Čína bojuje proti ťažbe kryptomien aj mimo svojich hraníc. Čínske veľvyslanectvo v Angole pripomenulo svojim občanom nedávny zákaz ťažby kryptomien v Angole. Autority vydali varovanie, pričom zdôraznili prísne sankcie pre tých, ktorí zákon porušia.
Zákaz ťažby v Angole
Zákaz ťažby kryptomien a iných virtuálnych aktív
Angolský parlament začiatkom roka 2024 schválil zákon o „zákaze ťažby kryptomien a iných virtuálnych aktív“, ktorý nadobudol účinnosť 10. apríla. Podľa tohto zákona sa akákoľvek forma ťažby kryptomien označuje za trestný čin.
April 21, 2024
— Trade Coin D2 (@TradeCoinD2) April 21, 2024
Bitcoin News $BTC 65.345 $ETH 3.183@TradeCoinD2
China Bans Cryptocurrency Mining Operations in Angola
The Chinese Embassy has issued a warning to Chinese Bitcoin miners in Angola, advising them to cease their mining operations due to the implementation of… pic.twitter.com/LmMgzHTwpT
Za disponovanie informáciami alebo akéhokoľvek zariadenia súvisiaceho s ťažbou kryptomien hrozí 1 až 5 rokov väzenia. Odňatie slobody na 3 až 12 rokov hrozí tomu, kto pripojí ťažobné zariadenia k národnému energetickému systému.
Tí, ktorí využívajú licenciu na prevádzku energetického zariadenia na ťažbu kryptomien, sa vystavujú 3 až 8 rokom väzenia. Vláda zároveň zadrží zariadenia používané na účely ťažby.
Čína a zákaz ťažby
Čína zaviedla plošný zákaz ťažby kryptomien ešte v roku 2018. Nasledoval po ňom masový odchod ťažiarov do rôznych afrických krajín. Dôvodom bol najmä drastický pokles ceny elektrickej energie za jednotku na africkom kontinente.
Napríklad Angola v roku 2020 znížila ceny elektriny na 17,1 dolára za megawatthodinu. Ceny elektrickej energie v krajine podľa portálu Statista celkovo klesali.
Pranie špinavých peňazí
V dôsledku toho sa Angola stala zaujímavým miestom pre ťažiarov kryptomien. A to predovšetkým z krajín, ktoré ťažbu zakázali, ako práve Čína.
„Od minulého roka bolo niekoľko čínskych občanov v Angole právne zodpovedných za zapojenie sa do virtuálnej ťažby a podozrivých z nelegálneho využívania elektrickej energie,“ uviedlo veľvyslanectvo.
Vo varovaní sa píše, že ťažba kryptomien by mohla ľahko narušiť hospodársky a finančný poriadok štátu. Podľa autorít by mohla zároveň vytvárať nezákonné a trestné činnosti, ako sú podvody, pranie špinavých peňazí či pyramídové schémy.
Ďalšie zaujímavé čítanie: SP500 a DXY: Týždenná analýza Jakuba Kraľovanského