Európska centrálna banka je vo výhľade stabilná. Tento týždeň sa všetky oči na trhu upierali na odhadovaný aprílový index spotrebiteľských cien (CPI) pre EÚ. Očakávalo sa, že tieto údaje poskytnú cenné informácie o inflačnej trajektórii v regióne, čím ovplyvnia rozhodnutie Európskej centrálnej banky (ECB) o úrokových sadzbách. V marci inflácia klesla na štvormesačné minimum 2,4 %, čo vyvolalo špekulácie, že centrálna banka by mohla iniciovať zníženie sadzieb už v júni tohto roka. Celosvetovo by sa však dalo povedať, že inflácia sa stáča neželaným smerom nahor, zaznamenáva oživenie, poháňaná zvyšujúcimi sa cenami komodít.
Trhový konsenzus
Trhový konsenzus predpokladá, že hlavný CPI v eurozóne zostane v apríli stabilný na úrovni 2,4 %, zatiaľ čo jadrové CPI, bez potravín a energií, by sa malo mierne znížiť na 2,8 % z 2,9 % v predchádzajúcom mesiaci. Tieto údaje by mohli posilniť očakávania zníženia sadzieb v júni. Vyhliadka na utlmenú infláciu a pokračujúce špekulácie o znižovaní sadzieb však môžu naďalej podporovať európske akciové trhy.
Tieto očakávania podporil aj viceprezident Európskej centrálne banky Luis de Guindos. Vyjadril spokojnosť s postupným poklesom inflácie: „Pokiaľ ide o infláciu v eurozóne, prešli sme dlhú cestu, ale stále je na čom pracovať. Napriek tomu ideme správnym smerom. Po tom, čo v októbri 2022 dosiahla vrchol na úrovni viac ako 10 %, celková inflácia v marci tohto roku klesla na 2,4 %. Jadrová inflácia tiež výrazne klesla zo svojho vrcholu pred 12 mesiacmi, ktorý predstavoval takmer 6 %. V marci 2024 sa prvýkrát za dva roky dostala pod 3 %. Okrem toho väčšina ukazovateľov základnej inflácie vo februári ďalej klesala, čím sa potvrdil obraz postupne klesajúcich cenových tlakov. Vplyv predchádzajúcich nepriaznivých ponukových šokov naďalej slabne a prísna menová politika zaťažuje dopyt.“
Očakávané oznámenie o začiatku znižovania úrokových sadzieb môžu schladiť riziká týkajúce sa geopolitickej nestability hlavne na Blízkom východe. Guindos označil riziko rastúcej eskalácie konfliktov ako kľúčový faktor, ktorý môže výrazne hýbať cenovou hladinou.
Európska centrálna banka vníma aj riziká
„Geopolitická situácia, najmä na Blízkom východe, predstavuje osobitné riziko rastu inflácie. Zatiaľ čo rastúce napätie v regióne spočiatku vyvolalo len mierne pohyby cien ropy, nedávny vývoj nám pripomína, že sledovanie takýchto rizík a ich vplyvu na ceny komodít je pre náš inflačný výhľad naďalej veľmi dôležité.“
Podľa neho však existujú aj faktory, ktoré by 2 % inflačný cieľ mohli ohroziť aj opačným smerom, teda rýchlym poklesom. „Naopak silnejší než očakávaný tlmiaci vplyv menovej politiky na dopyt alebo neočakávané zhoršenie ekonomického prostredia vo zvyšku sveta môžu viesť k prekvapeniam poklesu inflácie.“
Inflácia na Slovensku na úrovni 2,3 % YoY, 0,1 % MoM
— Marek Nemky (@Marek_Nemky) April 15, 2024
Inflačné tlaky sú už na Slovensku za nami. Samozrejme energie máme na Slovensku zastropované, čo sčasti spôsobuje pozitívny dezinflačný vývoj. Na druhej strane však nárast spotrebnej dane stál za rastom cien Alko a Tabaku. pic.twitter.com/pJoKArunLV
Smer, ktorým sa ECB vyberie, ovplyvnia aj dáta, ktoré budú publikované v priebehu tohto týždňa. Zdôrazni, že ECB sa nebude zaväzovať ku konkrétnym krokom, ale bude reflektovať aktuálny stav ekonomických fundamentov.
„V každom prípade budeme pri určovaní vhodnej úrovne a trvania obmedzenia pokračovať v prístupe závislom na údajoch a na jednotlivých stretnutiach, pričom sa vopred nezaväzujeme ku konkrétnej ceste sadzieb“ dodal.
Eurostat v utorok zverejnil odhad aprílovej inflácie v eurozóne na úrovni 2,4 %, čo je v porovnaní s marcom 2024 stabilná úroveň. Výsledok podporil vyhliadky na júnový pokles úrokových sadzieb.
Ďalšie zaujímavé čítanie: Amazon exceluje