Inflácia CPI sa týka primárne spotrebiteľov, čo je pre Fed dôležitou správou. Americká ekonomika sa v júni 2024 stretla s výraznými zmenami v rámci miery inflácie, čo vyvolalo širokú diskusiu medzi ekonómami a investormi. Podľa najnovšieho reportu o indexe spotrebiteľských cien (CPI) zverejneného dnes, celková inflácia vykázala určité nečakané výkyvy, ktoré môžu mať dopad na trhy a ekonomické prognózy.
Aktuálne výsledky
V júni 2024 sa index spotrebiteľských cien zvýšil o – 0,1 % oproti predchádzajúcemu mesiacu, čo vlastne znamená zlacnenie. V celkovom medziročnom vyjadrení to predstavuje nárast o 3,0 %, pričom predpoklady uvádzali 3,1 %. Táto hodnota sa síce líši od májového nárastu o 0,2 %, ale stále ukazuje na mierne spomalenie inflácie oproti predchádzajúcim mesiacom, resp. jej zastavenie. Hlavnými prispievateľmi k tomuto rastu boli ceny potravín a energií, ktoré pokračovali v raste napriek poklesu cien niektorých iných tovarov a služieb.
Ak ešte nemáš svoju burzu, využi nasledujúci link a prispej tak na chod tohto magazínu, aby si mal vždy čerstvé informácie:
Očakávania analytikov pred zverejnením júnových údajov boli mierne odlišné. Ekonomický konsenzus predpovedal mesačný nárast CPI o 0,1 % a ročný nárast o 3,1 %. Získané údaje sú veľmi pozitívne. Skutočné výsledky prekvapili nižším mesačným nárastom a mierne nižšou ročnou infláciou.
Tento rozdiel naznačuje, že inflačné tlaky by mohli byť slabšie, než sa pôvodne očakávalo, čo by mohlo mať dopad na budúce rozhodnutia Federálneho rezervného systému týkajúce sa úrokových sadzieb. Bazická inflácia rovnako vykázala nižšie hodnoty, ako predpovedali odborníci.
Inflácia pohne trhmi
Trhy na tieto údaje reagovali relatívne pozitívne. Hlavné akciové indexy zaznamenali mierny rast, keďže investori dúfali, že nižšia než očakávaná inflácia by mohla znamenať zmiernenie politiky zvyšovania úrokových sadzieb zo strany Federálneho rezervného systému. Dlhopisové trhy tiež vykázali pozitívnu reakciu s poklesom výnosov štátnych dlhopisov. Ide však o čiastkové dáta a závery je možné robiť po uzatvorení denného obchodovania.
Odborníci na finančné trhy teraz pozorne sledujú ďalšie ukazovatele, ktoré by mohli naznačiť budúce inflačné trendy. Medzi kľúčové faktory patrí vývoj na trhu práce, kde miera nezamestnanosti zostáva nízka, čo môže udržiavať tlak na rast miezd a tým aj infláciu. Okrem toho, globálne ekonomické faktory, ako napríklad ceny ropy a geopolitické napätie, môžu tiež ovplyvniť budúci vývoj inflácie. Zajtra sa dozvieme aj údaje o PCI inflácii.
Ak ešte nemáš svoju burzu, využi nasledujúci link a prispej tak na chod tohto magazínu, aby si mal vždy čerstvé informácie:
Júnové výsledky CPI v USA priniesli zmiešané signály pre ekonomiku. Nižšia než očakávaná mesačná a ročná inflácia poskytla určitú úľavu, avšak pokračujúci rast cien potravín a energií naznačuje, že inflačné tlaky ešte nemusia byť zažehnané. Trhy reagovali pozitívne, ale budúce ekonomické rozhodnutia budú závisieť od ďalšieho vývoja makroekonomických ukazovateľov a globálnych faktorov.
Ďalšie zaujímavé čítanie: Analytik Marek Nemky: Fed sa nemusí ponáhľať so znižovaním, zatiaľ sa v ekonomike nič nepokazilo
VIP členstvo na 10 dní úplne zdarma!!
Bitcoin klesol na 53 k a altcoiny horia v pekle. Na trhu je veľká panika a strach a niet sa ani čomu čudovať. Padajú aj rôzne názory, či sa už bull market neskončil? Kde bude otočka? Čo teraz robiť? Dokupovať či čakať?
Je veľa otázok a preto sme sa rozhodli že od 15.07 do 25.07 poskytneme každému VIP členstvo úplne zadarmo, aby sme mu poskytli support v týchto ťažkých časoch.
Pridať sa môžete už dnes hneď tam začneme dávať potrebné informácie. Plné členstvo bude dostupné každému od 15.07.
PS : Sme v tom spolu a tak ako sme zvládli COVID crash či krach FTX, tak zvládneme aj toto!