Čínska ekonomika v kľúčových sektoroch stabilne rastie

Čínska ekonomika nerastie tak rýchlo
Zdroj fotografie: shutterstock.com/Andy.LIU

Národný štatistický úrad Číny (NBS) zverejnil svoje ekonomické údaje z augusta 2024. Po desaťročiach rýchlej expanzie sa čínska ekonomika v posledných rokoch spomaľovala a august 2024 zdôraznil mnohé zo štrukturálnych problémov, ktoré naďalej ovplyvňujú trajektóriu rastu krajiny.

Mesiac sa niesol najmä v znamení kombinácie pokusov o stimuláciu rastu, pokračujúceho spomalenia v kľúčových sektoroch, ako sú nehnuteľnosti, ale aj sľubného rastu v sektore high-tech čo by mohlo podporiť postupnú reštrukturalizáciu čínskej ekonomiky. Ekonomika východného giganta tak zaostáva, na druhej strane má však stále svoju silu a postavenie v medzinárodnom obchode. 

Tomáš Vaňo
Autor: Tomáš Vaňo
Publikované: 24. septembra 2024

Zdieľajte tento článok

banner-ivv-clenstvo

Čínska ekonomika nemá najlepšie obdobie. Celková miera rastu HDP Číny v auguste 2024 zostala tlmená v porovnaní s prudkým tempom v predchádzajúcich desaťročiach. Mnohé odhady poukazovali na to, že Čína sa snaží udržať tempo rastu nad 5 %, na rozdiel od dvojciferného rastu, ktorý krajina zažívala počas rokov svojho rozmachu. Toto spomalenie bolo výsledkom niekoľkých faktorov vrátane následkov pandémie COVID-19, prebiehajúcich štrukturálnych reforiem, demografických zmien a snáh vlády posunúť sa smerom k udržateľnejšej ekonomike založenej na spotrebe s cieľom znížiť závislosť na zahraničných trhoch a zároveň podporiť silnejšiu domácu ekonomiku.

Čínska ekonomika a priemyselná produkcia

Priemyselná produkcia zaznamenala medziročný rast o 4,5 %, ťahaný high-tech výrobou a produkciou zariadení, odrážajúc pokračujúcu expanziu vyspelých odvetví. Sektor služieb tiež zaznamenal silné oživenie, najmä v moderných službách, ako sú informačné technológie a financie, ktoré vzrástli o 8,3 %. Maloobchodné tržby vzrástli o 5 %, pričom ťažili z rastúcej online spotreby a dopytu po základných veciach. Najmä investície do špičkových technológií vzrástli o 11,4 %, čo znamená výrazný rast v rozvíjajúcich sa oblastiach, ako sú obnoviteľná energia a nové technológie.

Čínska ekonomika rastie, ale pomaly. Zdroj: Youtube

Ak ešte nemáš svojho brokera, využi nasledujúci link a prispej tak na chod tohto magazínu, aby si mal vždy čerstvé informácie:

eToro je investičná platforma s viacerými aktívami. Hodnota vašich investícií môže stúpať alebo klesať. Váš kapitál je ohrozený.

51 % účtov retailových investorov prichádza o peniaze pri obchodovaní s CFD u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.

Napriek určitej nestabilite vo vonkajšom prostredí čínsky obchodný sektor preukázal odolnosť. Vývoz medziročne vzrástol o 3,2 %, zatiaľ čo dovoz zostal stabilný v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. To udržalo solídny obchodný prebytok a zdôraznilo úlohu Číny v globálnom obchode. Investície do infraštruktúry mierne vzrástli o 3,2 %, hoci investície do nehnuteľností naďalej rástli pomalšie. Tieto čísla podčiarkujú zameranie Číny na štrukturálne reformy a technologický pokrok.

Spotrebiteľské ceny zaznamenali mierny medziročný nárast o 0,6 % v dôsledku cien potravín, zatiaľ čo ceny výrobcov priemyselných produktov klesli o 1,3 %. Čínska ekonomika tak podľa niektorých ekonómov môže očakávať skôr defláciu.

Zamestnanosť

Zamestnanosť zostala stabilná, hoci miera nezamestnanosti v mestách mierne vzrástla na 5,2 %, s osobitným tlakom na zamestnanosť mladých ľudí. Vláda zaviedla opatrenia na podporu tvorby pracovných miest a zabezpečenie stability trhu práce. Miera nezamestnanosti mladých ľudí vo veku 16 až 24 rokov bola v júli 2024 17,1 % čo je však obdobie keď sa absolventi začínajú ohliadať po možnostiach na trhu práce. A tie čínska ekonomika momentálne nemá.

Výhľad

Správa štatistického úradu naznačuje, že zatiaľ čo problémy pretrvávajú, najmä v oblasti nehnuteľností a zamestnanosti mladých ľudí, celkový ekonomický výhľad pre Čínu zostáva pozitívny. Očakáva sa, že vládne politiky zdôrazňujúce technologické inovácie, investície do špičkových technológií a trvalo udržateľný rozvoj budú v nadchádzajúcich mesiacoch zohrávať rozhodujúcu úlohu pri podpore ďalšej ekonomickej stability a rastu.

Krajina je na pokraji deflácie a čelí dlhotrvajúcej kríze v oblasti nehnuteľností, rastúcemu dlhu a slabému spotrebiteľskému a podnikateľskému sentimentu. Narastá aj obchodné napätie, keďže svetoví lídri sa čoraz viac obávajú exportnej dominancie Číny. A čínska ekonomika tým trpí.

Čínska ľudová banka, ktorá tento rok znižovala úrokové sadzby a dodávala likviditu, je pod tlakom, aby urobila viac a zabezpečila, že čínska ekonomika tento rok porastie okolo 5 %, v súlade s cieľom vlády.

Vonkajšie tlaky: obchodné a geopolitické napätie

Čínska ekonomika a jej výkonnosť v auguste 2024 bola ovplyvnená pokračujúcim obchodným a geopolitickým napätím, najmä so Spojenými štátmi a ďalšími západnými krajinami. Zatiaľ čo vývoz sa po pandémii trochu vzchopil, čelil pomalého globálneho dopytu a geopolitických neistôt. USA a ich spojenci pokračovali v uvalení sankcií a obchodných obmedzení na čínske spoločnosti, čo skomplikovalo situáciu čínskym exportne orientovaným sektorom.

Ak ešte nemáš svojho brokera, využi nasledujúci link a prispej tak na chod tohto magazínu, aby si mal vždy čerstvé informácie:

eToro je investičná platforma s viacerými aktívami. Hodnota vašich investícií môže stúpať alebo klesať. Váš kapitál je ohrozený.

51 % účtov retailových investorov prichádza o peniaze pri obchodovaní s CFD u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.

Problémy predstavoval aj globálny posun smerom k deglobalizácii a diverzifikácii dodávateľského reťazca, keď spoločnosti presúvajú svoje prevádzky z Číny do krajín ako Vietnam a India.

Čínske hospodárstvo v auguste zostalo celkovo stabilné. Nepriaznivé vplyvy vyplývajúce zo zmien vo vonkajšom prostredí však narastajú, efektívny domáci dopyt je nedostatočný a trvalé oživenie hospodárstva stále čelí mnohým ťažkostiam a výzvam.

Ďalšie zaujímavé čítanie: Týždenný kalendár investora (23. 9. – 29. 9. 2024)

Maj prehľad o svetových trhoch a nezmeškaj príležitosť!

Ak ťa baví náš obsah, ale chcel by si ísť viac do hĺbky prípadne by sa sa chcel pridať do našej investorskej komunity, kde je už viac ako 500 investorov, tak sa pridaj do VIP členstva Investície vo vrecku.

Ako funguje také VIP členstvo a čo sa v ňom dozvieš? Pozri si TOTO VIDEO.

Vo VIP členstve nájdeš akciové portfólio Ing. Jakuba Kraľovanského, vnútornú tabuľku firiem, watchlist ako aj rôzne fundamentálne reporty či analýzy konkrétnych firiem a omnoho viac.

O autorovi

Tomáš Vaňo
Tomáš Vaňo

Sleduje dianie vo svetovej ekonomike a zaujíma sa o svet investícií. Investične sa sústredí na tradičné trhy a konzervatívne investovanie. Po vyštudovaní politológie sa upísal svetu logistiky.

TOP Najlepší brokeri

etoro logo web
U 51 % retail investorov došlo ku vzniku straty.
xtb logo web
U 74 % retail investorov došlo ku vzniku straty.
freedom logo

Freedom24

85,8
U 68 - 76% retail investorov došlo ku vzniku straty.
etoro_banner

Horúce novinky

LEGO: Úspešná cesta od drevenej stavebnice ku globálnej značke

14. januára 2025

Inflácia PPI opantala trhy. Ako bude reagovať Fed?

14. januára 2025

SP500 čaká takýto vývoj, analyzuje Jakub Kraľovanský (3. týždeň)

13. januára 2025

Bitcoin je v ťažkostiach. Predať čo dokúpiť? Analyzuje Jakub Kraľovanský (3. týždeň)

13. januára 2025
binance_add

Najčítanejšie

Bitcoin v roku 2025 - analýza XTB

16. januára 2025

Inflácia CPI - budeme rásť alebo je koniec cyklu?

15. januára 2025

Investičná gramotnosť Slovákov je na minime. A je to vidieť

15. januára 2025

Warren Buffett úplne zmenil prístup k darom a presadzuje odlišný pohľad

14. januára 2025
fredom24_1

TOP najlepší brokeri

etoro logo web
U 51 % retail investorov došlo ku vzniku straty.
xtb logo web
U 74 % retail investorov došlo ku vzniku straty.
freedom logo

Freedom24

85,8
U 68 - 76% retail investorov došlo ku vzniku straty.
Návrat hore