Inflácia sa približuje k cieľu stanovenom Bank of England. Podľa najnovších údajov sa inflácia meraná indexom spotrebiteľských cien (CPI) znížila na úroveň 2,3% čo je výrazné zníženie oproti 3,2 % v marci. Ide o najnižšiu mieru za posledné 3 roky, napriek tomu sa očakávalo výraznejšie zníženie. Guvernér Bank of England Andrew Bailey očakával pokles inflácie, ktorá by sa priblížia k 2 % inflačnému cieľu. To je cieľová úroveň, ktorú si Bank of England stanovila.
Povzbudivé signály
Guvernér centrálnej banky vyjadril optimizmus ohľadom ekonomiky Spojeného kráľovstva. Uviedol, že existujú „veľmi povzbudivé signály“ pre oživenie hospodárstva. Je však nevyhnutné sledovať prebiehajúci vývoj a zvážiť rôzne faktory na posúdenie celkového zdravia ekonomiky.
Najväčší príspevok k medzimesačnčmu poklesu CPI zaznamenali klesajúce ceny plynu a elektriny. Tie klesli medziročne o 27,1 %, čo je najväčší zaznamenaný pokles s údajmi z roku 1989. Ceny plynu medziročne klesli o 37,5 % v porovnaní s poklesom o 26,5 % v medziročnom porovnaní, pričom ceny elektriny klesli o 21,0 % v porovnaní s 13,0 % v marci. Ceny v odbore doprava klesli medziročne do apríla 2024 o 0,1 %, čo je nezmenené tempo z marca. Ročná miera inflácie v segmente doprava bola za posledných šesť mesiacov záporná.
Hoci sa sadzba celkovo nezmenila, v niektorých podrobných kategóriách došlo ku kompenzačným pohybom. Pričom vzostupné vplyvy motorových palív a leteniek boli kompenzované klesajúcimi cenami ojazdených áut, údržby , opráv a iných služieb pre osobné dopravné prostriedky. Veľký pokles zaznamenali aj alkohol a tabak, potraviny a nealkoholické nápoje. Medziročná miera inflácie potravín a nealkoholických nápojov sa zmierňuje už 13. mesiac po sebe. Ceny klesli aj v oblasti rekreácie, kultúry a komunikácií. Reštaurácie, hotely a rôzne tovary a služby zaznamenali mierny rast.
Inflácia postupne klesá
Všetky tieto čísla sú kľúčovým vstupom pre Výbor pre menovú politiku BoE na najbližšom stretnutí jeho členov v júni. Aprílové údaje CPI sú dôležité aj politicky, keďže kancelár Jeremy Hunt sa vyjadril, že spolu so zlepšením stavu britskej ekonomike dúfa aj v zlepšenie situácie v oblasti životných nákladov.
Prudký nárast cien nájomného, energií a potravín, v predchádzajúcich rokoch spôsobených vojnou na Ukrajine a narušením globálnych dodávateľských väzieb s následným rastom cien tovarov a energií viedol v krajine ku kríze, keďže rast miezd nedokázal držať krok s rastom cien.
Výsledky inflácie podnietili špekulácie, či BoE bude pripravená znížiť sadzby už v júni. Čísla posilnili obavy, že inflačné tlaky zostávajú na celom svete nehybné, čo bráni centrálnym bankám uvoľniť menovú politiku znížením úrokových sadzieb. Inflácia tak drží centrálnych bankárov naďalej v napätí. Znižovanie úrokových sadzieb by pomohlo rozbehu ekonomiky, ale inflácia to zatiaľ jednoducho nedovoľuje.
Ďalšie zaujímavé čítanie: Týždenný kalendár investora (27. 5. – 2. 6. 2024)
Maj prehľad o svetových trhoch a nezmeškaj príležitosť!
Ak ťa baví náš obsah, ale chcel by si ísť viac do hĺbky prípadne by sa sa chcel pridať do našej investorskej komunity, kde je už viac ako 500 investorov, tak sa pridaj do VIP členstva Investície vo vrecku.
Ako funguje také VIP členstvo a čo sa v ňom dozvieš? Pozri si TOTO VIDEO.
Vo VIP členstve nájdeš akciové portfólio Ing. Jakuba Kraľovanského, vnútornú tabuľku firiem, watchlist ako aj rôzne fundamentálne reporty či analýzy konkrétnych firiem a omnoho viac.