Zlato tradične vnímame ako poistku proti zlým časom a niečomu, čo si síce neprajeme, ale môže sa stať. Prečo ľudia naďalej investujú do zlata? A aký má pre nich význam? Na to si odpovieme v tomto článku.
Zlato ako poistenie proti problémom
Zlato má emocionálnu, kultúrnu a finančnú hodnotu a kupujú ho rôzni ľudia na celom svete z rôznych dôvodov, často ovplyvnených národnými sociálno-kultúrnymi faktormi, miestnymi trhovými podmienkami a širšími makroekonomickými faktormi. V prosperujúcich aj neistých časoch investori oceňujú trvanlivosť zlata, fyzickú krásu a atraktívne diverzifikačné vlastnosti. Pozrime sa na zhrnutie roku 2023 a to, ako sa zlatu darilo.
Rok 2023 bol ďalším rokom globálnych ekonomických výziev, s pokračujúcou vysokou úrovňou inflácie a rastúcimi úrokovými sadzbami. Cez toto ťažké obdobie zlato pokračovalo v zvýrazňovaní svojej hodnoty ako bezpečného prístavu pre investície a obchod. Cena zlata na konci roka 2023 bola 2 078 USD/oz (trojská unca – 31,10 gramu), čo bolo nad celoročným priemerom a s pokračujúcim trendom v prvých mesiacoch roku 2024.
V roku 2020 sa úrokové sadzby centrálnych bánk dostali na historické minimá. Bola to snaha pomôcť svojim ekonomikám čeliť vplyvu globálnej covidovej pandémie s rozsiahlymi ekonomickými následkami v dôsledku lockdownov a pozastavenej spotreby a ekonomickej aktivity. Po uvoľnení a zrušení epidemiologických opatrení v roku 2022 a 2023 sa uvoľnila aj spotreba čo viedlo k rýchlo rastúcej inflácii. Centrálne banky hasili infláciu procesom postupného zvyšovaním úrokových sadzieb, ktorý v konečnom dôsledku viedol k zníženiu inflácie z dlhodobých maxím a súčasnú úroveň.
Konflikty a problémy sú živnou pôdou zlata
Ako sa očakával vrchol referenčných sadzieb v roku 2023 a očakávania postupného znižovania referenčných sadzieb v roku 2024 rástli, hodnota amerického dolára podľa indexu Trade-Weighted U.S. Dollar (index sa zameriava na hodnotu amerického dolára nie voči všetkým menám vo všeobecnosti, ale hlavne na jeho hodnotu voči menám bežne používaným v medzinárodnom obchode) sa ustálila. V kombinácii s geopolitickým napätím vrátane konfliktu na Blízkom východe a pokračujúcej invázie Ruska na Ukrajinu, cena zlata sa v decembri 2023 obchodovala na historickom maxime 2 135 USD/oz.
Dopyt po zlate zostal v roku 2023 silný. World Gold Council uvádza celkový dopyt 4 899 ton, čo predstavuje nárast o 3 % z predchádzajúceho roka, čo odráža pokračujúcu zvýšenú úroveň čistých nákupov od centrálnych bánk celosvetovo.
Počas pandémie Covid-19 niektoré centrálne banky sa pozerali na svoje držby zlata ako na zdroj likvidity v ťažkých ekonomických časoch. Je to cenné prehlásenie, prečo je zlato cenné rezervné aktívum a kľúčový zdroj diverzifikácie rezerv. Vysoká úroveň nákupov v nasledujúcich rokoch ukazuje, že centrálne banky vnímajú zlato pozitívne ako vzácny kov, ktorý dokáže si dokáže dlhodobo uchovávať svoju hodnotu.
Celosvetová ťažba zlata vzrástla tretí rok po sebe. Stále však zaostáva za rokom 2018, ktorý bol z tohto pohľadu rekordný. To naznačuje ťažkosti zvyšovania produkcie aj napriek rastúcim cenám. Náklady na výstavbu baní a čas potrebný na environmentálne štúdie a povoľovacie konania pred dosiahnutím štádia výroby znamená, že návrat k trvalému globálnemu rastu produkcie zostáva výzva.
Ďalšie zaujímavé čítanie: Bitcoin a Ethereum – Týždenná analýza Jakuba Kraľovanského