Inflácia vo výsledkoch CPI a PPI. Čo môžeme očakávať od trhov?

Inflácia rastie pomalšie
Zdroj fotografie: shutterstock.com/dee karen
Marek Rodák
Autor: Marek Rodák
Publikované: 15. mája 2024

Zdieľajte tento článok

banner-ivv-clenstvo

Dva dni po sebe zverejňujú úrady USA výsledky, ktorých stredobodom je inflácia. Ide o ukazovatele CPI a PPI a teda spotrebiteľská inflácia a inflácia priemyselných výrobcov. Oba ukazovatele vyšli pomerne negatívne. Paradoxne to však môže mať na trhy pozitívny vplyv. Všetko sa však dozvieme až z vývoja trhov v nasledujúcom období.

Inflácia a ukazovateľ PPI

Ceny veľkoobchodných tovarov v Spojených štátoch v apríli neočakávane stúpli o 0,5 %, čo naznačuje trvajúci tlak na infláciu napriek pokusom Federálneho rezervného systému (Fed) zmierniť rast cien. Tento nárast cien veľkoobchodných tovarov môže mať priame dôsledky pre spotrebiteľov a podniky, ktoré sa snažia vyrovnať s vysokými nákladmi a nestabilným hospodárskym prostredím.

Stúpajúce ceny veľkoobchodných tovarov často signalizujú budúce zvýšenia spotrebiteľských cien, čo môže viesť k vyššej inflácii. Tento nárast sa môže premietnuť do cien potravín, palív a iných základných tovarov, čím sa zvýši tlak na domácnosti, ktoré už čelia ekonomickým výzvam. Vyššie veľkoobchodné ceny môžu tiež znamenať vyššie náklady pre podniky, ktoré môžu tieto náklady preniesť na koncových spotrebiteľov.

Inflácia PPI dopadla negatívne. Zdroj: Youtube

Finančné trhy reagovali na tento report s opatrnosťou, keďže investori vnímajú možnosť, že Fed by mohol pokračovať v zvyšovaní úrokových sadzieb, aby bojoval proti inflácii. Trhové reakcie sú dôkazom obáv, že hospodárstvo by mohlo čeliť dlhšiemu obdobiu inflačného tlaku, čo by mohlo zahŕňať aj riziko recesie, ak by úrokové sadzby rástli príliš rýchlo.

Ekonomickí analytici teraz budú pozorne sledovať ďalšie kroky Fedu a ich stratégie na kontrolu inflácie. Zvýšené veľkoobchodné ceny poukazujú na to, že boj proti inflácii môže byť dlhodobejšia a náročnejšia úloha, než sa očakávalo. Z tohto dôvodu môžu byť potrebné ďalšie úpravy úrokových sadzieb a prispôsobené ekonomické politiky, aby sa dosiahla makroekonomická stabilita.

Tento report o veľkoobchodných cenách je preto dôležitým ukazovateľom pre ekonomiku, ktorý si vyžaduje pozornosť politikov, podnikateľov a spotrebiteľov.

Čo je to inflácia a ako funguje. Zdroj: Youtube

Údaje CPI

V posledných správach o finančných trhoch sme svedkami značnej reakcie na najnovšie ekonomické údaje z USA, ktoré ukázali nižší než očakávaný rast spotrebiteľských cien a stagnáciu maloobchodných tržieb. Tieto informácie mali okamžitý pozitívny dopad na akciové futures a dlhopisy, ktoré zaznamenali nárast.

Po zverejnení údajov o spotrebiteľských cenách (CPI), ktoré v apríli vzrástli o 0,3% – čo je menej ako predpokladané 0,4%, došlo k rastu akciových futures, konkrétne kontraktov na SP 500, ktoré sa pohybovali od stagnácie až po nárast o 0,5%. Súčasne výnos z desaťročných štátnych dlhopisov USA klesol o 11 bázických bodov na 4,37%. Tieto údaje poukazujú na pokles inflačných tlakov a na to, že inflácia možno nebude taká veľká hrozba, ako sa predpokladalo.

Dôsledky pre ekonomiku a monetárnu politiku

Nižší rast CPI spolu s nulovým rastom maloobchodných tržieb v apríli môže viesť k reevaluácii očakávaní ohľadom budúcich krokov Federálneho rezervného systému (Fed). Miernejší inflačný tlak a slabý rast spotreby by mohli Fed motivovať k pomalšiemu zvyšovaniu úrokových sadzieb, čo by bolo pozitívnym signálom pre akciové trhy, ale zároveň by to mohlo vyvolať obavy o slabšie tempo ekonomického rastu.

Investori teraz budú musieť zvážiť, ako sa najnovšie ekonomické údaje premietnu do ich investičných stratégií. Pokiaľ sa Fed rozhodne zdržať rýchleho zvyšovania úrokových sadzieb, môže to podporiť rast akciových trhov. Na druhej strane, slabý rast maloobchodných tržieb by mohol signalizovať hlbšie problémy v ekonomike, čo by mohlo znamenať potrebu väčšej opatrnosti zo strany investorov.

Aktuálne ekonomické údaje naznačujú, že ekonomické prostredie v USA zostáva plné neistôt, čo vyžaduje pozorné sledovanie budúcich ekonomických správ a ich potenciálny vplyv na trhy.

Ďalšie zaujímavé čítanie: XTB – Recenzia burzy

POZVÁNKA na FREE DISCORD

Majte prehľad vo svete investovania! Pridajte sa na náš FREE DISCORD a už vám nič neutečie. Discord kanál je zadarmo a máte tam množstvo BONUSOVÉHO obsahu. Kedykoľvek môžete prísť, ale aj odísť. Pridanie je nezáväzné a ZDARMA. Ak ti tento obsah nestačí a chceš viac, tak neváhaj a pridaj sa!

O autorovi

Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval som filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života som pracoval v riadiacich aj kreatívnych pozíciách. Kryptomenám sa venujem od roku 2020, ekonomike od strednej školy. Texty tvorím na pracovnej báze od roku 2010. 

TOP Najlepší brokeri

etoro logo web
U 51 % retail investorov došlo ku vzniku straty.
xtb logo web
U 74 % retail investorov došlo ku vzniku straty.
freedom logo

Freedom24

85,8
U 68 - 76% retail investorov došlo ku vzniku straty.
etoro_banner

Horúce novinky

LEGO: Úspešná cesta od drevenej stavebnice ku globálnej značke

14. januára 2025

Inflácia PPI opantala trhy. Ako bude reagovať Fed?

14. januára 2025

SP500 čaká takýto vývoj, analyzuje Jakub Kraľovanský (3. týždeň)

13. januára 2025

Bitcoin je v ťažkostiach. Predať čo dokúpiť? Analyzuje Jakub Kraľovanský (3. týždeň)

13. januára 2025
binance_add

Najčítanejšie

Bitcoin v roku 2025 - analýza XTB

16. januára 2025

Inflácia CPI - budeme rásť alebo je koniec cyklu?

15. januára 2025

Investičná gramotnosť Slovákov je na minime. A je to vidieť

15. januára 2025

Warren Buffett úplne zmenil prístup k darom a presadzuje odlišný pohľad

14. januára 2025
fredom24_1

TOP najlepší brokeri

etoro logo web
U 51 % retail investorov došlo ku vzniku straty.
xtb logo web
U 74 % retail investorov došlo ku vzniku straty.
freedom logo

Freedom24

85,8
U 68 - 76% retail investorov došlo ku vzniku straty.
Návrat hore