Už niekoľko mesiacov je veľkou témou medzi investormi otázka ako postupne klesajúca inflácia bude v tomto a nasledujúcom roku ovplyvňovať cenu dlhopisov. Od finančnej krízy v roku 2008 sme zažívali obdobie, keď sa úrokové sadby začali znižovať k hodnote 0%, aby následne sa dokonca dostali do záporných čísel. Investície do dlhopisov znamenali nízky výnos. Toto obdobie sa skončilo s koncom pandémie.
Inflácia a jej príčiny
Narušené dodávateľské reťazce v dôsledku zdravotníckych obmedzení, dlhodobé pumpovanie lacných peňazí do ekonomík a odkladaná spotreba počas pandémie sa s koncom prísnych obmedzení na bežný život obyvateľov prejavili v razantnom nástupe inflácie.
Tieto faktory ešte umocnil vojenský útok Ruska na svojho suseda, Ukrajinu. Ekonomicky rozvinuté štáty stojace za brániacou sa Ukrajinou prijali sankcie na Rusko. Bezprecedentne sa to prejavilo hlavne cenách energií, ktoré sa rozliali do cien naprieč ekonomikou. Po dlhom období nízkej resp. nulovej inflácie začala cenová hladina prudko rásť.
Príležitosti spojené s poklesom inflácie
Veľká pozornosť v súvislosti s klesajúcou infláciou je upriamená na dlhopisy. Investori očakávajú situáciu, ktorá tu už veľmi dlho nebola. Tá ráta s postupným poklesom inflácie na úroveň, ktoré si určili centrálne banky. Konsenzus o ideálnej hladine inflácie, ktorý do svojich cieľov určila napr. aj ECB a FED sa nachádza na úrovni 2%.
Loretta Mesterová, prezidentka Clevelandskej centrálnej banky a hlasujúca členka Federálneho výboru pre voľný trh povedala, že potrebuje vidieť viac dôkazov o tom, že inflácia klesá smerom k 2-percentnému cieľu centrálnej banky, než prejde k zníženiu úrokov z ich súčasného 23-ročného maxima 5,25 – 5,5 %.
„Zvýšila som svoj odhad, aby odrážal pokračujúcu silu a odolnosť v ekonomike napriek vysokým nominálnym úrokovým sadzbám a vyšším modelovým odhadom rovnovážnej úrokovej miery,“ povedala Mesterová. Tri zníženia zostali „veľmi rozumnou základnou líniou“. Dodala však: „Projekcia nie je sľub.“
Naproti tomu údaje Eurostatu za marec 2024 odhalili pokles ročnej inflácie spotrebiteľských cien na 2,4 %, čo je menej ako očakávaných 2,6 %, a dosiahli štvormesačné minimum. Trh predpokladá štyri zníženia sadzieb ECB do konca roka 2024, pričom prvé zníženie sa očakáva v júni.
Ak bude inflácia naďalej klesať a ekonomická aktivita sa v nasledujúcich mesiacoch spomalí, držitelia dlhopisov môžu očakávať dodatočný výnos. Ak centrálne banky dodržia svoj cieľ v znižovaní úrokových sadzieb v plánovanom rozsahu, prípadne tieto očakávania prekonajú, klesajúce úrokové sadzby môžu prispieť investorom k vyššiemu výnosu ich dlhopisov. Ak sa aj súčasná inflácia nesplní očakávania a zníženie sadzieb príde neskôr ako sa očakávalo, aj to prinesie investorom do dlhopisov solídny výnos.
Ďalšie zaujímavé čítanie: Veľký výhľad na tradičné trhy a kryptomeny na apríl – Jakub Kraľovanský