Európska centrálna banka sa snaží reagovať na súčasný vývoj inflácie. Lagardeová vo svojom prejave načrtla paralely medzi súčasnými ekonomickými výzvami a výzvami v 20. rokoch 20. storočia, najmä pokiaľ ide o neúspechy v integrácii globálneho obchodu a technologický pokrok. Tieto zmeny, ako poznamenala, pretvárajú ekonomiky podobným spôsobom ako pred storočím, hoci dnešné okolnosti ovplyvňujú jedinečné faktory, ako je zmena klímy a starnutie populácie.
Predchádzajúci vývoj
„Desaťročia, ktoré viedli k prvej svetovej vojne, boli desaťročiami rýchlej globálnej integrácie. Svetový obchod ako podiel na HDP vzrástol z 10 % v roku 1870 na 17 % v roku 1900 a 21 % v roku 1913, čo vytvorilo nové očakávania a životný štýl,“ hovorí šéfka ECB.
Ale vojna priniesla koniec Pax Britannica, USA sa zdráhali prevziať úlohu globálneho hegemóna udržujúceho otvorený obchod, vzrástol ekonomický nacionalizmus. „Svetový obchod ako percento HDP klesol na 14 % v roku 1929 a 9 % v roku 1938. Clá vo väčšine európskych krajín sa viac ako strojnásobili a zvýšili sa aj v USA.“
Ak ešte nemáš svojho brokera, využi nasledujúci link a prispej tak na chod tohto magazínu, aby si mal vždy čerstvé informácie:
eToro je investičná platforma s viacerými aktívami. Hodnota vašich investícií môže stúpať alebo klesať. Váš kapitál je ohrozený.
51 % účtov retailových investorov prichádza o peniaze pri obchodovaní s CFD u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.
Menová politika
Významnou témou prejavu bola transformácia transmisie menovej politiky. Historicky by zmenám úrokových sadzieb trvalo 18 až 24 mesiacov, kým by ovplyvnili infláciu a širšiu ekonomiku. Nedávne globálne otrasy vrátane pandémie, energetickej krízy a geopolitických konfliktov však túto dynamiku zmenili. V reakcii na to ECB zaviedla nový trojrozmerný rámec, ktorý sa zameriava nielen na prognózovanú infláciu, ale aj na základné inflačné trendy a silu transmisie menovej politiky.
„Posledných niekoľko rokov predstavovalo extrémny záťažový test inflačného cielenia na celom svete. Stretli sme sa s nielen po sebe nasledujúcimi otrasmi, ale aj s ich rôznou rozmanitosťou a silou na rôznych miestach. Napríklad Európa trpela oveľa viac ako USA vysokými cenami energií, zatiaľ čo USA museli bojovať s dedičstvom silnejšieho stimulu dopytu.
Lagardeová bola opatrne optimistická, pokiaľ ide o infláciu, pričom predpovedala, že sa do polovice roka 2025 vráti k 2% cieľu ECB. Ocenila snahu ECB ukotviť inflačné očakávania napriek problémom, ktoré predstavujú rastúce ceny energií. Napriek tomu varovala, že cesta vpred zostáva plná neistoty, keďže globálna ekonomika prechádza hlbokými štrukturálnymi zmenami. Európska centrálna banka na to musí reagovať.
„Dôležité prvky predchádzajúcej revízie zostávajú v platnosti. Zachováme najmä symetrický, strednodobo orientovaný 2 % inflačný cieľ. Existujú však dve kľúčové oblasti, v ktorých musíme rozvinúť náš rámec tak, aby bol robustnejší v časoch hlbokých zmien. Po prvé, musíme čo najviac znížiť neistotu, ktorú vytvárajú štrukturálne zmeny. Môžeme tak urobiť prehĺbením našich vedomostí a analýzou prebiehajúcich transformácií a toho, ako môžu ovplyvniť otrasy, ktorým čelíme, a prenos našej politiky. Po druhé, keďže neistota bude napriek tomu vysoká, musíme ju lepšie zvládať.“
Ak ešte nemáš svojho brokera, využi nasledujúci link a prispej tak na chod tohto magazínu, aby si mal vždy čerstvé informácie:
eToro je investičná platforma s viacerými aktívami. Hodnota vašich investícií môže stúpať alebo klesať. Váš kapitál je ohrozený.
51 % účtov retailových investorov prichádza o peniaze pri obchodovaní s CFD u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.
Nová ekonomická realita
Lagardeová tiež zdôraznila, že je dôležité, aby sa centrálne banky prispôsobili novej ekonomickej realite. Poukázala na to, že hoci cenová stabilita zostáva hlavným cieľom, metódy a nástroje, ktoré centrálne banky používajú, sa musia vyvíjať, aby spĺňali požiadavky ekonomiky, ktorá sa neustále mení. Na záver potvrdila odhodlanie ECB využívať najlepšie dostupné analýzy a poznatky na zvládnutie budúcich neistôt.
„Dnes sa ciele menovej politiky nemenia, pretože zameranie sa na cenovú stabilitu sa ukázalo ako kľúčové v časoch hlbokých zmien. To však neznamená, že spôsob, akým vykonávame menovú politiku, zostane rovnaký.“
Ďalšie zaujímavé čítanie: Týždenný kalendár investora (23. 9. – 29. 9. 2024)
Maj prehľad o svetových trhoch a nezmeškaj príležitosť!
Ak ťa baví náš obsah, ale chcel by si ísť viac do hĺbky prípadne by sa sa chcel pridať do našej investorskej komunity, kde je už viac ako 500 investorov, tak sa pridaj do VIP členstva Investície vo vrecku.
Ako funguje také VIP členstvo a čo sa v ňom dozvieš? Pozri si TOTO VIDEO.
Vo VIP členstve nájdeš akciové portfólio Ing. Jakuba Kraľovanského, vnútornú tabuľku firiem, watchlist ako aj rôzne fundamentálne reporty či analýzy konkrétnych firiem a omnoho viac.