Green Deal, jeho význam, ale aj kritika

Green Deal a jeho význam
Zdroj fotografie: shutterstock.com/Skorzewiak

Green Deal, známy aj ako Európska zelená dohoda, je ambiciózny plán Európskej únie zameraný na dosiahnutie klimatickej neutrality do roku 2050. Cieľom je výrazne znížiť emisie skleníkových plynov, podporiť obnoviteľné zdroje energie a zlepšiť energetickú efektívnosť. Green Deal zahŕňa aj opatrenia na ochranu biodiverzity, udržateľné poľnohospodárstvo a obehové hospodárstvo. Tento plán má nielen zmierniť dopady klimatických zmien, ale aj podporiť hospodársky rast a vytvoriť nové pracovné miesta v zelených odvetviach. Jeho úspech závisí od spolupráce všetkých členských štátov a sektorov.

Tomáš Vaňo
Autor: Tomáš Vaňo
Publikované: 1. septembra 2024

Zdieľajte tento článok

banner-ivv-clenstvo

Téma Green deal sa konečne dostala aj do povedomia bežných ľudí, ktorí detailne nesledujú dianie na európskej úrovni. Stret politík Green deal s realitou dosiahol prevažne negatívne asociácie tohto pojmu na verejnosti. Hlavne téma zákazu spaľovacích motorov, na ktorých sa vybudovala silná priemyselná základňa sa preniesla aj do politickej roviny a ovplyvňuje postoje nielen na národnej ale aj celoeurópskej úrovni. Príliš rýchla implementácia cieľov bez ohľadu na realitu vyvoláva obavy o konkurencieschopnosť európskeho priemyslu v nadväznosti na udržanie zamestnanosti a blahobytu v krajinách EÚ.

Čo je Green deal

Vo všeobecnosti je Green Deal program Európskej komisie, ktorý sa začal v roku 2019 a ktorý chce transformovať európske hospodárstvo na ekologickejšie, udržateľnejšie a zabezpečiť, aby rast, ktorý chceme v Európskej únii dosiahnuť, bol oddelený od rastu energetických zdrojov, využívania týchto zdrojov a ich využívania oveľa efektívnejším spôsobom. Na tieto ciele bol spustený rozsiahly program s ohľadom na cirkuláciu materiálov, cirkuláciu produktov a spustenie digitálnych iniciatív pre región.

Green deal má aj kritikov. Zdroj: Youtube

Ak ešte nemáš svojho brokera, využi nasledujúci link a prispej tak na chod tohto magazínu, aby si mal vždy čerstvé informácie:

Cirkulácia materiálov znamená ponechať materiál v užívaní, buď ako produkt, alebo ak sa už nedá použiť, ako komponenty alebo suroviny. Týmto spôsobom sa nič nestane odpadom a vnútorná hodnota produktu a materiálu zostane zachovaná.

Od roku 1990 sa európska ekonomika zväčšila o 66%, zatiaľ čo emisie CO2 sa znížili o 30%. Pokračovanie v snahe redukovať emisie je jedným z kľúčových prvkov ekologických politík. Cieľom je dosiahnuť čisté nulové emisie skleníkových plynov v Európskej únii do roku 2050 a zníženie emisií o 55 % už v roku 2030 oproti úrovniam z roku 1990 spolu s výsadbou 3 miliárd stromov do roku 2030. Ide o takzvaný program Fit for 55.

Piliere zelenej politiky

Priemyselná časť Green Deal stojí na 4 pilieroch:

  • 1.Predvídateľné a zjednodušené regulačné prostredie.
  • 2. Rýchlejší prístup k finančným prostriedkom.
  • 3. Zlepšovanie potrebných zručností.
  • 4. Uľahčenie otvoreného a spravodlivého obchodu.

Hlavne posledný bod môže byť problematický. Od začiatku sa skôr ako na spoluprácu na ochranu klímy stal vývoj a výroba čistých technológií pretekmi. Všetky najväčšie ekonomiky na svete, či už hovoríme o Číne, USA, EÚ  už začali masívne investovať do ekologických inovácií.

Ak ešte nemáš svojho brokera, využi nasledujúci link a prispej tak na chod tohto magazínu, aby si mal vždy čerstvé informácie:

Snaha jednotlivých krajín, rozvinutých či rozvojových krajinách, zabezpečiť si pre priemysel budúcnosti zdroje, technológie a inovácie vytvára zároveň aj tlak na EÚ, ako zvládne svoj vlastný prechod na čistú energiu bez toho, aby zvládla prechod ekonomicky, bez poškodenia svojho priemyslu a naopak, jeho budovania ako piliera prosperity kontinentu a zároveň, aby nevymenila geopolitickú závislosť na rope bohatých autoritárskych štátov za závislosť na iných nedemokratických štátov, ktoré si tieto zdroje zabezpečili.

Ďalšie zaujímavé čítanie: Týždenný kalendár investora (26. 8.-1. 9. 2024)

Maj prehľad o svetových trhoch a nezmeškaj príležitosť!

Ak ťa baví náš obsah, ale chcel by si ísť viac do hĺbky prípadne by sa sa chcel pridať do našej investorskej komunity, kde je už viac ako 500 investorov, tak sa pridaj do VIP členstva Investície vo vrecku.

Ako funguje také VIP členstvo a čo sa v ňom dozvieš? Pozri si TOTO VIDEO.

Vo VIP členstve nájdeš akciové portfólio Ing. Jakuba Kraľovanského, vnútornú tabuľku firiem, watchlist ako aj rôzne fundamentálne reporty či analýzy konkrétnych firiem a omnoho viac.

O autorovi

Tomáš Vaňo
Tomáš Vaňo

Sleduje dianie vo svetovej ekonomike a zaujíma sa o svet investícií. Investične sa sústredí na tradičné trhy a konzervatívne investovanie. Po vyštudovaní politológie sa upísal svetu logistiky.

TOP Najlepší brokeri

etoro logo web
U 51 % retail investorov došlo ku vzniku straty.
xtb logo web
U 74 % retail investorov došlo ku vzniku straty.
freedom logo

Freedom24

85,8
U 68 - 76% retail investorov došlo ku vzniku straty.
etoro_banner

Horúce novinky

LEGO: Úspešná cesta od drevenej stavebnice ku globálnej značke

14. januára 2025

Inflácia PPI opantala trhy. Ako bude reagovať Fed?

14. januára 2025

SP500 čaká takýto vývoj, analyzuje Jakub Kraľovanský (3. týždeň)

13. januára 2025

Bitcoin je v ťažkostiach. Predať čo dokúpiť? Analyzuje Jakub Kraľovanský (3. týždeň)

13. januára 2025
binance_add

Najčítanejšie

Bitcoin v roku 2025 - analýza XTB

16. januára 2025

Inflácia CPI - budeme rásť alebo je koniec cyklu?

15. januára 2025

Investičná gramotnosť Slovákov je na minime. A je to vidieť

15. januára 2025

Warren Buffett úplne zmenil prístup k darom a presadzuje odlišný pohľad

14. januára 2025
fredom24_1

TOP najlepší brokeri

etoro logo web
U 51 % retail investorov došlo ku vzniku straty.
xtb logo web
U 74 % retail investorov došlo ku vzniku straty.
freedom logo

Freedom24

85,8
U 68 - 76% retail investorov došlo ku vzniku straty.
Návrat hore