Dlhopisy majú byť riešením pre Slovensko (+ odporúčanie)

Dlhopisy slovenskej vlády sa pripravujú
Zdroj fotografie: shutterstock.com/Ground Picture

Slovenská vláda plánuje na jar 2024 emitovať dlhopisy v hodnote 300 miliónov eur, ktoré budú prístupné aj verejnosti, čo predstavuje zaujímavú možnosť investície pre domácnosti. Tento krok má poskytnúť štátu ďalší zdroj financovania pri súčasnej snahe stabilizovať ekonomiku a pokryť výdavky.

Dlhopisy sú tradične bezpečnejším investičným nástrojom, ktorý umožňuje investorom získavať pravidelné výnosy v podobe úrokov, pričom ich splatenie je garantované emitentom – v tomto prípade štátom. Takéto štátne dlhopisy môžu byť atraktívnou alternatívou voči nízkym úrokom v bankách. Zároveň sa stávajú prostriedkom, pomocou ktorého vláda znižuje závislosť od medzinárodného kapitálu a veľkých zahraničných investorov.

Marek Rodák
Autor: Marek Rodák
Publikované: 11. októbra 2024

Zdieľajte tento článok

banner-ivv-clenstvo

Slovenská vláda oznámila zámer emitovať dlhopisy v hodnote 300 miliónov eur, ktoré by mali byť prístupné širokej verejnosti na jar roku 2024. Ministerstvo financií vidí tento krok ako príležitosť pre občanov investovať do štátnych cenných papierov s cieľom podporiť národnú ekonomiku. Očakáva sa, že dlhopisy ponúknu atraktívne úrokové sadzby, ktoré by mali motivovať občanov, aby časť svojich úspor venovali štátnemu dlhopisovému programu namiesto iných foriem investícií.

Dlhopisy pre občanov a štát

Jedným z kľúčových argumentov pre emitovanie štátnych dlhopisov je možnosť prilákať úspory slovenských domácností. Úrokové sadzby v bankách na Slovensku sú aktuálne relatívne nízke, a tak by sa dlhopisy mohli stať atraktívnou alternatívou pre tých, ktorí hľadajú vyšší výnos. Zároveň môže štát touto cestou získať finančné prostriedky za priaznivejších podmienok, než by ich získal od veľkých investorov alebo na medzinárodnom trhu s dlhopismi.

Štátne dlhopisy sú často považované za bezpečný investičný nástroj, keďže ich splatenie je garantované samotným štátom. Na rozdiel od firemných dlhopisov, ktoré môžu byť viac rizikové v prípade krachu spoločnosti, má štátny dlhopis nižšiu pravdepodobnosť nesplatenia.

Riziká a otázky spojené s emisiou

Napriek tomu, že štátne dlhopisy sú všeobecne považované za bezpečné, táto investícia nie je bez rizika. Slovensko má v súčasnosti výrazný štátny dlh, a preto môže byť verejná reakcia na túto emisiu zmiešaná. Ľudia, ktorí budú do dlhopisov investovať, musia mať na pamäti, že štátny dlh sa môže v budúcnosti zvýšiť, a tým aj potenciálne riziko nesplatenia.

Kritici tohto kroku tvrdia, že štát by sa mal zamerať na znižovanie dlhu inými spôsobmi, napríklad šetrením vo verejných výdavkoch alebo reformami v ekonomike. Ministerstvo financií však verí, že investície občanov do dlhopisov pomôžu znížiť závislosť štátu od zahraničných investorov.


Čo sú dlhopisy a ako fungujú

Dlhopis je cenný papier, ktorý predstavuje záväzok emitenta (napr. štátu alebo firmy) voči investorovi. Emitent sľubuje, že investorovi vráti požičané peniaze spolu s úrokom vo vopred stanovenom čase. Dlhopisy sú jednou z najbežnejších foriem investície, využívané štátmi aj firmami na získanie kapitálu.

Dlhopisy sa obchodujú na burzách aj mimo nich. Ich hodnota môže kolísať v závislosti od úrokových sadzieb a ekonomických podmienok. Napríklad, ak úrokové sadzby rastú, cena dlhopisov často klesá, pretože nové dlhopisy ponúkajú vyššie výnosy.

Výhody a nevýhody investovania do dlhopisov

Výhody:

  1. Stabilný výnos: Investori dostávajú pravidelné úroky (kupóny), čo poskytuje stabilný príjem.
  2. Relatívne nízke riziko: Štátne dlhopisy sú považované za bezpečné investície, keďže štát má nízku pravdepodobnosť nesplatenia.
  3. Likvidita: Dlhopisy sa dajú predčasne predať na trhu, aj keď ich cena môže byť nižšia, než pri splatnosti.
  4. Diverzifikácia portfólia: Dlhopisy pomáhajú investorom diverzifikovať portfólio, čím znižujú riziko oproti akciám.
Dlhopisy a ako do nich investovať. Zdroj: Youtube

Nevýhody:

  1. Nízke výnosy: Hoci sú dlhopisy bezpečné, ich výnosy bývajú nižšie ako pri akciách či rizikovejších investíciách.
  2. Riziko inflácie: Ak inflácia prekročí výnos z dlhopisu, reálna hodnota výnosu klesá.
  3. Úrokové riziko: Pri rastúcich úrokových sadzbách môže hodnota dlhopisu na sekundárnom trhu klesať, čo je nevýhodné pre tých, ktorí chcú dlhopis predčasne predať.
  4. Riziko emitenta: Pri firemných dlhopisoch existuje riziko krachu spoločnosti, čo môže viesť k nesplateniu.

Dlhopisy tak predstavujú zaujímavú možnosť pre tých, ktorí hľadajú konzervatívnejšiu formu investície. Pre potenciálnych investorov je kľúčové zvážiť úroveň rizika a časový horizont ich investície, aby dokázali využiť výhody a minimalizovať nevýhody tohto finančného nástroja.

Odporúčanie

Slovenské dlhopisy majú rovnaké výhody ako všetky dlhopisy, o ktorých píšeme vyššie. Spĺňajú výhodu stabilného výnosu a diverzifikácie portfólia. Mierne sa dajú v súčasnosti spochybniť nízke riziko vzhľadom na vývoj dlhu Slovenskej republiky a určité riziko defaultu. Takisto ešte nie sú známe podrobnosti týkajúce sa likvidity, teda možnosti ich predaja.

Problémom sú nízke výnosy a riziko inflácie. Predikovaná inflácia v budúcom roku je nad úrovňou 3 %. A teda nad sľubovaným výnosom. Úrokové riziko takisto nemožno vylúčiť. A dostávame sa k riziku emitenta. V súčasnosti investori hodnotia riziko spojené so Slovenskou republikou ako dlžníkom ako druhé najvyššie v Európe (za Talianskom). A to je aj dostatočné vysvetlenie toho, prečo považujeme riziko emitenta za relevantné.

Rada je teda jednoznačná. Vzhľadom na vysoké riziká a takmer isto nižší výnos ako inflácia, nie je možné dlhopisy so súčasnými informáciami odporúčať.

Ďalšie zaujímavé čítanie: Týždenný kalendár investora (7. 10. – 13. 10. 2024)

Maj prehľad o svetových trhoch a nezmeškaj príležitosť!

Ak ťa baví náš obsah, ale chcel by si ísť viac do hĺbky prípadne by sa sa chcel pridať do našej investorskej komunity, kde je už viac ako 500 investorov, tak sa pridaj do VIP členstva Investície vo vrecku.

Ako funguje také VIP členstvo a čo sa v ňom dozvieš? Pozri si TOTO VIDEO.

Vo VIP členstve nájdeš akciové portfólio Ing. Jakuba Kraľovanského, vnútornú tabuľku firiem, watchlist ako aj rôzne fundamentálne reporty či analýzy konkrétnych firiem a omnoho viac.

O autorovi

Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval som filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života som pracoval v riadiacich aj kreatívnych pozíciách. Kryptomenám sa venujem od roku 2020, ekonomike od strednej školy. Texty tvorím na pracovnej báze od roku 2010. 

TOP Najlepší brokeri

etoro logo web
U 51 % retail investorov došlo ku vzniku straty.
xtb logo web
U 74 % retail investorov došlo ku vzniku straty.
freedom logo

Freedom24

85,8
U 68 - 76% retail investorov došlo ku vzniku straty.
etoro_banner

Horúce novinky

LEGO: Úspešná cesta od drevenej stavebnice ku globálnej značke

14. januára 2025

Inflácia PPI opantala trhy. Ako bude reagovať Fed?

14. januára 2025

SP500 čaká takýto vývoj, analyzuje Jakub Kraľovanský (3. týždeň)

13. januára 2025

Bitcoin je v ťažkostiach. Predať čo dokúpiť? Analyzuje Jakub Kraľovanský (3. týždeň)

13. januára 2025
binance_add

Najčítanejšie

Bitcoin v roku 2025 - analýza XTB

16. januára 2025

Inflácia CPI - budeme rásť alebo je koniec cyklu?

15. januára 2025

Investičná gramotnosť Slovákov je na minime. A je to vidieť

15. januára 2025

Warren Buffett úplne zmenil prístup k darom a presadzuje odlišný pohľad

14. januára 2025
fredom24_1

TOP najlepší brokeri

etoro logo web
U 51 % retail investorov došlo ku vzniku straty.
xtb logo web
U 74 % retail investorov došlo ku vzniku straty.
freedom logo

Freedom24

85,8
U 68 - 76% retail investorov došlo ku vzniku straty.
Návrat hore