Euro neprijme žiadna ďalšia krajina. Neplnia podmienky

Euro neprijme žiadna ďalšia krajina
Zdroj fotografie: shutterstock.com/New Africa
Tomáš Vaňo
Autor: Tomáš Vaňo
Publikované: 7. júla 2024

Zdieľajte tento článok

banner-ivv-clenstvo

Európska centrálna banka (ECB) vydala správu, ktorá podrobne opisuje pokrok niektorých členských štátov Európskej únie (EÚ) smerom k prijatiu eura. Správa z 26. júna 2024 poskytuje každé dva roky hodnotenie hospodárskej konvergencie s eurozónou so zameraním na Bulharsko, Českú republiku, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko a Švédsko.

Euro je nedostupné z dôvodu inflácie

Kritériá na prijatie eura sú známe ako konvergenčné kritériá a pozostávajú zo štyroch ekonomických podmienok, ktoré musia splniť členské štáty EÚ, ktoré chcú vstúpiť do eurozóny. Tieto kritériá sú navrhnuté tak, aby zabezpečili, že krajina je pripravená na integráciu do menového režimu eurozóny a že jej prijatie eura nespôsobí ekonomické riziká pre samotný členský štát ani pre eurozónu ako celok. Prvým kritériom je cenová stabilita, ktorá vyžaduje, aby miera inflácie krajiny nemohla byť vyššia ako 1,5 percentuálneho bodu nad mierou troch členských štátov s najlepšími výsledkami.

Euro nie je pre ďalšie krajiny dostupné. Zdroj: Youtube

Ak ešte nemáš svojho brokera, využi nasledujúci link a prispej tak na chod tohto magazínu, aby si mal vždy čerstvé informácie:

„Päť zo sledovaných krajín – Bulharsko, Česká republika, Maďarsko, Poľsko a Rumunsko – zaznamenalo priemernú mieru inflácie výrazne nad referenčnou hodnotou 3,3 %, zatiaľ čo inflácia bola mierne nad referenčnou hodnotou vo Švédsku.“

Druhým kritériom sú zdravé a udržateľné verejné financie; krajina by nemala podliehať postupu pri nadmernom deficite.

„Česká republika, Maďarsko, Poľsko a Rumunsko prekročili referenčnú hodnotu deficitu 3 % HDP. Očakáva sa, že v rokoch 2024 a 2025 bude rozpočtové saldo naďalej prekračovať referenčnú hodnotu v Maďarsku, Poľsku a Rumunsku.“ Informuje správa.

Európska centrálna banka hodnotí

Tretím kritériom je stabilita výmenného kurzu, ktorá si vyžaduje účasť v mechanizme výmenných kurzov (ERM II) najmenej dva roky bez výrazných odchýlok od centrálnej parity ERM II a bez devalvácie bilaterálnej centrálnej parity svojej meny voči euru počas tohto obdobia. V súčasnosti, iba bulharský lev participuje v mechanizme výmenných kurzov (ERM II).

Napokon kritérium dlhodobej úrokovej miery stanovuje, že dlhodobá úroková miera by nemala byť vyššia ako dva percentuálne body nad mierou troch členských štátov s najlepšími výsledkami z hľadiska cenovej stability. Okrem toho sa vyžaduje právna konvergencia, čo znamená, že kandidáti musia zabezpečiť, aby ich vnútroštátne právne predpisy boli v súlade so Zmluvou o fungovaní Európskej únie a so štatútom Európskeho systému centrálnych bánk a ECB.

„Tri zo šiestich sledovaných krajín (Poľsko, Rumunsko a Maďarsko) zaznamenali dlhodobé úrokové miery nad referenčnou hodnotou 4,8 %.“

V posledných dvoch rokoch krajiny čelili značným ekonomickým problémom, najmä v dôsledku dopadu ruskej invázie na Ukrajinu, čo viedlo k oslabeniu hospodárskej aktivity a prudkému nárastu inflácie. Miera inflácie v piatich zo šiestich sledovaných krajín bola výrazne nad referenčnou hodnotou 3,3 %, pričom Švédsko je mierne nad touto hranicou.

Ak ešte nemáš svojho brokera, využi nasledujúci link a prispej tak na chod tohto magazínu, aby si mal vždy čerstvé informácie:

Správa tiež zaznamenáva zlepšenia fiškálnych deficitov v porovnaní s úrovňami z roku 2021, ktoré sa pripisujú hospodárskemu oživeniu po pandémii a postupnému rušeniu opatrení fiškálnej podpory. Tieto zlepšenia však boli čiastočne kompenzované hospodárskym vplyvom vojny vrátane vysokých cien energií a slabšej hospodárskej aktivity. Hodnotenie ECB naznačuje obmedzený pokrok krajín EÚ mimo eurozóny v oblasti hospodárskej konvergencie od roku 2022, pričom geopolitické napätie a riziká vrhajú tieň na budúce hospodárske vyhliadky.

Ďalšie zaujímavé čítanie: Týždenný kalendár investora (8. 7. – 14. 7. 2024)

Maj prehľad o svetových trhoch a nezmeškaj príležitosť!

Ak ťa baví náš obsah, ale chcel by si ísť viac do hĺbky prípadne by sa sa chcel pridať do našej investorskej komunity, kde je už viac ako 500 investorov, tak sa pridaj do VIP členstva Investície vo vrecku.

Ako funguje také VIP členstvo a čo sa v ňom dozvieš? Pozri si TOTO VIDEO.

Vo VIP členstve nájdeš akciové portfólio Ing. Jakuba Kraľovanského, vnútornú tabuľku firiem, watchlist ako aj rôzne fundamentálne reporty či analýzy konkrétnych firiem a omnoho viac.

O autorovi

Tomáš Vaňo
Tomáš Vaňo

Sleduje dianie vo svetovej ekonomike a zaujíma sa o svet investícií. Investične sa sústredí na tradičné trhy a konzervatívne investovanie. Po vyštudovaní politológie sa upísal svetu logistiky.

TOP Najlepší brokeri

etoro logo web
U 51 % retail investorov došlo ku vzniku straty.
xtb logo web
U 74 % retail investorov došlo ku vzniku straty.
freedom logo

Freedom24

85,8
U 68 - 76% retail investorov došlo ku vzniku straty.
etoro_banner

Horúce novinky

LEGO: Úspešná cesta od drevenej stavebnice ku globálnej značke

14. januára 2025

Inflácia PPI opantala trhy. Ako bude reagovať Fed?

14. januára 2025

SP500 čaká takýto vývoj, analyzuje Jakub Kraľovanský (3. týždeň)

13. januára 2025

Bitcoin je v ťažkostiach. Predať čo dokúpiť? Analyzuje Jakub Kraľovanský (3. týždeň)

13. januára 2025
binance_add

Najčítanejšie

Bitcoin v roku 2025 - analýza XTB

16. januára 2025

Inflácia CPI - budeme rásť alebo je koniec cyklu?

15. januára 2025

Investičná gramotnosť Slovákov je na minime. A je to vidieť

15. januára 2025

Warren Buffett úplne zmenil prístup k darom a presadzuje odlišný pohľad

14. januára 2025
fredom24_1

TOP najlepší brokeri

etoro logo web
U 51 % retail investorov došlo ku vzniku straty.
xtb logo web
U 74 % retail investorov došlo ku vzniku straty.
freedom logo

Freedom24

85,8
U 68 - 76% retail investorov došlo ku vzniku straty.
Návrat hore