Bitcoin z veľkej časti vlastní niekoľko veľrýb

Bitcoin sa postupne centralizuje
Zdroj fotografie: shutterstock.com/Lightcube

Kryptosvet a predovšetkým samotný Bitcoin čelí výzve: pár veľkých hráčov, tzv. veľrýb, vlastní väčšinu Bitcoinu. Ohrozuje to decentralizáciu, zvyšuje riziko manipulácie s trhom a podkopáva dôveru v systém. Je Bitcoin stále tou spravodlivou a transparentnou menou, ako sa pôvodne prezentoval? Decentralizácia znamená aj slobodu. A práve to je pre Bitcoin charakteristické. Je to niečo, čo ho definuje, čo zhmotňuje elementárne myšlienky Satoshi Nakamota, bájneho zakladateľa. Práve preto od toho nemôžeme ustúpiť, nie je možné akceptovať tento stav. Pretože ak padne základná myšlienka, duša Bitcoinu, čo z neho ostane? 

Michaela Klempová
Autor: Michaela Klempová
Publikované: 9. septembra 2024

Zdieľajte tento článok

banner-ivv-clenstvo

Bitcoin v populácii prirodzene nie je rozdelený rovnomerne. A ani medzi jeho priaznivcami. Koncentrácia obrovského množstva Bitcoinu v rukách niekoľkých veľkých hráčov, takzvaných „veľrýb“, je komplexný problém s významnými dôsledkami pre celý ekosystém kryptomien. Tento jav vyvoláva otázky o decentralizácii, manipulácii s trhom a dôvere v systém.

Veľryby a Bitcoin  

Jedným z hlavných dôvodov, prečo je táto koncentrácia problematická, je ohrozenie decentralizácie. Bitcoin bol pôvodne koncipovaný ako decentralizovaná mena, ktorá by nebola závislá od žiadnej centrálnej autority. Keď však väčšinu BTC vlastní len niekoľko málo subjektov, hovoríme o určitom stupni centralizácie, čo je v rozpore s pôvodnými ideami Bitcoinu.

Veľryby akumulujú Bitcoin. Zdroj: Youtube

Ak ešte nemáš svoju kryptoburzu, využi nasledujúci link a prispej tak na chod tohto magazínu, aby si mal vždy čerstvé informácie:

Ďalším problémom je možnosť manipulácie s trhom. Veľryby majú schopnosť výrazne ovplyvniť cenu BTC. Ak sa rozhodnú predať veľkú časť svojich zásob, môže to spôsobiť výrazný pokles ceny. Naopak, ak začnú nakupovať, môže to vyvolať rastúci trend. Ich aktivity môžu vytvoriť dojem väčšej volatility na trhu a zneistiť menších investorov.

Prečo je koncentrácia vlastníctva problém?

Koncentrácia vlastníctva podkopáva dôveru v systém. Ak sa väčšina Bitcoinu sústredí do rúk niekoľkých málo hráčov, môže to narušiť dôveru v systém a odradiť nových investorov. Ľudia môžu mať pocit, že systém nie je taký spravodlivý a transparentný, ako sa pôvodne prezentovalo.

Táto situácia je v rozpore s ideami, na ktorých bol BTC postavený. Bol koncipovaný ako alternatíva k tradičným finančným systémom, ktoré sú často kritizované pre svoju centralizáciu a nerovnosť. Keď však vidíme, že aj v krypto svete sa vytvárajú podobné nerovnosti, vyvoláva to otázky o tom, či Bitcoin skutočne napĺňa svoje pôvodné poslanie.

Ak by sa celý BTC sústredil do rúk niekoľkých málo veľrýb, mohlo by to zásadne zmeniť fungovanie trhu. Veľryby by mohli diktovať podmienky a ovplyvňovať vývoj celého ekosystému. To by mohlo viesť k strate decentralizácie a zvýšenej regulácii zo strany štátu.

Ak ešte nemáš svoju kryptoburzu, využi nasledujúci link a prispej tak na chod tohto magazínu, aby si mal vždy čerstvé informácie:

Odborníci na kryptomeny sa zhodujú, že vysoká koncentrácia vlastníctva BTC predstavuje určité riziko. Zároveň však zdôrazňujú, že Bitcoin je stále relatívne mladý a jeho vývoj ešte nie je úplne jasný. Niektorí veria, že s rastúcou adopciou BTC sa situácia postupne zlepší a vlastníctvo sa viac rozptýli. Iní varujú, že ak sa nič nezmení, môže to viesť k strate dôvery v celý systém a k vzniku alternatívnych kryptomien.

Existuje niekoľko možných riešení, ako napríklad zvýšenie povedomia o rizikách, vývoj nových protokolov, regulácia a podpora decentralizovaných aplikácií.

Ďalšie zaujímavé čítanie: Týždenný kalendár investora (9. 9. – 15. 9. 2024)

Chceš vedieť o kryptomenách viac do hĺbky?

Ak ťa zaujímajú kryptomeny a rád by si sa stal traderom alebo jednoducho len nakúpil nejaké mince v tomto bull markete, tak sa pridaj do VIP skupiny Trader 2.0.
Ako funguje také VIP členstvo a čo sa v ňom dozvieš? Pozri si TOTO VIDEO.
Vďaka nášmu magazínu máš dokonca zľavu -10% na všetky VIP členstvá. Stačí zadať v nákupnom košíku ,,IVV10″ a zľava sa ti sama aplikuje.

O autorovi

Michaela Klempová
Michaela Klempová
Podnikať vo financiách začala pred 10 rokmi a ku kryptomenám pričuchla v roku 2020.
Okrem copywriterky je aj ghoswriterka a account manažérka v oblasti automatizácií a online marketingu. Bežne pracuje s AI, je extrovert a miluje natáčať vtipné videá ako pre seba, tak pre klientov.

TOP najlepšie burzy

binance logo web

Binance

97,1
Získaj zľavu -10% na poplatkoch!
bybit logo web

Bybit

88,6
Najlepšia burza na trading!
bitget logo web

Bitget

87,7
Získajte až 100 USDT pri registrácií!
mexc logo web

MEXC

83,1
Najväčšia burza bez KYC!
etoro_banner

Horúce novinky

LEGO: Úspešná cesta od drevenej stavebnice ku globálnej značke

14. januára 2025

Inflácia PPI opantala trhy. Ako bude reagovať Fed?

14. januára 2025

SP500 čaká takýto vývoj, analyzuje Jakub Kraľovanský (3. týždeň)

13. januára 2025

Bitcoin je v ťažkostiach. Predať čo dokúpiť? Analyzuje Jakub Kraľovanský (3. týždeň)

13. januára 2025
binance_add

Najčítanejšie

Bitcoin v roku 2025 - analýza XTB

16. januára 2025

Inflácia CPI - budeme rásť alebo je koniec cyklu?

15. januára 2025

Investičná gramotnosť Slovákov je na minime. A je to vidieť

15. januára 2025

Warren Buffett úplne zmenil prístup k darom a presadzuje odlišný pohľad

14. januára 2025
fredom24_1

TOP najlepšie burzy

binance logo web

Binance

97,1
Získaj zľavu -10% na poplatkoch!
bybit logo web

Bybit

88,6
Najlepšia burza na trading!
bitget logo web

Bitget

87,7
Získajte až 100 USDT pri registrácií!
mexc logo web

MEXC

83,1
Najväčšia burza bez KYC!
Návrat hore