Už si aj pomaly zvykáme, že predpovedať kam smeruje inflácia v Spojených štátoch je ako hrať ruletu. Je to tak 50 na 50 či najnovšie dáta ukážu smerom nahor alebo nadol. Najnovšie vyjadrenia predsedu Federálneho rezervného systému Jeroma Powella na výročnej schôdzi Foreign Bankers’ Association v Amsterdame potvrdili očakávania, že „higer for longer“ politika ostáva v platnosti. Ale opačný trend, zvyšovanie úrokových sadzieb, zatiaľ nie je v hre.
Inflácia je lepkavá
„Nečakali sme, že to bude hladká cesta. Ale údaje o inflácii boli vyššie, ako si myslím, že ktokoľvek očakával,“ povedal Powell. „To, čo z toho vypláva je, že musíme byť trpezliví a nechať reštriktívnu politiku robiť svoju prácu.“
Jerome Powell zdôraznil, že inflácia klesá pomalšie, než sa očakávalo, a že centrálna banka bude naďalej držať súčasné úrokové sadzby dlhšiu dobu. Hoci očakáva, že inflácia sa počas roka zníži, doteraz sa to nestalo. Powell však opakovane uviedol, že nečaká, že by Fed zvyšoval úrokové sadzby. Úroková sadzba Fedu je momentálne v cieľovom rozmedzí 5,25 % až 5,5 %, čo je najvyššia úroveň za posledných 23 rokov.
„Hospodárstvo urobilo značný pokrok smerom k našim cieľom s dvojitým mandátom. Inflácia sa za posledný rok výrazne znížila, pričom trh práce zostal silný. A to je veľmi dobrá správa. Inflácia je však stále príliš vysoká, ďalší pokrok v jej znižovaní nie je zaručený a cesta vpred je neistá. Sme plne odhodlaní vrátiť infláciu k nášmu 2-percentnému cieľu. Obnovenie cenovej stability je nevyhnutné na dosiahnutie udržateľne silného trhu práce, z ktorého budú mať prospech všetci.
Na tlačovej konferencii 1. mája 2024 Powell však opakovane uviedol, že nečaká, že by Fed zvyšoval úrokové sadzby.
Hoci ekonomický výhľad zostáva neistý, FED ostáva veľmi pozorný na riziká inflácie.
Ekonomika rastie
„Nedávne ukazovatele naznačujú, že hospodárska aktivita naďalej rastie solídnym tempom. Aj keď sa rast HDP zmiernil z 3,4 percenta v štvrtom štvrťroku minulého roka na 1,6 percenta v prvom štvrťroku, ukazovateľ Private Domestic Final Purchases (PDFP) – ktoré nezahŕňajú investície do zásob, vládne výdavky a čistý export, a zvyčajne vysiela jasnejší signál o základnom dopyte – zaznamenali rast na úrovni 3,1 percenta v prvom štvrťroku. Čiže bol rovnako silný ako v druhej polovici roku 2023. Spotrebiteľské výdavky boli v posledných niekoľkých štvrťrokoch robustné, aj keď vysoké úrokové sadzby dopadajú na investície do bývania a vybavenia. Zlepšujúce sa podmienky ponuky podporili odolný dopyt a silný výkon ekonomiky USA za posledný rok.“
Silnú tvorbu pracovných miest za posledný rok sprevádzalo zvýšenie ponuky pracovníkov a pokračujúce silné tempo prisťahovalectva. „Trh práce zostáva relatívne napätý, ale podmienky ponuky a dopytu sa dostali do lepšej rovnováhy. miera nezamestnanosti zostáva nízka na úrovni 3,8 percenta.“
Rast miezd sa za posledný rok spomalil a rozdiel medzi počtom pracovných miest a pracovníkmi sa zmenšil, dopyt po práci však stále prevyšuje ponuku dostupných pracovníkov.
„Bude inflácia v budúcnosti trvalejšia? … myslím, že to ešte nevieme. Myslím si, že potrebujeme viac ako štvrtinu údajov, aby sme o tom skutočne mohli urobiť úsudok,“ povedal.
Ďalšie zaujímavé čítanie: Nie je inflácia ako inflácia. Viete rozdiel medzi CPI a PPI?
POZVÁNKA na FREE DISCORD
Majte prehľad vo svete investovania! Pridajte sa na náš FREE DISCORD a už vám nič neutečie. Discord kanál je zadarmo a máte tam množstvo BONUSOVÉHO obsahu. Kedykoľvek môžete prísť, ale aj odísť. Pridanie je nezáväzné a ZDARMA. Ak ti tento obsah nestačí a chceš viac, tak neváhaj a pridaj sa!