Eurozóna v budúcnosti. Tri scenáre menovej politiky ECB

Eurozóna a jej budúcnosť
Zdroj fotografie: shutterstock.com/aaddyy

Eurozóna ešte vždy bojuje s infláciou. Isabel Schnabel, členka Výkonnej rady Európskej centrálnej banky (ECB), vo svojom nedávnom prejave poskytla podrobný pohľad na súčasné ekonomické výzvy v eurozóne a vyhliadky na ďalší vývoj inflácie.

Isabel Schnabel je významná nemecká ekonómka, ktorá pôsobí ako členka Výkonnej rady Európskej centrálnej banky (ECB) od januára 2020. Schnabelovej výskum sa zameriava na bankovú stabilitu, finančné krízy a systémové riziká. Publikovala množstvo prác v prestížnych časopisoch. V tomto kontexte sa venovala rôznym scenárom, ktoré ECB zvažuje, aby efektívne riešila pretrvávajúci problém vysokej inflácie.

Tomáš Vaňo
Autor: Tomáš Vaňo
Publikované: 6. septembra 2024

Zdieľajte tento článok

banner-ivv-clenstvo

Eurozóna zápasí s problémom inflácie, ktorá zostáva vysoká, čo predstavuje významný problém pre stabilitu regiónu. Schnabelová zdôraznila, že i keď sa rast cien spomalil, je stále nad cieľom ECB, čo ohrozuje kúpnu silu a ekonomický rast. Podľa jej slov je dôležité, aby menová politika ECB zostala prísna a konzistentná, aby sa predišlo tomu, že by inflácia zostala trvalo nad cieľovou hodnotou.

Eurozóna a inflačné výzvy

Dezinflácia v eurozóne postupuje rýchlo. Celková inflácia klesla z maxima 10,6 % v októbri 2022 na 2,6 % v júli tohto roka. Nedávno zverejnené údaje naznačujú, že v auguste inflácia v niektorých častiach eurozóny ďalej klesla. Eurozóna sa tak postupne s týmto fenoménom vyrovnáva.

Eurozóna a jej budúcnosť. Zdroj: Youtube

Poukazuje na to, že súčasná úroveň celkovej inflácie podceňuje výzvy, ktorým menová politika stále čelí. Predovšetkým domáca inflácia zostáva vysoká na úrovni 4,4 %, čo do značnej miery odráža pretrvávajúce cenové tlaky v sektore služieb, kde sa dezinflácia od minulého novembra skutočne zastavila. Zatiaľ čo inflácia tovarov rýchlym tempom klesla späť na svoj predpandemický priemer, inflácia služieb je stále viac ako dvakrát vyššia ako jej priemer v rokoch 1999 až 2019.

Scenáre budúceho vývoja

  • Základný scenár predpokladá, že inflácia bude postupne klesať, ako budú účinky doterajších zvyšovaní úrokových sadzieb ECB pokračovať v ovplyvňovaní ekonomiky. Tento scenár počíta s tým, že súčasné problémy s dodávateľskými reťazcami sa zlepšia, a dopyt sa stabilizuje na úrovniach, ktoré nebudú vyvolávať ďalší inflačný tlak.
  • Pesimistický scenár počíta s možnosťou, že inflácia zostane na vysokých úrovniach dlhšie, než sa očakáva, v dôsledku pokračujúcich problémov s dodávkami, silného dopytu a potenciálne vyšších cien energií. V takom prípade by ECB mohla byť nútená prijať ešte prísnejšie opatrenia, aby zabránila tomu, že by inflácia presiahla kontrolovateľné úrovne.
  • Optimistický scenár predstavuje situáciu, v ktorej by inflácia mohla klesnúť rýchlejšie, ak by sa zlepšenia v dodávateľských reťazcoch a energetickom sektore prejavili rýchlejšie a výraznejšie, než sa predpokladá. Tento scenár by umožnil ECB znížiť tlak na ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb a stabilizovať hospodársky rast.

Dlhodobé vyhliadky

Schnabel zdôraznila, že ECB je pripravená konať podľa potreby v závislosti od vývoja ekonomickej situácie. Ak by sa ukázalo, že inflácia naďalej pretrváva nad cieľovou úrovňou, banka by mohla byť nútená pokračovať v zvyšovaní úrokových sadzieb. Na druhej strane, ak by inflácia klesla rýchlejšie, než sa očakáva, mohla by ECB zvážiť zmiernenie svojej prísnej menovej politiky. Eurozóna tak má pred sebou viacero scenárov.

Schnabel poznamenala, že udržanie cenovej stability v eurozóne si vyžaduje dôkladné monitorovanie a flexibilitu v menovej politike. Varovala však, že kým sa inflácia nevráti na úroveň blízku cieľu, je nevyhnutné zachovať opatrnosť a pripravenosť na ďalšie kroky. Na to musí byť eurozóna pripravená.

Prejav Isabel Schnabel podčiarkuje komplexnosť a neistoty, ktorým ECB čelí pri snahe o zvládnutie inflácie a udržanie ekonomickej stability v eurozóne. Hoci sú vyhliadky na zníženie inflácie v priebehu času pozitívne, centrálna banka musí byť pripravená na rôzne scenáre, ktoré by mohli ovplyvniť jej rozhodovanie. Tento prejav slúži ako pripomienka toho, že menová politika je neustálym procesom adaptácie na meniace sa ekonomické podmienky.

Ďalšie zaujímavé čítanie: Týždenný kalendár investora (2. 9. – 8. 9. 2024)

Maj prehľad o svetových trhoch a nezmeškaj príležitosť!

Ak ťa baví náš obsah, ale chcel by si ísť viac do hĺbky prípadne by sa sa chcel pridať do našej investorskej komunity, kde je už viac ako 500 investorov, tak sa pridaj do VIP členstva Investície vo vrecku.

Ako funguje také VIP členstvo a čo sa v ňom dozvieš? Pozri si TOTO VIDEO.

Vo VIP členstve nájdeš akciové portfólio Ing. Jakuba Kraľovanského, vnútornú tabuľku firiem, watchlist ako aj rôzne fundamentálne reporty či analýzy konkrétnych firiem a omnoho viac.

O autorovi

Tomáš Vaňo
Tomáš Vaňo

Sleduje dianie vo svetovej ekonomike a zaujíma sa o svet investícií. Investične sa sústredí na tradičné trhy a konzervatívne investovanie. Po vyštudovaní politológie sa upísal svetu logistiky.

TOP Najlepší brokeri

etoro logo web
U 51 % retail investorov došlo ku vzniku straty.
xtb logo web
U 74 % retail investorov došlo ku vzniku straty.
freedom logo

Freedom24

85,8
U 68 - 76% retail investorov došlo ku vzniku straty.
etoro_banner

Horúce novinky

LEGO: Úspešná cesta od drevenej stavebnice ku globálnej značke

14. januára 2025

Inflácia PPI opantala trhy. Ako bude reagovať Fed?

14. januára 2025

SP500 čaká takýto vývoj, analyzuje Jakub Kraľovanský (3. týždeň)

13. januára 2025

Bitcoin je v ťažkostiach. Predať čo dokúpiť? Analyzuje Jakub Kraľovanský (3. týždeň)

13. januára 2025
binance_add

Najčítanejšie

Bitcoin v roku 2025 - analýza XTB

16. januára 2025

Inflácia CPI - budeme rásť alebo je koniec cyklu?

15. januára 2025

Investičná gramotnosť Slovákov je na minime. A je to vidieť

15. januára 2025

Warren Buffett úplne zmenil prístup k darom a presadzuje odlišný pohľad

14. januára 2025
fredom24_1

TOP najlepší brokeri

etoro logo web
U 51 % retail investorov došlo ku vzniku straty.
xtb logo web
U 74 % retail investorov došlo ku vzniku straty.
freedom logo

Freedom24

85,8
U 68 - 76% retail investorov došlo ku vzniku straty.
Návrat hore