Nedávno opozičný poslanec Marián Viskupič spolu s Petrom Cmorejom z SaS mali snahu zmeniť daň z kryptomien na Slovensku. Predložili návrh novely zákona o dani z príjmov týkajúcej sa zníženia daňového zaťaženia fyzických osôb pri predaji kryptomien. Navrhovali tzv. časový test: „Pri predaji virtuálnej meny po uplynutí jedného roka od jej nadobudnutia sa navrhuje príjem zdaňovať sadzbou dane vo výške 7 %. Naopak, v prípade príjmu z predaja virtuálnej meny do jedného roka sa príjmy zahrnú do základu dane spolu s ostatnými príjmami.“
Navrhované zmeny a daň z kryptomien
Daň z kryptomien v konkrétnej krajine je to, čo zaujíma priaznivcov digitálnych mien. Slovensko zažilo v tomto rámci veľmi zaujímavé obdobie, kedy už schválený zákon bol nakoniec pred svojou platnosťou zmenený. Z predmetu dane z príjmov navrhovali vyňať príjmy získané pri výmene digitálnej meny za tovary, služby a za inú virtuálnu menu (tu by výnimkou bola výmena virtuálnej meny za stablecoin). Predmetom dane z príjmu bol navrhovaný len príjem z odplatného prevodu virtuálnej meny za peniaze alebo z výmeny virtuálnej meny za stablecoin. Daň z kryptomien by tak bola miernejšia.
Na tento návrh nadväzoval ďalší, a to zmena zákona o zdravotnom poistení. SaS navrhovala oslobodiť fyzické osoby od povinnosti platenia odvodov na zdravotné poistenie po predaji kryptomien, ak neboli súčasťou obchodného majetku. Návrh poslanci neposunuli do druhého čítania. Daň z kryptomien tak ostáva na pôvodných úrovniach.
Ak ešte nemáš svojho brokera, využi nasledujúci link a prispej tak na chod tohto magazínu, aby si mal vždy čerstvé informácie:
Dôležité je vedieť, že tí, ktorí v predchádzajúcom období obchodovali s virtuálnou menou a dosiahli zisk, majú povinnosť tento príjem zdaniť v rámci daňového priznania. K zdaňovaniu kryptomien dochádza až v momente nadobudnutia príjmu z predaja. Ak majiteľ kryptomeny drží bez pohybu, nezdaňujú sa. Okrem priameho obchodovania s virtuálnou menou sa považuje za príjem aj nadobudnutie kryptomien ťažbou.
Čo nie je zdaniteľným príjmom?
Pre daňovníka fyzickú osobu, ale aj právnickú osobu, sa za zdaniteľný príjem nepovažuje:
- dosiahnutie príjmu pri ťažbe virtuálnej.
- nárast hodnoty držanej virtuálnej, ak ostáva vo vlastníctve daňovníka.
Ako zdaniť príjem zo zisku z virtuálnej meny?
Príjmy z výmeny digitálnych mien sa zaraďujú medzi tzv. ostatné príjmy podľa § 8 zákona o dani z príjmov. Zdaňujú sa podobným spôsobom ako príjmy z predaja iných aktív, ktoré nie sú oslobodené od dane.
Sadzba dane je progresívna, a to buď 19 % alebo 25 %, pričom výška závisí od celkových príjmov daňovníka.
Lehota na podanie daňového priznania je do 31. marca nasledujúceho roka, pričom existuje možnosť jej predĺženia. Daň z kryptomien (a nie len tú) je nutné uhradiť do rovnakého termínu, v akom sa podáva daňové priznanie.
Príjmy podliehajú aj zdravotnému odvodu (štandardne 15 %), ktorý vypočítava zdravotná poisťovňa na základe podaného daňového priznania. Základ dane si môže daňovník znížiť o výšku zdravotného odvodu, a preto nie je správne tvrdiť, že daňovník v SR platí celkovú sadzbu 19 %/25 % + 15 %.
Obchodná spoločnosť vedie podvojné účtovníctvo a musí správne evidovať transakcie s virtuálnou menou v súlade s účtovnými predpismi. Zdanenie následne vychádza z účtovného zisku. Spoločnosti zdaňujú svoje príjmy sadzbou 21 % zo základu dane (ešte aktuálne, ale musíme myslieť na konsolidáciu verejných financií, o ktorých sme písali tu a neustále sledujeme novinky). Alternatívna sadzba vo výške 15 % je dostupná pre spoločnosti s ročným obratom nižším ako 60 000 EUR. Pre spoločnosti je teda daň z kryptomien odlišná.
Systém zdaňovania kryptomien v Českej republike
Susedná Česká republika má daňové zaťaženie tiež progresívne. Výmena digitálnej meny sa v Českej republike zdaňuje sadzbou 15 %, bez ohľadu na to, či ide o výmenu za inú menu, tovar alebo služby.
Ak ešte nemáš svojho brokera, využi nasledujúci link a prispej tak na chod tohto magazínu, aby si mal vždy čerstvé informácie:
Čo je však dôležité uviesť, je, že sa neplatí zdravotné poistenie. Ak však príjmy z výmeny virtuálnej meny presiahnu hodnotu 84 000 eur, sadzba dane sa zvyšuje na 23 %. Daň z kryptomien v susednej krajine má teda podstatne iné parametre.
Ďalšie zaujímavé čítanie: Ivana Laňová: Riziko recesie sa zvyšuje, ale nie tak, aby nám to bolo nepríjemné
Maj prehľad o svetových trhoch a nezmeškaj príležitosť!
Ak ťa baví náš obsah, ale chcel by si ísť viac do hĺbky prípadne by sa sa chcel pridať do našej investorskej komunity, kde je už viac ako 500 investorov, tak sa pridaj do VIP členstva Investície vo vrecku.
Ako funguje také VIP členstvo a čo sa v ňom dozvieš? Pozri si TOTO VIDEO.
Vo VIP členstve nájdeš akciové portfólio Ing. Jakuba Kraľovanského, vnútornú tabuľku firiem, watchlist ako aj rôzne fundamentálne reporty či analýzy konkrétnych firiem a omnoho viac.