Hospodárenie USA si začínajú všímať aj poprední ekonómovia. Generálny riaditeľ JPMorgan Jamie Dimon vyjadril značné obavy z eskalácie amerického štátneho dlhu a poukázal na potenciálne dlhodobé ekonomické dôsledky. Tento problém, znásobený nedávnymi fiškálnymi politikami, si získal pozornosť popredných obchodných lídrov a ekonómov.
Varovanie Jamieho Dimona
Dimon v rozhovore pre Sky News zdôraznil, že neustále deficitné výdavky predstavujú vážnu hrozbu. Poukázal na to, že hoci pôžičky môžu stimulovať rast, často vedú k nežiaducim ekonomickým výsledkom vrátane vyššej inflácie. Dimon naliehal na americkú vládu, aby uprednostnila riešenie fiškálneho deficitu a predišla tak trhom vynútenej kríze.
Ray Dalio z Bridgewateru a bývalý dekan Columbia Business School Glenn Hubbard zopakovali Dimonove pocity. Hubbard poznamenal, že úrokové platby za štátny dlh sú teraz rovnako významné ako výdavky na obranu, čo je neudržateľný trend, ktorému musia budúce administratívy čeliť. Túto rastúcu obavu zdieľa 82 % voličov, ktorí požadujú viac opatrení v oblasti správy dlhu.
Príčiny nárastu dlhu
Štátny dlh vzrástol v dôsledku zníženia daní z Trumpovej éry, stimulačných programov COVID-19 a zákona prezidenta Bidena o znižovaní inflácie. Vláda USA po väčšinu aktuálneho fiškálneho roka hospodárila s rozpočtovým deficitom, ktorý dosiahol približne 855 miliárd USD alebo viac ako 6 % HDP. To zvyšuje kumulatívny dlh vo výške 34,6 bilióna dolárov.
Dôsledky pretrvávajúcich deficitov USA
Výrazný deficit v čase plnej zamestnanosti signalizuje budúce riziká. Ekonóm Jason Thomas z Carlyle varoval, že recesia by mohla stlačiť deficit na 9-10 % HDP, čím by sa dlhová kríza ešte zhoršila. Vysoké deficity si vyžadujú vydávanie väčšieho množstva štátnych cenných papierov, čo vedie k vyšším výnosom a vyšším nákladom na pôžičky na finančných trhoch.
Varovanie vydal aj Medzinárodný menový fond (MMF) a Rozpočtový úrad Kongresu. MMF upozornil na riziko globálnej finančnej nestability v dôsledku rastúceho dlhu USA, zatiaľ čo rozpočtový úrad Kongresu varoval pred možnou krízou na trhu s dlhopismi. V súčasnosti americká vláda vynakladá 2,4 miliardy dolárov denne na úrokové platby, pričom sa očakáva, že tieto náklady sa v nasledujúcom desaťročí zdvojnásobia.
Politické váhanie a výhľad do budúcnosti
Napriek naliehavosti zostáva riešenie dlhovej otázky politicky citlivé, najmä počas volebných rokov. Vzhľadom na to, že 80 % voličov sa čoraz viac zaujíma o štátny dlh, existuje značný tlak na budúce administratívy, aby prijali rozhodné opatrenia. Ekonóm Thomas predpovedal, že ak 10-ročný výnos americkej štátnej pokladnice dosiahne 5,5 %, dôjde k výraznému politickému tlaku, čo by potenciálne zvýšilo úrokové sadzby hypoték na 8 %.
Rastúci štátny dlh a súvisiace riziká si vyžadujú okamžité a strategické fiškálne riadenie. Ako zdôraznil Jamie Dimon a ďalší ekonómovia, proaktívne opatrenia sú kľúčové na zmiernenie potenciálu hospodárskej krízy a zabezpečenie dlhodobej finančnej stability.
Ďalšie zaujímavé čítanie: Nie je inflácia ako inflácia. Viete rozdiel medzi CPI a PPI?
POZVÁNKA na FREE DISCORD
Majte prehľad vo svete investovania! Pridajte sa na náš FREE DISCORD a už vám nič neutečie. Discord kanál je zadarmo a máte tam množstvo BONUSOVÉHO obsahu. Kedykoľvek môžete prísť, ale aj odísť. Pridanie je nezáväzné a ZDARMA. Ak ti tento obsah nestačí a chceš viac, tak neváhaj a pridaj sa!