Dolár devastuje trhy. Kedy to skončí?

Dolár valcuje ostatné trhy
Zdroj fotografie: shutterstock.com/sweet_tomato
  • Dolár je silný, čo spôsobuje poklesy iných trhov.
  • Americkú menu nahor ťahajú vysoké úroky a globálna neistota.
  • Negatívne reagujú kryptomeny, ale aj akcie.
Kristína Kraľovanská
Autor: Kristína Kraľovanská
Publikované: 15. januára 2025

Zdieľajte tento článok

banner-ivv-clenstvo

Dolár je v súčasnosti tŕňom v oku investorov. Preovšetkým tých, ktorí investujú do rizikových aktív. Svojou silou totiž ťahá trhy nadol. Posilňovanie amerického dolára má významný dopad na globálne trhy, vrátane európskych mien. Silnejší dolár zvyšuje tlak na importérov, narúša obchodnú bilanciu a ovplyvňuje rozhodnutia centrálnych bánk. V článku sa pozrieme na dôvody tohto trendu a jeho vplyv na európsku ekonomiku a trhy.

Silný dolár: Globálny fenomén

Americký dolár (DXY), dlhodobo vnímaný ako globálna rezervná mena, sa od začiatku roka 2025 naďalej posilňuje voči hlavným svetovým menám. Tento trend má významný dopad na európske meny, ako je euro, libra a švajčiarsky frank, a výrazne ovplyvňuje globálnu ekonomiku. Silný dolár môže byť pre USA výhodný z hľadiska posilnenia kúpnej sily v zahraničí, ale pre európske trhy prináša výzvy a riziká.

Americký dolár valcuje trhy. Zdroj: Youtube

Príčiny posilňovania dolára

Jedným z hlavných dôvodov posilňovania DXY je prísna menová politika Federálneho rezervného systému (Fed). V snahe bojovať proti inflácii Fed pokračuje v politike vysokých úrokových sadzieb, čo zvyšuje atraktivitu amerických aktív pre zahraničných investorov. Vyššie výnosy z dlhopisov a silná ekonomika USA tak lákajú kapitál do Spojených štátov, čo zvyšuje dopyt po dolári.

Ďalším faktorom je neistota na globálnych trhoch. Dolár je považovaný za bezpečný prístav, čo znamená, že počas ekonomických alebo geopolitických kríz investori často presúvajú svoje aktíva do dolára, čím zvyšujú jeho hodnotu.

Dopad na európske meny a ekonomiku

Pre európske meny, ako je euro alebo britská libra, posilňovanie DXY predstavuje výzvy. Slabšie euro zvyšuje náklady na import energií a surovín, ktoré sú často denominované v dolároch. Pre krajiny závislé na importe, ako je Nemecko či Taliansko, to znamená vyššie náklady na výrobu a tlak na infláciu.

Slabšia mena má však aj svoje výhody. Exportéri môžu profitovať zo zvýšenej konkurencieschopnosti na zahraničných trhoch, keďže ich produkty sú lacnejšie v porovnaní s americkými. Pre európsku centrálnu banku (ECB) však tento vývoj prináša komplikácie. ECB môže byť nútená zvýšiť úrokové sadzby, aby bojovala proti inflácii, čo by však mohlo spomaliť ekonomický rast v regióne.

Ak ešte nemáš svojho brokera, využi nasledujúci link a prispej tak na chod tohto magazínu, aby si mal vždy čerstvé informácie.

Širšie dôsledky pre trhy a spotrebiteľov

Posilňovanie dolára ovplyvňuje aj globálne komoditné trhy. Cena ropy a ďalších surovín, ktoré sa obchodujú v dolároch, stúpa pre krajiny s oslabenou menou. To vedie k vyšším nákladom na palivá a energie pre európskych spotrebiteľov, čo ďalej zvyšuje ich životné náklady.

Na druhej strane, pre amerických turistov je silná mena výhodou. Cestovanie do Európy a ďalších regiónov je lacnejšie, čo podporuje turistický ruch, no zároveň môže zvýšiť tlak na miestne ekonomiky.

Výhľad na rok 2025

Očakáva sa, že dolár zostane silný, kým Fed nezmení svoju menovú politiku alebo sa nezníži globálna neistota. Európske meny budú pravdepodobne čeliť ďalšiemu oslabovaniu, ak ECB nezačne konať razantnejšie. Pre investorov a podnikateľov je preto nevyhnutné sledovať vývoj menových kurzov a pripravovať sa na riziká spojené s volatilitou na devízových trhoch.

Ďalšie zaujímavé čítanie: Kam investovať, radia miliardári

Maj prehľad o svetových trhoch a nezmeškaj príležitosť!

Ak ťa baví náš obsah, ale chcel by si ísť viac do hĺbky prípadne by sa sa chcel pridať do našej investorskej komunity, kde je už viac ako 500 investorov, tak sa pridaj do VIP členstva Investície vo vrecku.

Ako funguje také VIP členstvo a čo sa v ňom dozvieš? Pozri si TOTO VIDEO.

Vo VIP členstve nájdeš akciové portfólio Ing. Jakuba Kraľovanského, vnútornú tabuľku firiem, watchlist ako aj rôzne fundamentálne reporty či analýzy konkrétnych firiem a omnoho viac.

O autorovi

Kristína Kraľovanská
Kristína Kraľovanská

Mladá investorka so záujmom o krypto a inovácie vo svete financií. Investovanie vnímam ako cestu k finančnej slobode.

TOP Najlepší brokeri

etoro logo web
U 51 % retail investorov došlo ku vzniku straty.
xtb logo web
U 74 % retail investorov došlo ku vzniku straty.
freedom logo

Freedom24

85,8
U 68 - 76% retail investorov došlo ku vzniku straty.
etoro_banner

Horúce novinky

LEGO: Úspešná cesta od drevenej stavebnice ku globálnej značke

14. januára 2025

Inflácia PPI opantala trhy. Ako bude reagovať Fed?

14. januára 2025

SP500 čaká takýto vývoj, analyzuje Jakub Kraľovanský (3. týždeň)

13. januára 2025

Bitcoin je v ťažkostiach. Predať čo dokúpiť? Analyzuje Jakub Kraľovanský (3. týždeň)

13. januára 2025
binance_add

Najčítanejšie

Bitcoin v roku 2025 - analýza XTB

16. januára 2025

Inflácia CPI - budeme rásť alebo je koniec cyklu?

15. januára 2025

Investičná gramotnosť Slovákov je na minime. A je to vidieť

15. januára 2025

Warren Buffett úplne zmenil prístup k darom a presadzuje odlišný pohľad

14. januára 2025
fredom24_1

TOP najlepší brokeri

etoro logo web
U 51 % retail investorov došlo ku vzniku straty.
xtb logo web
U 74 % retail investorov došlo ku vzniku straty.
freedom logo

Freedom24

85,8
U 68 - 76% retail investorov došlo ku vzniku straty.
Návrat hore