Čínska likvidita podnecuje prudký nárast akciového trhu

Likvidita je pre trhy kľúčová
Zdroj fotografie: shutterstock.com/FellowNeko

Čínsky akciový trh zažíva výrazné oživenie. Kľúčoví hráči v technologickom sektore, ako sú Alibaba, Tencent a Baidu, zaznamenali prudký nárast cien akcií, čo odzrkadľuje pozitívny sentiment voči úsiliu čínskej vlády o oživenie spomaľujúcej sa ekonomiky krajiny. Dôvodom je likvidita. 

Čína centrálna banka predstavila významný stimulačný balík zameraný na oživenie spomaľujúcej sa ekonomiky, ktorá bola pod tlakom slabého domáceho dopytu, bojov na trhu s nehnuteľnosťami a globálnych ekonomických výziev. Opatrenia zahŕňajú zníženie sadzieb, zníženie miery povinných minimálnych rezerv (RRR) a cielenú podporu trhu nehnuteľností a kapitálu.

Jedným z kľúčových krokov bolo zníženie sedemdňovej sadzby spätného odkúpenia z 1,7 % na 1,5 %, čo je výraznejšie zníženie, než sa očakávalo, určené na zvýšenie likvidity vo finančnom systéme a povzbudenie poskytovania úverov. Okrem toho sa RRR znížilo o 0,5 percentuálneho bodu, čím sa do bankového systému uvoľnilo približne 1 bilión jüanov (141 miliárd USD). V prípade potreby sa plánuje aj ďalšie zníženie RRR.

Čo sa týka bývania, Čína znížila hypotekárne sadzby na existujúce pôžičky a znížila minimálnu zálohu na druhé bývanie s cieľom stabilizovať problémový trh s nehnuteľnosťami. Očakáva sa, že tento krok prinesie úžitok približne 50 miliónom domácností, čím sa zvýši spotreba aj investície.

Okrem toho Čínska ľudová banka (PBOC) zaviedla nové nástroje na podporu akciového trhu vrátane programov likvidity, ktoré finančným inštitúciám umožnia ľahší prístup k finančným prostriedkom, podporujú spätné odkupy akcií a zvyšujú podiely

Tomáš Vaňo
Autor: Tomáš Vaňo
Publikované: 30. septembra 2024

Zdieľajte tento článok

banner-ivv-clenstvo

Likvidita je vždy to, na čo investori čakajú. Posledných niekoľko rokov čelila Čína mnohým ekonomickým výzvam vrátane pretrvávajúcich účinkov pandémie COVID-19, oslabenia domácej spotreby a pretrvávajúceho napätia v globálnom obchode. Tieto faktory viedli k výraznému spomaleniu druhej najväčšej svetovej ekonomiky, čo prinútilo čínsku vládu zakročiť s agresívnymi opatreniami.

Stimulačné plány čínskej vlády

V roku 2024 vláda oznámila sériu iniciatív zameraných na fiškálne výdavky, uvoľnenie menovej politiky a poskytovanie podpory kľúčovým odvetviam, najmä v technologickom sektore. Toto úsilie je zamerané na stimuláciu domácej spotreby a posilnenie dôvery investorov. Vďaka veľkým štátom podporovaným infraštruktúrnym projektom a úľavám na spotrebnej dani vláda dúfa, že vytvorí ekonomické prostredie, ktoré môže podporiť udržateľný rast. Uvoľnená likvidita by to mala dokázať.

Likvidita hýbe trhmi. Zdroj: Youtube

Ak ešte nemáš svojho brokera, využi nasledujúci link a prispej tak na chod tohto magazínu, aby si mal vždy čerstvé informácie:

eToro je investičná platforma s viacerými aktívami. Hodnota vašich investícií môže stúpať alebo klesať. Váš kapitál je ohrozený.

51 % účtov retailových investorov prichádza o peniaze pri obchodovaní s CFD u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.

Medzi hlavných príjemcov stimulačných opatrení patria technologické spoločnosti ako Alibaba a Tencent, ktorých úspech je úzko spätý s čínskou domácou spotrebou a inováciami. Investori vsádzajú na to, že zvýšené spotrebiteľské výdavky poháňajú dopyt po technologických produktoch a službách, čo povedie k nárastu technologických akcií.

Centrálna banka dala jasne najavo, že nebude sedieť a pozerať sa, ako rast sklame. A zásuvka s možnými  podpornými prostriedkami ako naštartovať rast ekonomiky nad želanú úroveň 5 % je ešte plný. Likvidita zabezpečí voľné peniaze v obehu, čo by malo ekonomiku posunúť na želanú úroveň.

Čína a uvoľnená likvidita ovplyvnila akcie. Zdroj: Youtube

Na čele stojí technický sektor

Čínsky technologický sektor je už mnoho rokov ústredným bodom stratégie rastu krajiny. Nedávne regulačné zásahy v technologickom priemysle vrátane antitrustových vyšetrovaní a obmedzení určitých obchodných praktík však viedli k prudkému poklesu hodnotenia veľkých technologických firiem za posledných niekoľko rokov. Tieto zásahy vyvolali na trhu neistotu a prinútili investorov k opatrnosti.

Akciová rally v roku 2024 však predstavuje potenciálny zlom. So zmiernením regulačných tlakov a s tým, že vláda signalizuje väčšiu podporu pre technologické inovácie, spoločnosti ako Alibaba – 48 % rast za posledných 6 mesiacov, a Tencent – 44 % rast za posledný  polrok, opäť naberajú na sile. Čínska vláda podporuje vývoj špičkových technológií, ako je umelá inteligencia (AI), cloud computing a infraštruktúra 5G. Tieto sektory sú považované za kľúčové pre dlhodobý ekonomický rozvoj Číny a investori sú nadšení z ich perspektív rastu.

Okrem spomínaných svetoznámych  gigantov výrazný rast zazanamenali aj firmy ako Qifu Technology Inc., akcie tejto finančnej technologickej spoločnosti vzrástli o 50,53 %, GDS Holdings (GDS), špecializuje sa na dátové centrá – rast o 210% za posledný polrok, ale spomeňme aj automobilový priemysel, ktorý zápasí s výrazním prepadom svojich akcií v porovnaní s vrcholom v roku 2021. Automobilka Nio za posledný mesiac zaznamenala rast o 76 %. Likvidita rastie.

Ak ešte nemáš svojho brokera, využi nasledujúci link a prispej tak na chod tohto magazínu, aby si mal vždy čerstvé informácie:

eToro je investičná platforma s viacerými aktívami. Hodnota vašich investícií môže stúpať alebo klesať. Váš kapitál je ohrozený.

51 % účtov retailových investorov prichádza o peniaze pri obchodovaní s CFD u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.

Alibaba napríklad oznámila veľké investície do služieb AI a cloud computingu, čím sa ďalej stavia na pozíciu lídra v čínskom technologickom priestore. Podobne spoločnosť Tencent pokračuje v rozširovaní svojej dominancie v hernom priemysle a priemysle sociálnych médií a zároveň investuje do nových technológií. Automobilky dobíjajú svetové trhy EV autami aj napriek bariéram, ktoré im stavajú západné ekonomiky. Tieto spoločnosti využívajú svoju dominanciu na trhu, aby profitovali z úsilia o oživenie ekonomiky, priťahujú záujem investorov a zvyšujú ceny akcií.

Likvidita a sentiment investorov

Úloha Číny v globálnej ekonomike zostáva kľúčová a jej výkonnosť na akciovom trhu má dôsledky pre medzinárodných investorov. Ako druhá najväčšia ekonomika sveta je Čína hlavným ťahúňom globálneho rastu. Keď sa čínskym trhom darí, má to tendenciu zvyšovať dôveru investorov na celom svete. Likvidita tu hrá kľúčovú úlohu. Ak je v obehu, ekonomika funguje. Preto je likvidita kľúčom.

V posledných mesiacoch medzinárodní investori obrátili svoju pozornosť späť na Čínu ako atraktívny trh pre investície, najmä vzhľadom na pomalý rast v iných veľkých ekonomikách. S rastúcou infláciou, zvyšovaním úrokových sadzieb a pokračujúcim geopolitickým napätím v USA a Európe sa obnovené zameranie Číny na rast prostredníctvom stimulačných opatrení považuje za veľmi potrebnú príležitosť. Globálni investori navyše považujú čínsky jüan za relatívne stabilný v porovnaní s inými menami, vďaka čomu sú čínske akciové trhy príťažlivejšie.

Globálne finančné inštitúcie rýchlo využili toto oživenie, pričom niektorí analytici predpovedali ďalšie zisky, keďže Čína pokračuje v implementácii svojich stimulačných politík. Kombinácia stabilnejšieho regulačného prostredia, zvýšených vládnych výdavkov a jasného zamerania sa na technologické inovácie sa ukazuje ako účinný vzorec na pritiahnutie pozornosti investorov späť do Číny. Likvidita trhom kraľuje.

Výzvy a riziká

Zatiaľ čo nedávne oživenie na čínskom akciovom trhu je sľubné, na obzore sú stále potenciálne výzvy. Úspech čínskych stimulačných opatrení závisí od schopnosti vlády udržať rast bez podnecovania inflácie alebo zvyšovania dlhu. Okrem toho vonkajšie faktory, ako je geopolitické napätie, globálne ekonomické spomalenie a potenciál pre ďalšie obchodné konflikty by mohli utlmiť nadšenie investorov. Uvoľnená likvidita môže začať spôsobovať infláciu. Aktuálne problémy Číny sú však skôr deflačné.

Ak ešte nemáš svojho brokera, využi nasledujúci link a prispej tak na chod tohto magazínu, aby si mal vždy čerstvé informácie:

eToro je investičná platforma s viacerými aktívami. Hodnota vašich investícií môže stúpať alebo klesať. Váš kapitál je ohrozený.

51 % účtov retailových investorov prichádza o peniaze pri obchodovaní s CFD u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.

Okrem toho, zatiaľ čo čínsky technologický sektor sa v súčasnosti zotavuje, zostáva náchylný na ďalšie regulačné zásahy alebo zmeny v smerovaní politiky. Vzťah medzi vládnou reguláciou a podnikovými inováciami bude rozhodujúci pri určovaní dlhodobej trajektórie čínskych technologických spoločností.

Oživenie na čínskom akciovom trhu je do značnej miery poháňané vládnymi stimulačnými plánmi, zmiernením regulačných tlakov a obnoveným zameraním na technologické inovácie. Významní technologickí hráči ťažia z tohto vývoja, globálni investori opäť prejavujú dôveru v rastové vyhliadky Číny. Budúcnosť však závisí od schopnosti vlády zvládať ekonomické výzvy a udržiavať vyvážený prístup k regulácii a rastu, kde pomôže práve likvidita trhov.

Ďalšie zaujímavé čítanie: Ivana Laňová: Riziko recesie sa zvyšuje, ale nie tak, aby nám to bolo nepríjemné

Maj prehľad o svetových trhoch a nezmeškaj príležitosť!

Ak ťa baví náš obsah, ale chcel by si ísť viac do hĺbky prípadne by sa sa chcel pridať do našej investorskej komunity, kde je už viac ako 500 investorov, tak sa pridaj do VIP členstva Investície vo vrecku.

Ako funguje také VIP členstvo a čo sa v ňom dozvieš? Pozri si TOTO VIDEO.

Vo VIP členstve nájdeš akciové portfólio Ing. Jakuba Kraľovanského, vnútornú tabuľku firiem, watchlist ako aj rôzne fundamentálne reporty či analýzy konkrétnych firiem a omnoho viac.

O autorovi

Tomáš Vaňo
Tomáš Vaňo

Sleduje dianie vo svetovej ekonomike a zaujíma sa o svet investícií. Investične sa sústredí na tradičné trhy a konzervatívne investovanie. Po vyštudovaní politológie sa upísal svetu logistiky.

TOP Najlepší brokeri

etoro logo web
U 51 % retail investorov došlo ku vzniku straty.
xtb logo web
U 74 % retail investorov došlo ku vzniku straty.
freedom logo

Freedom24

85,8
U 68 - 76% retail investorov došlo ku vzniku straty.
etoro_banner

Horúce novinky

LEGO: Úspešná cesta od drevenej stavebnice ku globálnej značke

14. januára 2025

Inflácia PPI opantala trhy. Ako bude reagovať Fed?

14. januára 2025

SP500 čaká takýto vývoj, analyzuje Jakub Kraľovanský (3. týždeň)

13. januára 2025

Bitcoin je v ťažkostiach. Predať čo dokúpiť? Analyzuje Jakub Kraľovanský (3. týždeň)

13. januára 2025
binance_add

Najčítanejšie

Bitcoin v roku 2025 - analýza XTB

16. januára 2025

Inflácia CPI - budeme rásť alebo je koniec cyklu?

15. januára 2025

Investičná gramotnosť Slovákov je na minime. A je to vidieť

15. januára 2025

Warren Buffett úplne zmenil prístup k darom a presadzuje odlišný pohľad

14. januára 2025
fredom24_1

TOP najlepší brokeri

etoro logo web
U 51 % retail investorov došlo ku vzniku straty.
xtb logo web
U 74 % retail investorov došlo ku vzniku straty.
freedom logo

Freedom24

85,8
U 68 - 76% retail investorov došlo ku vzniku straty.
Návrat hore