak sa snažíte prebudiť ľudí (tzv. orange pilling), viete, že je to ťažký boj, lebo ste v defenzíve.

Začnime budovať a demonštrovať ľuďom, aby boli oni tí, ktorí sú postavení do defenzívy, prečo Bitcoin nepoužívajú. Prestaňme obhajovať Bitcoin a začnime útočiť na problémy, ktorým ľudia čelia, využívaním bitcoinového systému v riešeniach.

Ďalšie zaujímavé čítanie: Binance – Recenzia burzy

Chceš vedieť o kryptomenách viac do hĺbky?

Ak ťa zaujímajú kryptomeny a rád by si sa stal traderom alebo jednoducho len nakúpil nejaké mince v tomto bull markete, tak sa pridaj do VIP skupiny Trader 2.0.
Ako funguje také VIP členstvo a čo sa v ňom dozvieš? Pozri si TOTO VIDEO.
Vďaka nášmu magazínu máš dokonca zľavu -10% na všetky VIP členstvá. Stačí zadať v nákupnom košíku ,,IVV10″ a zľava sa ti sama aplikuje.

O autorovi

DSC_1222_V4
Janka Lukáčová

Vyštudovala ekonomiku malých a stredných podnikov. V profesionálnom živote sa venuje podpore inovácií, startupov so spoločenským prínosom a osobnému rozvoju. Vo voľnom čase sa zaujíma o najznámejšiu kryptomenu – Bitcoin.

TOP najlepšie burzy

binance logo web
Binance
97,1
Získaj zľavu -10% na poplatkoch!
bybit logo web
Bybit
88,6
Najlepšia burza na trading!
bitget logo web
Bitget
87,7
Získajte až 100 USDT pri registrácií!
mexc logo web
MEXC
83,1
Najväčšia burza bez KYC!

Horúce novinky

Bitcoin a Ethereum – Týždenná analýza Jakuba Kraľovanského (27. týždeň)
1. júla 2024
Týždenný kalendár investora (1. 7. – 7. 7. 2024)
30. júna 2024
Veľké porovnanie brokerov - XTB, Freedom24 a eToro
28. júna 2024
Jakub Kraľovanský: Bitcoin a dôvody prepadu pod 60 000 dolárov
25. júna 2024
binance_add

Najčítanejšie

Change - Recenzia platformy pre nákup kryptomien
1. júla 2024
Amazon - Kompletná analýza Magnificent 7
20. júna 2024
NVIDIA – Kompletná analýza Magnificent 7
19. júna 2024
Meta (Facebook) - Kompletná analýza Magnificent 7
18. júna 2024
fredom24_1

TOP najlepšie burzy

binance logo web
Binance
97,1
Získaj zľavu -10% na poplatkoch!
bybit logo web
Bybit
88,6
Najlepšia burza na trading!
bitget logo web
Bitget
87,7
Získajte až 100 USDT pri registrácií!
mexc logo web
MEXC
83,1
Najväčšia burza bez KYC!
Návrat hore