Včera americké úrady zverejnili index PPI ukazujúci cenové pohyby u výrobcov. V júli sa rast cien výrobcov v USA spomalil výraznejšie, než ekonómovia predpokladali, čo prináša zmiešané signály pre americkú ekonomiku. Podľa najnovších údajov, ktoré zverejnil americký Úrad pre štatistiku práce, index cien výrobcov (PPI) zaznamenal medziročný nárast o 0,8 %, čo je menej, než analytici predpovedali. Tento pokles tempa rastu PPI naznačuje, že inflačné tlaky na úrovni výrobcov by mohli ustupovať, čo by mohlo mať pozitívny vplyv na spotrebiteľské ceny v nasledujúcich mesiacoch.
Čo znamená Index PPI inflácie pre ekonomiku
Index cien výrobcov (Index PPI) je kľúčovým ukazovateľom, ktorý meria zmenu cien, ktoré dostávajú americkí výrobcovia za svoje produkty. Tento index je dôležitým predskokanom spotrebiteľskej inflácie, pretože vyššie náklady pre výrobcov sa často premietajú do vyšších cien pre spotrebiteľov. Ak sa PPI zvyšuje rýchlejšie, môže to signalizovať, že inflácia na úrovni spotrebiteľov by mohla tiež stúpať, čo by mohlo prinútiť Federálny rezervný systém (Fed) k sprísňovaniu menovej politiky. Naopak, pokles tempa rastu PPI môže naznačovať zmiernenie inflačných tlakov, čo by mohlo ovplyvniť rozhodnutia Fedu. Fed prihliada na Index PPI, čo je pre investorov kľúčové.
Ak ešte nemáš svojho brokera, využi nasledujúci link a prispej tak na chod tohto magazínu, aby si mal vždy čerstvé informácie:
Detailnejší pohľad na júlové údaje
V júli došlo k spomaleniu rastu PPI v dôsledku poklesu cien niektorých kľúčových komodít, vrátane energií a potravín. Ceny energií klesli o 0,5 % oproti predchádzajúcemu mesiacu, čo prispelo k celkovému spomaleniu rastu PPI. Okrem toho sa znížili aj ceny potravín, ktoré klesli o 0,4 %, čo odráža stabilizáciu cien na globálnom trhu s potravinami po predchádzajúcom prudkom náraste.
Na druhej strane, ceny v sektoroch, ako sú služby, zaznamenali mierny nárast. Ceny služieb, ktoré tvoria veľkú časť PPI, stúpli o 0,5 %, čo čiastočne kompenzovalo pokles cien energií a potravín. Tento nárast v sektore služieb poukazuje na pretrvávajúce inflačné tlaky v určitých segmentoch ekonomiky, ktoré môžu byť spojené s rastom miezd a zvýšeným dopytom po službách v postpandemickom období. Index PPI tak ukazuje smer aj v týchto oblastiach.
As expected PPI inflation came way under the expected.
— Ethora intern (@ethora_intern) August 14, 2024
Expect the same with CPI inflation data as well, for reference you check @truflation data.
In Short – Squeeze higher 🤫$BTC #Bitcoin #Crypto pic.twitter.com/nptBv8Sm0h
Dopad na menovú politiku a ekonomické výhľady
Spomalenie rastu PPI v júli prináša dôležité implikácie pre Federálny rezervný systém a jeho prístup k menovej politike. Ak bude pokles tempa rastu pre Index PPI a teda aj infláciu pokračovať, môže to zmierniť tlak na Fed, aby pokračoval v agresívnom zvyšovaní úrokových sadzieb. To by mohlo pomôcť stabilizovať trhy a podporiť hospodársky rast v USA, ktorý v posledných mesiacoch čelí viacerým výzvam, vrátane obáv z recesie.
Deflation From Inflation? PPI, CPI, Retail Sales, Commodities – The high-price cure typical in #commodities may be trickling down to #equities, interest rates and #Bitcoin. Global #deflationary #recession is a signal from the almost 30% gain in #gold vs. the 5% drop in the… pic.twitter.com/ylCRgpmwyQ
— Mike McGlone (@mikemcglone11) August 14, 2024
Na druhej strane, ak inflácia na úrovni spotrebiteľov zostane vysoká, Fed by mohol byť nútený pokračovať v sprísňovaní menovej politiky, čo by mohlo viesť k vyšším nákladom na úvery a spomaleniu hospodárskeho rastu. Údaje o Indexe PPI budú preto pozorne sledované investormi aj tvorcami politík, ktorí sa budú snažiť získať lepší prehľad o budúcom vývoji inflácie a celkovej ekonomickej situácie.
Ak ešte nemáš svojho brokera, využi nasledujúci link a prispej tak na chod tohto magazínu, aby si mal vždy čerstvé informácie:
Júlové spomalenie rastu cien výrobcov v USA naznačuje možnosť zmiernenia inflačných tlakov, čo by mohlo mať pozitívne dopady na spotrebiteľské ceny a ekonomický rast. Avšak pretrvávajúce tlaky v určitých sektoroch, ako sú služby, ukazujú, že inflačné riziká ešte celkom nezmizli. Vývoj PPI v nasledujúcich mesiacoch bude kľúčový pre rozhodnutia Federálneho rezervného systému a pre ďalší ekonomický výhľad USA.
Ďalšie zaujímavé čítanie: Týždenný kalendár investora (12. 8. – 18. 8. 2024)
Chceš vedieť o kryptomenách viac do hĺbky?
Ak ťa zaujímajú kryptomeny a rád by si sa stal traderom alebo jednoducho len nakúpil nejaké mince v tomto bull markete, tak sa pridaj do VIP skupiny Trader 2.0.
Ako funguje také VIP členstvo a čo sa v ňom dozvieš? Pozri si TOTO VIDEO.
Vďaka nášmu magazínu máš dokonca zľavu -10% na všetky VIP členstvá. Stačí zadať v nákupnom košíku ,,IVV10″ a zľava sa ti sama aplikuje.