Bitcoin je založený na konsenze proof of work a teda spotrebúva značné množstvo energie pre to, aby bol jeho blockchain bezpečný. Venezuela sa pridáva k rastúcemu zoznamu krajín, ktoré sa dištancujú od ťažby kryptomien pre ich značnú energetickú náročnosť. Podľa miestnych médií ministerstvo energetiky oznámilo odpojenie ťažobných fariem kryptomien od národnej siete. Cieľom tohto kroku je regulovať nadmernú spotrebu energie a zaručiť stabilnejšie dodávky elektriny pre obyvateľov. Bitcoin môže a tieto kroky doplatiť.
Je to koniec pre ťažiarov?
Národná asociácia pre kryptomeny vo Venezuele (Asociación Nacional de Criptomone) potvrdila zákaz ťažby kryptomien v krajine. Toto rozhodnutie prichádza po nedávnom zásahu zameranom na boj proti korupcii, pri ktorom bolo v meste Maracay zhabaných 2 000 zariadení na ťažbu kryptomien.
Ministerstvo zdôraznilo potrebu poskytovať spoľahlivé a stabilné dodávky elektriny po celej Venezuele. Odpojenie miningových fariem by malo znížiť tlak na sieť, ktorú tieto energeticky náročné prevádzky spôsobujú. Podľa úradníkov sú tieto opatrenia nevyhnutné na stabilizáciu národnej elektrickej siete, ktorá je už celé desaťročie nespoľahlivá. Venezuela trpí opakujúcimi sa výpadkami elektrického prúdu, najmä od roku 2019. To výrazne negatívne ovplyvňuje životy obyvateľov a celkovú hospodársku aktivitu.
Bitcoin má problém
Ťažba Bitcoinu má vysoké nároky na elektrinu. V reakcii na to niektoré krajiny, ako je Čína a Kazachstan, zaviedli prísne predpisy alebo úplné zákazy tejto činnosti. Venezuela sa síce pridáva k tomuto trendu, no jej motivácia je zrejme komplexnejšia. Zákaz ťažby kryptomien je súčasťou širšej proti-korupčnej kampane, ktorá zasiahla aj do najvyšších kruhov moci.
Venezuelská vláda údajne spája zákaz ťažby kryptomien s širšou proti-korupčnou iniciatívou, ktorá viedla k zatknutiu viacerých vysokopostavených úradníkov. Kľúčovou postavou v obvineniach z korupcie je bývalý šéf Národného dozoru nad kryptoaktívami (Superintendencia Nacional de Criptoactivos) Joselit Ramírez.
Rafael Lacava, guvernér štátu Carabobo, vyzdvihol dôležitosť spolupráce verejnosti pri odhaľovaní nelegálnych ťažobných operácií. Občanov vyzval, aby hlásili akékoľvek nezákonné aktivity.
Nie je to prvý krok proti ťažbe kryptomien
Venezuela už v minulosti podnikla kroky proti ťažbe kryptomien. V marci 2023 venezuelský dodávateľ energií v rámci vyšetrovania korupcie súvisiacej s národnou ropnou spoločnosťou zatvoril prevádzky na ťažbu kryptomien po celej krajine. Generálny prokurátor Tarek William Saab vtedy uviedol, že vládni úradníci údajne prevádzkovali paralelné ropné operácie s pomocou národného oddelenia pre kryptomeny.
Budúcnosť ťažby kryptomien vo Venezuele je neistá
Zákaz ťažby Bitcoinu vo Venezuele vyvoláva otázky o budúcnosti tejto technológie v krajine. Zatiaľ nie je jasné, či ide o trvalé riešenie alebo o dočasný krok v rámci boja proti korupcii. Budúcnosť ťažby kryptomien vo Venezuele bude závisieť od vývoja energetickej siete a od globálneho postoja k regulácii tejto činnosti.
Ďalšie zaujímavé čítanie: Týždenný kalendár investora (20. 5. – 26. 5. 2024)
Chceš vedieť o kryptomenách viac do hĺbky?
Ak ťa zaujímajú kryptomeny a rád by si sa stal traderom alebo jednoducho len nakúpil nejaké mince v tomto bull markete, tak sa pridaj do VIP skupiny Trader 2.0.
Ako funguje také VIP členstvo a čo sa v ňom dozvieš? Pozri si TOTO VIDEO.
Vďaka nášmu magazínu máš dokonca zľavu -10% na všetky VIP členstvá. Stačí zadať v nákupnom košíku ,,IVV10″ a zľava sa ti sama aplikuje.