Ivana Laňová: Riziko recesie sa zvyšuje, ale nie tak, aby nám to bolo nepríjemné

Riziko recesie Fidelity vníma, ale nepreceňuje. Zdroj: shutterstock.com/thinkhubstudio
Zdroj fotografie: shutterstock.com/thinkhubstudio

Riziko recesie je dnes ústrednou témou. A možno aj veľmi podstatnou v blízkej budúcnosti. Fed včera znížil sadzby, čím dal trhom pozitívny signál. Nie vždy to však musí byť vnímané pozitívne. Podľa niektorých ekonómov a analytikov sa riziko recesie zvyšuje takýmto krokov Fedu, pretože ten asi vníma ekonomiku ako rizikovú. 

Nie všetko pozitívne tak je pozitívne. Reakcie trhu v súčasnosti však ukazujú to, že jednoducho ekonomika drží, trh práce je na dobrej úrovni aj napriek korekciám. Práve do tejto situácie je potrebné mať určité mantinely, nastaviť si hranice. Čo sa týka investovania a obchodovania. A priebežne hodnotiť riziko recesie. 

Práve preto sa obraciame na najpovolanejších odborníkov, ktorí nám pomáhajú súčasnú situáciu interpretovať. A riziko recesie potvrdiť alebo vyvrátiť.  Podarilo sa nám uskutočniť rozhovor s Ivanou Laňovou, obchodnou riaditeľkou Fidelity pre Slovenskú a Českú republiku. Fidelity je druhý najväčší správca aktív na svete. 

Marek Rodák
Autor: Marek Rodák
Publikované: 19. septembra 2024

Zdieľajte tento článok

banner-ivv-clenstvo

Riziko recesie je niečo, čo v súčasnosti trápi trhy. Preto pracujeme na rozhovoroch s veľmi zaujímavými respondentmi, ktorých odbornosť a skúsenosti ich predurčujú k tomu, že majú čo k tejto problematike povedať. Nemusí ísť priamo o riziko recesie, ale predovšetkým trhy ako také. Súčasná situácia, čo si všímať, čo sledovať, kam sa obrátiť.

Súčasné ekonomické trendy

Naši čitatelia vnímajú Fidelity ako gigantického správcu aktív, ktorý má prehľad vo svetovom dianí. Preto sa venujeme súčasnej situácii, aby sme sa dozvedeli aj pohľady globálnej spoločnosti. Kým sa dostaneme k hlavnej téme, ktorou je riziko recesie, vieme, že ekonómami sa aktuálne dosť hovorí o trende deglobalizácie. Skúste naším čitateľom priblížiť z vášho pohľadu, o čo konkrétne ide, čo je obsah tohto termínu a aké môže mať praktické dôsledky napríklad na investovanie ako také.

V minulých rokoch sme hovorili najmä o trende globalizácie, teraz sú to skôr „3D“ – deglobalizácia, dekarbonizácia, demografia. Covid a ďalšie nedávne geopolitické udalosti nás presvedčili o tom, že diverzifikácia je správna vec nie len v oblasti investícií, ale aj vo výrobe. Výpadky vo výrobe a v dodávkach kvôli pandémii prinútili niektoré firmy premýšľať o výrobe „doma“, aby k takým výpadkom pokiaľ možno nedochádzalo.

Riziko recesie hodnotia traderi. Zdroj: Youtube

Z tohto trendu profitujú krajiny, kde je jednak demografická krivka na vzostupe a tiež krajiny, ktoré sú pripravené tento trend podporiť investíciami do transportu – ciest, letísk, železníc od miesta výroby k spotrebiteľovi.

Reagujete na tieto trendy nejakým špeciálnym spôsobom v rámci ponuky fondov pre investorov?

Z tohto „reshoring“ trendu profituje napr. nas Fidelity Global Industrials fund. Je potrebné poznať zámery firiem, ktoré vo fonde sú zastúpené. Investuje nielen do robustných firiem na územie USA v oblastiach priemyslu a chémie, kovu a ťažby, energie. Fond môže byť veľmi dobrým diverzifikačným doplnkom portfólií, ktoré sú zamerané na AI, SW technológiu alebo výrazne zelené energie. Fond je technologického pokroku nezrieka, je tu zastúpený digitalizáciu a treba modernými nárokmi na cestovanie strednej triedy.

Prečo sa považujú krajiny ASEAN za víťazov tohto trendu? Ak sa na to pozrieme z pohľadu základnej logiky, tak to, že množstvo vecí sa bude vlastne vyrábať na mieste a ustúpime od toho, že bude napríklad Čína továrňou sveta, mali by z toho profitovať predovšetkým bohaté krajiny. Resp. chudobnejšie krajiny v tesnej geografickej blízkosti vyspelých krajín.

Krajiny ASEAN sú narozdiel od Číny podporené silným demografickým vývojom, rastúcou strednou triedou a nedostatočne penetrovaným trhom tovarov a služieb.

Rastie tu stredná trieda, ľudia sa sťahujú do miest. S tým súvisí ich dopyt po bývaní, čo znamená bankové účty a hypotéky, dopyt po zdravotníckych službách, ktoré si môžu v širšej miere dovoliť. A koniec koncov aj dopyt po luxusnejších výrobcoch, ostatná spotreba rovnako rastie.

Investície vo vrecku
Ivana Laňová z Fidelity hodnotí riziko recesie. Zdroj: osobný archív Ivany Laňovej

Ak o týchto krajinách hovoríme z pohľadu investícií, tak najmä rôznorodosť medzi regionálnymi krajinami a príklon k menším podnikom (šampiónom v každej krajine) znamená, že náš hĺbkový výskum najmä pri akciách s menšou kapitalizáciou a nedostatočne preskúmaných akciách, je hnacou silou generovania alfy.

ASEAN-6 (Indonézia, Singapur, Thajsko, Filipíny, Malajzia a Vietnam) s viac ako 600 miliónmi obyvateľov má výhodu mladej demografickej štruktúry a rôznorodého zloženia pracovnej sily v celom regióne. Vďaka tomu má región dobrú pozíciu, pretože priame zahraničné investície sú presmerované do regiónu.

Demografia vládne svetu

Akou veľkou výhodou je v tomto zmysle demografický vývoj? Vieme, že napríklad aj Čína začína mať demografický problém, ktorý je nezvrátiteľný. Európa ešte má šancu napríklad prostredníctvom migrácie. Bude ekonomika budúcnosti vlastne závislá predovšetkým na tom, ktorá krajina či časť sveta dokáže poskytnúť pracovnú silu?

Je to tak, Čína je už druhá najľudnatejšia krajina na svete. Prvou sa minulý rok stala India. Európa, ale aj USA, by mohli ťažiť z migrácie. Krajiny, ktoré budú môcť ponúknuť obyvateľstvo v produktívnom veku, by mali mať do budúcnosti určitú výhodu.

Pozeráte sa na tieto problem demografie aj konkrétnou ponukou fondov v rámci portfolio Fidelity?

Vezmime si ako príklad na Fidelity Global Demographics fond. Významný prínos vidíme v použití tematickej optiky na identifikáciu investičných príležitostí založených na demografických faktoroch. Je zrejmé, že dôraz na tematickú čistotu – napr. mať jasný zmysel pre to, čo nie je demografickým faktorom, rovnako ako pre to, čo ním je – nám umožňuje zostaviť portfólio s vyššou presvedčivosťou a vysokým podielom aktívnych akcií.

Naša stratégia má zreteľné sektorové stávky, ktoré odrážajú súbor demografických príležitostí, čím sa odlišuje od iných. Pokračujúci vývoj súboru demografických príležitostí nám dáva obrovskú istotu pri pohľade do budúcnosti. Budeme sa naďalej sústrediť na tri kľúčové demografické témy, na ktorých je stratégia založená – teda na efektívne využívanie zdrojov, starnutie populácie a vyvíjajúcu sa spotrebu – a na identifikáciu spoločností, ktoré z nich môžu najlepšie ťažiť.

Lebo na druhej strane zas existuje trend robotizácie. To súvisí napríklad aj s aplikáciou umelej inteligencie v súčasnosti, ale predovšetkým v budúcnosti. Tieto trendy by mohli ovládať Spojené štáty americké a Európa. Môže byť práve to tým zlomovým momentom?

V robotizácii sú určite napred krajiny, ktoré starnú – napríklad Japonsko, Nemecko. Podiel robotov na 100 000 obyvateľov je tu najväčší. Ale v rebríčku je pomerne vysoko aj Slovensko – najmä preto, že na Slovensku vyrábajúce automobilky robotizáciu hojne využívajú.

Robotizácia je príťažlivou náhradou ľudskej pracovnej sily, ale nemožno ju použiť všade. Koniec koncov už s nami funguje dlho – poznáme boty, ktoré pomáhajú call centrám. Ale mnoho ľudí s nimi hovoriť nechce z princípu. Niektorí preto, že robot nepochopí ľudskú otázku, respektíve „nedomysli si“, prečo sa tak človek pýta. Určite je potrebné sa robotizácii ešte povenovať. Robot síce nemusí jesť ani spať, ale lacná záležitosť to úplne nie je.

Riziko recesie a hodnotenie znižovania sadzieb. Zdroj: Youtube

Riziko recesie a Fed

Poďme ešte k súčasnej ekonomickej situácii vo svete. Zdá sa, že najpodstatnejšie v súčasnosti je to, či Fed pristúpi k znižovaniu úrokových mier v USA. Na druhej strane sa zdá, že veľké firmy, ale aj pracovný trh dokážu vysoké úrovne sadzieb zvládať. Dokonca trhy sú na historicky najvyšších hodnotách. Riziko recesie sa zdá minimálne. Závisí to naozaj od rozhodnutia Fedu alebo vidíte inú bázu, ktorú by mali investori sledovať?

Áno, ukazuje sa pomerná odolnosť trhu na vysoké sadzby. Zas na druhú stranu je potrebné povedať, že na úrovni sadzieb je možné si „zvyknúť“. Naopak prudké pohyby a s nimi spojená neistota je to, čo trhy môže snahe rozkolísať.

Práve nedávne prudké pohyby cien odrážajú obavy, že slabé údaje z trhu práce by mohli naznačovať recesiu. Nevidíme náhlu stagnáciu rastu a naďalej sa domnievame, že je pravdepodobné mäkké pristátie.

Riziko recesie hodnotia ľudia rôznym spôsobom. Zdroj: Youtube

Tieto cenové pohyby odrážajú rastúce obavy, že údaje z trhu práce ukazujú na blížiacu sa recesiu v USA. Podľa nášho názoru sú tieto obavy neopodstatnené. Júlový nárast nezamestnanosti možno do značnej miery vysvetliť ponukou pracovných síl, ktorá sa odráža vo vyššej miere participácie (tj viac ľudí v produktívnom veku je buď zamestnaných, alebo si hľadá prácu). V auguste nezamestnanosť poklesla.

Obavy trhu sú však pochopiteľné, najmä teraz, keď sa hospodársky rast spomalil a cenové tlaky sa všeobecne zmiernili. Očakávame, že tento trend bude pokračovať, pričom dynamika sa bude v priebehu roka spomaľovať.

Európska centrálna banka už pristúpila k znižovaniu sadzieb. S ďalším zatiaľ váha. Ak sa však pozrieme na inflačné údaje napríklad v Českej republike a na Slovensku, sú viac menej rovnaké. A to obe krajiny išli podľa odlišných stratégií, teda ČNB a ECB. Nedokladuje tento vývoj vlastne to, že išlo akoby o externe spôsobenú infláciu, ktorú bankári nedokázali ovplyvniť? Súvisí to aj s ďalšou otázkou. Európska ekonomika je menej flexibilná, obyvateľstvo je staršie a vlastne celá ekonomika nevykazuje také rasty ako napríklad USA. Nebolo by rýchlejšie zníženie sadzieb v súčasnosti dobrým impulzom pre ďalší rozvoj?

Keďže sa nedomnievame, že by dnešná volatilita bola predzvesťou recesie, naďalej očakávame, že Fed v septembri a decembri zníži sadzby. Rozsah rizík, ktoré teraz vychádzajú z finančných trhov, si však uvedomili až príliš neskoro, čo by potom mohlo ospravedlniť silnú reakciu Federálneho rezervného systému. To znamená, že nemôžeme vylúčiť častejšie a väčšie znižovanie sadzieb, pokiaľ sa finančné podmienky budú ďalej sprísňovať.

Fed by mohol vydať oficiálne vyhlásenie, ktoré by rozptýlilo bezprostredné obavy trhu a v ktorom by uviedol, že pozorne sleduje vývoj a je pripravený konať, ak by trhové turbulencie ovplyvnili likviditu a výhľad menovej politiky.

Výhľad na obdobie po roku 2024 a na prvú polovicu budúceho roka je v dôsledku volieb v USA stále neistejší. Ak ich výsledok povedie k výrazným politickým zmenám, najmä v oblasti obchodu a imigrácie, mohlo by to mať významný vplyv na výhľad na rok 2025.

Riziko recesie a Fidelity. Zdroj: Youtube

Riziko recesie a pohľad do budúcnosti

Na záver u nás klasická otázka. Riziko recesie tu existuje, ale to existuje takmer vždy. Poďme však skôr k činnosti Fedu a jej dopad na ekonomiku. Ak by ste si nutne mali vybrať jeden scenár pre vývoj najvyspelejších ekonomík v blízkej budúcnosti, bol by to nolanding, softlanding alebo hardlanding?

Ako som zmienila vyššie, riziko recesie sa zvyšuje, ale nie v takej miere, aby nám to bolo nepríjemné. Je nepravdepodobné, že by rast náhle stagnoval, a ekonomické základy zostávajú pomerne robustné. Súvahy spotrebiteľov aj podnikov vyzerajú zdravo. Naším základným scenárom zostáva mäkké pristátie s pravdepodobnosťou 55 % a riziko recesie s pravdepodobnosťou 30 %.

Veľmi pekne ďakujeme za rozhovor, veľmi si vážime, že ste si našli čas aj v tejto uponáhľanej dobe. Budeme radi, ak vás budeme môcť osloviť aj v budúcnosti pri analýze aktuálnych ekonomických a investičných tém.

Ďakujem za rozhovor a prajem všetko dobré.

Ďalšie zaujímavé čítanie: Týždenný kalendár investora (16. 9. – 22. 9. 2024)

Maj prehľad o svetových trhoch a nezmeškaj príležitosť!

Ak ťa baví náš obsah, ale chcel by si ísť viac do hĺbky prípadne by sa sa chcel pridať do našej investorskej komunity, kde je už viac ako 500 investorov, tak sa pridaj do VIP členstva Investície vo vrecku.

Ako funguje také VIP členstvo a čo sa v ňom dozvieš? Pozri si TOTO VIDEO.

Vo VIP členstve nájdeš akciové portfólio Ing. Jakuba Kraľovanského, vnútornú tabuľku firiem, watchlist ako aj rôzne fundamentálne reporty či analýzy konkrétnych firiem a omnoho viac.

O autorovi

Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval som filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života som pracoval v riadiacich aj kreatívnych pozíciách. Kryptomenám sa venujem od roku 2020, ekonomike od strednej školy. Texty tvorím na pracovnej báze od roku 2010. 

TOP Najlepší brokeri

etoro logo web
U 51 % retail investorov došlo ku vzniku straty.
xtb logo web
U 74 % retail investorov došlo ku vzniku straty.
freedom logo

Freedom24

85,8
U 68 - 76% retail investorov došlo ku vzniku straty.
etoro_banner

Horúce novinky

LEGO: Úspešná cesta od drevenej stavebnice ku globálnej značke

14. januára 2025

Inflácia PPI opantala trhy. Ako bude reagovať Fed?

14. januára 2025

SP500 čaká takýto vývoj, analyzuje Jakub Kraľovanský (3. týždeň)

13. januára 2025

Bitcoin je v ťažkostiach. Predať čo dokúpiť? Analyzuje Jakub Kraľovanský (3. týždeň)

13. januára 2025
binance_add

Najčítanejšie

Bitcoin v roku 2025 - analýza XTB

16. januára 2025

Inflácia CPI - budeme rásť alebo je koniec cyklu?

15. januára 2025

Investičná gramotnosť Slovákov je na minime. A je to vidieť

15. januára 2025

Warren Buffett úplne zmenil prístup k darom a presadzuje odlišný pohľad

14. januára 2025
fredom24_1

TOP najlepší brokeri

etoro logo web
U 51 % retail investorov došlo ku vzniku straty.
xtb logo web
U 74 % retail investorov došlo ku vzniku straty.
freedom logo

Freedom24

85,8
U 68 - 76% retail investorov došlo ku vzniku straty.
Návrat hore