Dôchodok (či penzia) nie je len naším príjmom v seniorskom veku, ale je to aj pomenovanie samotného obdobia po skončení nášho produktívneho života. Súčasní dôchodcovia najviac ľutujú to, čo neurobili a mohli urobiť v minulosti pre to, aby mali vyšší dôchodok. Výška dôchodku závisí od rozhodnutí, ktorí človek urobil v mladosti počas ekonomicky aktívneho života. V starobe je už nemožné stav zvrátiť. Preto sa dnes budeme venovať oblasti, ktorú nazývam osobných dôchodok.
Dôchodok v súčasnosti
Otázka výšky dôchodkov je v ostatnom období čoraz viac medializovaná. Priemerný dôchodok v roku 2023 dosiahol výšku 606,30 €, v súčasnosti je 679 €. Avšak výdavky štátu prostredníctvom Sociálnej poisťovne na dôchodky sú stále vyššie, čo nadmerne zaťažuje verejné financie. Väčšina Slovákov sa na príjem v dôchodku spolieha na štát. Štát môže rozdeliť iba toľko, koľko získa v rámci odvodov dôchodkového poistenia a koľko v rámci štátneho rozpočtu sa ukrojí iných odvetviam (zdravotníctvo, školstvo) a pridá dôchodcom. Do budúcnosti je to neudržateľný stav.
Ak chceš vedieť viac, za 15 minút vyriešime tvoju situáciu. Ozvi sa na info@peniazevovrecku.sk.
Do roku 1989 štát sa v kocke postaral o všetkých aj dôchodcov. V súčasnosti vytvára v rámci dôchodkového systému pravidlá na vytváranie príjmu na dôchodok. Pokiaľ tieto pravidlá človek pozná a dlhodobo ich využíva, môže mať veľmi zaujímavý príjem na dôchodku. No pokiaľ spolieha iba na štát alebo iba na časť pravidiel, príjem na dôchodok mu môže padnúť ako domček z karát.
Od roku 2024 u nás platí a funguje s menšími obmenami dôchodkový systém postavený na troch základných pilieroch – I., II. a III. pilier.
Na dôchodok sa človek nepripravuje rok, dva pred nadobudnutím veku odchodu do starobného dôchodku, ale prakticky počas celého života. Človek si buduje svoje finančné zázemie na dôchodok prakticky minimálne 40 rokov. Je to dlhá doba a počas nej sa môže dôjsť k rôznym nepríjemným situáciám, ktoré môžu ovplyvniť príjem na starobný dôchodok.
Mať budovanie príjmu na dôchodok pod kontrolou počas celého života znamená mať vybudovaný tzv. Osobný dôchodkový systém (ODS).
Ak chceš vedieť viac, za 15 minút vyriešime tvoju situáciu. Ozvi sa na info@peniazevovrecku.sk.
Čo to vlastne znamená?
Základom budovania príjmu na dôchodok je aktívne a efektívne využívanie trojpilierového systému:
- Pilier – starobné dôchodkové sporenie, ľudovo povedané štátny dôchodok.
- Pilier – starobné dôchodkové sporenie.
- Pilier – doplnkové dôchodkové sporenie.
Osobný dôchodkový systém
V rámci ODS pridávame ešte tzv. IV. pilier – Investície.
Základom všetkých pilierov je, aby pracovali, zhodnocovali peniaze a vytvárali náš ďalší zdroj príjmu na dôchodok. Každý pilier má svoje pravidlá ochrany a zhodnocovania peňazí, ako aj na výpočet starobného dôchodku.
Základom ich fungovania je príjem.
Príjem znamená to, že je nutné pravidelne na mesačnej báze do pilierov vkladať peniaze. V jednoduchosti povedané: Koľko peňazí počas do nich príde, toľko z nich odíde a príde na starobný dôchodok.
Samozrejme človek väčšinou pozerá iba na proces (fungovanie pilierov) a jeho výsledok (dôchodok). Počas procesu sa môžu nastať neočakávané udalosti, ktoré proces tvorby príjmu na dôchodok môžu naštrbiť, obmedziť alebo dokonca úplne zablokovať. Už pri založené ODS treba mať tieto skutočnosti na pamäti a počítať s nimi ako možnými nástrahami. Ak nebudeme hovoriť o zásahoch štátu (tie v podstate čiastočne môžeme ovplyvniť iba raz za štyri roky pri voľbách), treba sa pozrieť na fakty, čo môže spôsobiť obmedzenie môjho príjmu a tým efektívne a pravidelné fungovanie pilierov.
V jednoduchosti, piliere musia stáť na pevných základoch, ktorými sú:
- Poistenie a zaistenie osôb.
- Poistenie majetku.
- Efektívne čerpanie úverov.
Poistenie a zaistenie osôb
Ak človeku vypadne príjem z titulu choroby, úrazu alebo celkovo na základe zníženia pracovnej schopnosti z dôvodu zdravotných problémov, piliere začnú škrípať. Ak sa liečim a som doma na PN, neplní sa mi I.,II. III. a v istých prípadoch ani IV. Ak to trvá dlhší čas, napríklad 6 a viac mesiacov, môže nastať problém. A teda nielen že do pilierov nepritekajú peniaze, ale môžu z nich aj odtekať. Dôvodom je, že príjem z PN-ky vo výške 55 % hrubej mzdy človeku nie vždy stačí na pokrytie fungovanie rodiny.
Úrazové poistenie osôb a tým i príjmu je základným predpokladom fungovania ODS.
Nie je potrebné najdrahšie úrazové poistenie, potrebné je úrazové poistenie ušité na mieru danému človeku, čo znamená že napr. športovci majú väčšie riziko úrazov a z nich vyplývajúcich trvalých následkov, ľudia pracujúci väčšie predpoklady na choroby a pod.
Poistenie majetku
Mnohokrát človek celí svoje životné úspory vloží do bývania, buď kúpi byt alebo si postaví vlastný dom. Len mnohokrát v tej radosti akosi pozabudne na jeho kvalitné poistenie. Následne príde živel – povodeň, tornádo, ktorý poškodí alebo znehodnotí nehnuteľnosť a človek svoje úspory namiesto na dôchodok musí použiť na zabezpečenie strechy nad hlavou.
Úvery
A v neposlednom rade človek by mal veľmi opatrne a ostražito narábať aj s hypotékami a rôznymi úvermi. Mnohokrát precení svoje schopnosti splácania a dostáva sa do problémov, nebodaj do úverovej špirály. Môj úver je vtedy výhodný, keď ho spláca niekto iný…ale to už je iná téma.
Ak chceš vedieť viac, za 15 minút vyriešime tvoju situáciu. Ozvi sa na info@peniazevovrecku.sk.
Ako podporiť svoj dôchodok už teraz
V dnešnej rýchlo meniacej sa dobe mnohokrát nestíhame sledovať všetky zmeny, získavať potrebné informácie a dávať ich do praxe na čo najlepšie fungovanie ODS. Väčšina ľudí chce mať to najlepšie, ale stavajú na starých už nefungujúcich princípoch.
Preto je nutné, aby človek pri budovaní ODS mal základné zručnosti z uvedených oblastí, nielen z jednotlivých pilierov ale aj so segmentov pevných základov (poistenie osôb a majetku, úvery).
Takmer 80% Slovákov ani nevie, prečo by chceli mať dostatočný príjem na dôchodok. Mnohí nevedia ani jeho výšku zadefinovať.
Výhovorky typu „ja sa dôchodku nedožijem“ alebo „nejako už len bude“ sú typické hlavne pre tých, ktorým sa jednoducho nechce niečo urobiť navyše. Dôvodom je, že nemajú svoju víziu na dôchodok. Priemerne sa ľudia na Slovensku na dôchodku žijú cca 17 rokov. Málo alebo veľa? Je otázka, či človek chce počas tejto doby iba živoriť alebo si ju užívať. Tomu sa budeme venovať v ďalších častiach tejto rubriky.
Ďalšie zaujímavé čítanie: Dlhopisy majú byť riešením pre Slovensko (+ odporúčanie)
Maj prehľad o svetových trhoch a nezmeškaj príležitosť!
Ak ťa baví náš obsah, ale chcel by si ísť viac do hĺbky prípadne by sa sa chcel pridať do našej investorskej komunity, kde je už viac ako 500 investorov, tak sa pridaj do VIP členstva Investície vo vrecku.
Ako funguje také VIP členstvo a čo sa v ňom dozvieš? Pozri si TOTO VIDEO.
Vo VIP členstve nájdeš akciové portfólio Ing. Jakuba Kraľovanského, vnútornú tabuľku firiem, watchlist ako aj rôzne fundamentálne reporty či analýzy konkrétnych firiem a omnoho viac.