Inflácia postupne klesá aj v USA. Index spotrebiteľských cien (CPI), ktorý meria náklady na tovary a služby v celej americkej ekonomike, v auguste 2024 vzrástol o 0,2 %. Tento výsledok je v súlade s očakávaniami analytikov, pričom konsenzus agentúry Dow Jones predpokladal rovnaké zvýšenie. Vďaka tomuto miernemu rastu klesla medziročná miera inflácie na 2,5 %, čo predstavuje najnižšiu úroveň od februára 2021.
Miera inflácie klesá
Augustový nárast o 0,2 % bol pre americkú ekonomiku pozitívnym signálom, keďže celková inflácia v posledných mesiacoch vykazovala stabilný pokles. Medziročná miera inflácie sa znížila o 0,4 percentuálneho bodu oproti júlovým 2,9 %. Tento pokles naznačuje, že tlak na rast cien sa spomaľuje, čo vytvára priaznivé podmienky pre spotrebiteľov a podniky.
Od februára 2021, kedy bola inflácia vyššia v dôsledku pandemických faktorov a narušenia dodávateľských reťazcov, sa teraz inflácia dostala na udržateľnejšiu úroveň. Tento vývoj by mohol poskytnúť priestor Federálnemu rezervnému systému (Fed) na zváženie ďalších opatrení na podporu hospodárskeho rastu. Jediným negatívom ostáva vyššia miera úrovne bázickej inflácie.
Vyskúšaj VIP členstvo INVESTÍCIE VO VRECKU na 7 DNÍ úplne ZDARMA!
Registruj sa už teraz – V hlavičke stránky klikni na „Môj účet“ a tam si vyber možnosť „Registrácia“.
Samotné VIP členstvo bude ZDARMA od 16.09. do 22.09.
Fed zvažuje zníženie úrokových sadzieb
Po augustových údajoch o inflácii obchodníci čoraz viac predpokladajú, že Fed by mohol na svojom najbližšom zasadnutí, ktoré sa skončí 18. septembra, schváliť zníženie úrokových sadzieb o štvrť percentuálneho bodu (25 bázických bodov). Očakáva sa, že pravdepodobnosť takéhoto kroku je až 85 %. Fed dlhodobo používa úrokové sadzby na reguláciu inflácie, pričom znižovanie sadzieb zvyčajne podporuje hospodársky rast.
Znižovanie úrokových sadzieb by mohlo stimulovať investície a zvýšiť spotrebiteľské výdavky, čo by ďalej podporilo zotavovanie ekonomiky. Na druhej strane, prípadné prehnané stimuly by mohli opäť oživiť inflačné tlaky, preto bude Fed pokračovať vo svojom opatrnom prístupe.
Rast reálnych miezd prevyšuje infláciu
Pozitívnym znakom pre amerických pracovníkov je aj to, že reálne mzdy sa v auguste zvýšili. Priemerné hodinové zárobky vzrástli o 0,4 %, čo znamená, že sa zvýšili o 0,2 % viac než spotrebiteľský cenový index. Tento rast reálnych príjmov prispieva k lepšej kúpnej sile spotrebiteľov, čo môže podporiť ďalší hospodársky rast.
Vyššie mzdy znamenajú, že spotrebitelia majú viac finančných prostriedkov na výdavky, čo je pozitívny faktor pre celú ekonomiku. Spotrebiteľské výdavky tvoria významnú časť amerického hospodárstva, a preto akékoľvek zvýšenie kúpnej sily môže priniesť ďalší rast ekonomickej aktivity.
August 2024 priniesol pozitívne správy pre americkú ekonomiku, keď inflácia dosiahla najnižšiu úroveň za posledné tri roky. Mierny rast cien o 0,2 % a klesajúca miera inflácie na 2,5 % vytvárajú priaznivé podmienky pre ďalšie kroky Fedu, ktorý by mohol už v septembri pristúpiť k zníženiu úrokových sadzieb. Okrem toho, rast reálnych miezd prevyšujúci infláciu naznačuje, že americké domácnosti môžu očakávať ďalšie zlepšenie životnej úrovne.
Ďalšie zaujímavé čítanie: Týždenný kalendár investora (9. 9. – 15. 9. 2024)
Vyskúšaj VIP členstvo INVESTÍCIE VO VRECKU na 7 DNÍ úplne ZDARMA!
Registruj sa už teraz – V hlavičke stránky klikni na „Môj účet“ a tam si vyber možnosť „Registrácia“.
Samotné VIP členstvo bude ZDARMA od 16.09. do 22.09.