Európska centrálna banka (ECB) nedávno zverejnila svoj pravidelný prieskum Consumer Expectations Survey (CES). Je to pravidelne zverejňovaný dokument, ktorý zhromažďuje informácie o vnímaní a očakávaniach spotrebiteľov v eurozóne týkajúcich sa ekonomiky, ako aj o ich ekonomickom a finančnom správaní. Tento prieskum je realizovaný Európskou centrálnou bankou mesačne a sleduje vysokofrekvenčné údaje o inflačných očakávaniach, cenách nehnuteľností a ďalších aspektoch hospodárskeho prostredia.
Európska centrálna banka skúma nálady
Prieskum pomáha ECB k rozhodnutiam v oblasti cenovej stability zlepšovaním analytického základu pre ekonomickú a menovú analýzu ECB. To zase zlepšuje chápanie finančnej zraniteľnosti v sektore domácností a problémov finančnej stability. Aké výsledky priniesol prieskum a čo očakávajú spotrebitelia v blízkej budúcnosti je možné zistiť z výsledkov.
Fairly positive news from today's Business and Consumer Survey for the eurozone.
— Thomas Dvorak (@thomdvorak) May 30, 2024
In addition to the small but broad-based pick up in sentiment, firms' selling price expectations continued declining in May. Expectations are now at level consistent with core inflation at 2%.
1/4 pic.twitter.com/xNfgowEWi8
Čo sa týka inflácie, to, ako ju vnímame, sa nezmenilo:
„Medián miery vnímanej inflácie za predchádzajúcich 12 mesiacov zostal nezmenený na úrovni 5,0 %. Medián očakávaní inflácie na nasledujúcich 12 mesiacov mierne klesol na 2,9 % z 3,0 % v marci. Teraz sú na najnižšej úrovni od septembra 2021. Medián očakávaní inflácie na tri roky dopredu sa zároveň mierne znížil na 2,4 % z 2,5 % v marci. Inflačné očakávania v ročnom a trojročnom horizonte zostali pod vnímanou mierou inflácie v minulosti. Neistota ohľadom inflačných očakávaní na nasledujúcich 12 mesiacov zostala nezmenená.“ Európska centrálna banka tak získava údaje o očakávaniach.
Keď sa pozrieme na vývoj vnímania inflácie podľa rozdelenia na príjmové skupiny, tak najnižšie inflačné očakávania pozorujeme v prípade najvyššieho príjmového kvintilu (každý kvintil obsahuje 20 percent celkovej populácie alebo vzorky. V tomto prípade 20% najlepšie zarábajúcich respondentov). A kategórii podľa veku respondentov mali najnižšie inflačné očakávania mladší respondenti (18 – 34 rokov). Vyššie ich mali starší respondenti (35 – 54 rokov) a respondenti vo veku 55 – 70 rokov, hoci došlo k zblíženiu vnímania inflácie medzi vekovými skupinami oproti výsledkom prieskumu z minulého mesiaca.
Očakávajú rast príjmov
Respondentov sa pýtali aj na ich očakávania rastu príjmov a výdavkov za posledných 12 mesiacov ako aj na ich vnímanie ako sa situáciu bude vyvíjať v ďalšom roku. Európska centrálna banka potom môže následne nastaviť svoje politiky na základe očakávaní.
„Očakávania spotrebiteľov týkajúce sa rastu nominálnych príjmov zostali stabilné na úrovni 1,3 %. Vnímanie rastu nominálnych výdavkov za posledných 12 mesiacov sa mierne znížilo na 6,3 % zo 6,4 % v marci. Tento pokles bol pozorovaný len v starších skupinách respondentov (vo veku 35-54 rokov a vo veku 55-70 rokov). Očakávania rastu nominálnych výdavkov počas nasledujúcich 12 mesiacov zostali stabilné na úrovni 3,6 %.“
Asi najhoršie dopadli očakávania týkajúce sa trhu práce a snahy uplatnenia sa na ňom: „Štvrťročné údaje ukázali, že nezamestnaní respondenti zaznamenali pokles očakávanej pravdepodobnosti nájsť si prácu v priebehu nasledujúcich troch mesiacov, ktorá v apríli klesla na 27,5 % z 30,5 % v januári. Zamestnaní respondenti tiež uviedli, že očakávaná pravdepodobnosť straty zamestnania v priebehu nasledujúcich troch mesiacov sa v apríli zvýšila na 10,6 % z 8 % v januári.“
CES je mesačný online prieskum, ktorý zverejňuje Európska centrálna banka. V súčasnosti sa na ňom podieľa približne 19 000 dospelých spotrebiteľov (t. j. vo veku 18 a viac rokov) z 11 krajín eurozóny.
Ďalšie zaujímavé čítanie: Týždenný kalendár investora (27. 5. – 2. 6. 2024)
Maj prehľad o svetových trhoch a nezmeškaj príležitosť!
Ak ťa baví náš obsah, ale chcel by si ísť viac do hĺbky prípadne by sa sa chcel pridať do našej investorskej komunity, kde je už viac ako 500 investorov, tak sa pridaj do VIP členstva Investície vo vrecku.
Ako funguje také VIP členstvo a čo sa v ňom dozvieš? Pozri si TOTO VIDEO.
Vo VIP členstve nájdeš akciové portfólio Ing. Jakuba Kraľovanského, vnútornú tabuľku firiem, watchlist ako aj rôzne fundamentálne reporty či analýzy konkrétnych firiem a omnoho viac.