Marek Nemky: Akciový trh má priestor pre ďalšiu korekciu

Akciový trh si zažil výpredaje
Zdroj fotografie: shutterstock.com/Tama2u

Akciový trh nie je síce dobrým meradlom stavu súčasnej ekonomiky, je však dobrým meradlom toho, či ľudia utrácajú. Hlavne rizikové aktíva sú zaujímavé, keď na to ľudia majú. Samozrejme, ukazuje to sekundárne na stav ekonomiky, lebo ak by nefungovala, ľudia by tieto prostriedky nemali k dispozícii. Zažili sme najväčší trhový problém a paniku za posledné roky, keď padol japonský Nikkei približne o štvrtinu hodnoty za niekoľko dní. Do toho prišli špekulácie, či Fed nezmeškal vhodnú chvíľu na zníženie úrokov, ale aj informácie, že Buffett a dnes už aj ďalší veľkí investori opúšťajú svoje akciové pozície a nechávajú si značnú časť hotovosti. Situácie je bez diskusie veľmi napätá. Akciový trh zatiaľ drží. O tejto situácii sme urobili sériu rozhovorov s najlepšími slovenskými analytikmi, aby sme čitateľom poskytli čo najlepšie a relevantné informácie. Akciový trh a jeho ďalší vývoj môže byť turbulentný.

Marek Rodák
Autor: Marek Rodák
Publikované: 15. augusta 2024

Zdieľajte tento článok

banner-ivv-clenstvo

Súčasná situácia trápi investorov. Akciový trh je veľkou neznámou. Čaká nás recesia? Kríza? Alebo všetko pôjde hladko a Fed dokáže z aktuálnej situácie vyjsť tak, že ekonomika síce spomalí, ale trhy pôjdu nahor? To sú všetko otázky, na ktoré nevieme odpovede. Obrátili sme sa preto na povolaných a v krátkom čase budeme publikovať niekoľko rozhovorov na tieto témy s renomovanými ekonómami a analytikmi. Prvým z nich je Marek Nemky, analytik XTB. Poďme teda na to, čitatelia bažia po aktuálnych informáciách.

Akciový trh v novej situácii?

Naši čitatelia vás poznajú ako analytika XTB. S dátami teda prichádzate do styku pravidelne, pracujete s číslami. Poďme sa ponoriť do dát a čísel a skúsme našim čitateľom pomôcť interpretovať súčasnú situáciu, ako sa na ňu môžu pozerať. Akciový trh reaguje pomerne negatívne. Za posledných 30 rokov vždy, keď Fed začal znižovať sadzby, tak bolo neskoro a približne v bode znižovania sadzieb dosiahol akciový trh, napríklad v podobe SP500, vrchol. Teraz sa očakáva prvé zníženie v septembri. Čo sa podľa vás musí stať, aby to nedopadlo rovnako?

Tu by som nepovedal, že stále, keď Fed začal znižovať sadzby, bolo neskoro a že stále to bol katastrofický scenár pre akciový trh. Pozrime sa na rok 1984, kedy Fed začal znižovať sadzby až do roku 1987 a akciový trh za toto obdobie dokázal spraviť viac ako 100 %. Pozrime sa na rok 1989, kedy taktiež Fed začal s uvoľnovaním monetárnej politiky a nebyť Sadama Husseina, ktorý zaútočil na Kuwait a spôsobil ropné šoky, tak by sa ekonomika pravdepodobne ani nedostala do recesie.

Akciovému trhu sa však aj počas tohto obdobia pomerne darilo a od roku 1989 do roku 1998 index SP500 dostal z 280 bodov na okolie 420 bodov. Taktiež keď si spomenieme na rok 2019, kedy taktiež Fed začal znižovať úrokové sadzby, tak akciovému trhu a ekonomike sa darilo, až do februára 2020, kedy následne prišiel covid.

Akciový trh očami analytika Mareka Nemkyho. Zdroj: Youtube

Ak ešte nemáš svojho brokera, využi nasledujúci link a prispej tak na chod tohto magazínu, aby si mal vždy čerstvé informácie:

V neposlednom rade, keď porovnávame históriu rozhodnutí monetárnej politiky, je taktiež dobré si uvedomiť, že tento Fed nie je rovnaký ako napríklad v roku 1980. Nikde Fed historicky nemal implicitne napísané ciele, ale boli vágne definované ako stabilita cien a plná zamestnanosť. Taktiež nemal vo svojom arzenáli toľko nástrojov ako v súčasnosti a nemal ani také dáta, aké ma dnes.

Zatiaľ si Fed robí svoju prácu z môjho pohľadu dobre, avšak nie je všetko iba na ňom. Niekedy sa ľudské správanie dokáže zmeniť zo dňa na deň a nikto to nečaká a keďže ekonomika je práve o ľudskom správaní a následných ekonomických interakciách, tak nie všetko sa dá zvaliť na Fed. Myslím si že v súčasnosti robia všetko pre to aby zabezpečili cenovú stabilitu a dostali sa s nezamestnanosťou na NAIRU, teda úroveň prirodzenej miery.

Prídu poklesy?

Riziko poklesu trhov sa zvyšuje. Pred par dňami sme videli najväčší prepad, aký akciový trh v tomto roku zažil. Majú sa investori pripraviť na výpredaje? Ustojí to akciový trh bez paniky?

Môžu, ale nemusia. Určite, kebyže mám krátkodobý investičný horizont v okolí 1-2 rokov, tak v súčasnosti sa skôr uchýlim k dlhopisom ako by som mal držať akcie.  Predsa len ocenenie akcií je nadpriemerné a výnosy na dlhopisoch sú atraktívne. To však, či prídu nejaké výpredaje, tak to vám povedať neviem, keďže nedokážem predikovať a časovať akciový trh. Myslím si však, že priestor na ďalšiu korekciu by tam ešte bol. Na druhej strane by som neodporúčal dlhodobým investorom držať sa mimo akciového trhu, keďže môžu prísť o zaujímavé výnosy do budúcna a strach im môže skôr uškodiť ako pomôcť.

Fed neustále opakuje že tzv. soft landing je možný a že je to najpravdepodobnejšia možnosť. Zároveň tvrdí, že je možné skrotiť infláciu aj bez toho, aby to ovplyvnilo negatívne trhy. Bude to tento krát iné a naozaj sa to Fedu podarí? Akciový trh sa síce otriasol, ale v princípe neprišlo nič zlé, čo by malo nabúrať súčasnú situáciu na viac rokov.

Myslím si, že to bude debata až za pár rokov, keďže dopredu to s istotou nevieme. Stále bude existovať nejaká pravdepodobnosť recesie a zmeny správania spotrebiteľov. V súčasnosti však ekonomika aj naďalej rastie, trh práce sa začína uvoľňovať a inflácia sa dostáva pomaličky pod kontrolu.

Na trhu však vidíme drobné indikátory spomalenia ako napríklad v prípade indexu nákupných manažérov, indikátory vo výsledkovej sezóne o citlivosti spotrebiteľov alebo spomalenie trhu práce, čo nám môže naznačovať, že finančná situácia domácnosti sa zhoršuje a začínajú byť pri nákupoch opatrnejší. Zatiaľ to však stále nie je nič katastrofálne a na takéto spomalenie už dlho čakáme, keďže to aj bolo cieľom vyšších úrokových sadzieb, aby sa ochota spotrebiteľov nakupovať znížila. Čo následne bude zmierňovať cenový vývoj.

Akciový trh ťahá Nvidia

Nvidia ťahá celú AI bublinu, ktorá zas ťahala technologické akcie. Aktuálne už akcie poklesli o -30 % a čiastočne sa vrátili späť. Môžeme hovoriť o tzv. spľasnutí AI bubliny alebo je na to ešte skoro? Otázku kladiem s plným vedomím toho, že report Nvidie príde až koncom augusta a nevieme úplne presne predpokladať jeho výsledky. Na to, ako zareaguje akciový trh, si musíme ešte počkať.

Nvidiu by som veľmi bublinou nenazval, keďže jej ocenenie sa pohybovalo v súlade s jej fundamentmi. Predsa len koľko by sme mali byť ochotní zaplatiť za spoločnosť, ktorej tržby rastú o 260 % medziročne a  jej čistá marža je 57 %. Samozrejme, musí tam byť obrovská prémia, keďže každý by chcel vlastniť takúto spoločnosť. Investori následne prehodnocujú výhľady na ďalšie roky a odhadujú, ako sa bude spoločnosti dariť do budúcna, ako udržateľné sú ich marže a rast, čo následne spôsobuje volatilitu na cenách.

Ak ešte nemáš svojho brokera, využi nasledujúci link a prispej tak na chod tohto magazínu, aby si mal vždy čerstvé informácie:

Vidíme, že od svojich vrcholov sa Nvidia dostala o 30 % nižšie, avšak od svojho dna je už opäť o 30 % vyššie a nachádza sa už iba 15 % od svojich historických maxím. Netrúfam si však povedať, ako to dopadne o pár rokov, avšak keby som si mal tipnúť, tak skôr to vidím na taký vývoj ako na spoločnosti Tesla, že ďalšie roky nám ceny pôjdu viac menej do strany s tým ako sa bude kryštalizovať AI sektor.

K nie úplne presvedčivým výsledkom sa pridali aj problémy trhu práce. Akciový trh je jedna vec, trh práce je však praktickým ukazovateľom sily ekonomiky. Zdá sa to pomerne málo, ale za posledný mesiac vyskočila miera nezamestnanosti v USA o 0,2 %. Presne to predstavuje 352-tisíc ľudí. A teda celkovo vyskočilo toto číslo na 7,2 milióna osôb. Ešte vždy to úplne problém nie je, ale v ekonomike je vždy dôležitejší trend ako konkrétne číslo. A ten nie je dobrý.

Zaznamenali sme mierne vyššie číslo nezamestnanosti, avšak je nutné si povedať, odkiaľ pramenila táto nezamestnanosť. Zachytili sme nový prílev na trh práce, keďže sa zvýšila miera participácie, ktorý si ešte nestihli nájsť prácu. Taktiež sa prehnal Texasom v daný mesiac Hurikán Beryll, ktorý spôsobil stratu práce niektorým obyvateľom a taktiež prispel ku zvýšeniu miery nezamestnanosti. Keď sa pozrieme na ten spomínaný trend, tak ten je síce rastúci, avšak dostávame sa z neudržateľných úrovní historickej miery nezamestnanosti, tak to ani nemôžeme predpokladať že by sa nezamestnanosť dokázala udržať na takýchto nízkych úrovniach.

Takisto ešte aj počas tohto rastúceho trendu sa nachádzame stále pod NAIRU, teda prirodzenou mierou nezamestnanosti, ktorá sa odhaduje na úrovni 5 % a taktiež sa nachádzame pod historickým priemerom. To znamená, že nezamestnanosť síce rastie a trh práce sa uvoľňuje, avšak stále to nie je žiadna katastrofa a skôr to práve pomáha centrálnej banke dosiahnuť inflačný cieľ. Otvorených pracovných pozícií je taktiež pre nezamestnaných dostatok, takže majú stále na výber.

Akciový trh reaguje na situáciu. Zdroj: Youtube

Ak ešte nemáš svojho brokera, využi nasledujúci link a prispej tak na chod tohto magazínu, aby si mal vždy čerstvé informácie:

Výsledková sezóna

Dotkol by som sa aj výsledkovej sezóny. Firmy síce ponúkli čiastočne dobré výsledky, reakcie však boli pomerne negatívne. Akciový trh reagoval nejednoznačne aj pri najmenšom zaváhaní. A to aj v prípade veľkých spoločností. Čo to môže naznačovať?

Ocenenie niektorých techov bolo vysoké a tak boli reakcie následne adekvátne. Investori očakávali perfektné výsledky do poslednej metriky a tak keď tieto výsledky neboli stopercentné, ale iba 95 %, tak následne pri niektorých akciách reagovali výpredajom. Je to pomerne bežná reakcia. Celkovo však výsledková sezóna bola už o čosi horšia ako ostatné. Hlavne keď sa pozrieme na metriky ako miera reportovaných výsledkov nad očakávania analytikov avšak stále bola pomerne pozitívna a rastová.

Trh však mierne korigoval z dôvodu vysokých ocenení a očakávaní, čo taktiež nie je nič nezvyčajné. Keby som mal nejako vypichnúť, čo tam bolo z môjho pohľadu najzaujímavejšie, tak to práve boli retailové spoločnosti, ktoré oznamovali mierne nižšie výhľady a spomínali obozretnejšieho spotrebiteľa, ktorý je citlivý na cenu. To môže naznačovať normalizáciu ekonomickej situácie.

V poslednom rozhovore ste uviedli, že podľa vášho názoru je najpravdepodobnejší softlanding. Ak by ste si mali vybrať vo svetle súčasných údajov a informácií, zvolili by ste ako najpravdepodobnejší nolanding, softlanding alebo hardlanding? Nejedná sa tu len o akciový trh, ale o ekonomiku vo všeobecnosti.

Zatiaľ  prichádzajúce dáta výrazne nezmenili moje očakávania, aj keď začíname vidieť mierne náznaky normalizácie, čo však vnímam skôr pozitívne, keďže konečne začíname vidieť efekty vyšších úrokových sadzieb. Moje očakávania sú tak ešte stále nastavené na softlandning.

Skúsme ešte jednu praktickú otázku, keďže naši čitatelia sú z veľkej časti investori. Do akej oblasti by ste sa v súčasných podmienkach pozerali, ktorá by mohla byť schopná doručiť silnejšie rasty ako trh alebo v prípade negatívnejšieho scenára aspoň stabilnejšie? Akciový trh má mnoho súčastí.

To by som aj ja rád veľmi vedel, ktoré segmenty budú prekonávať trh ako celok. Avšak nie je to úplne jednoznačné určiť, keďže v aktuálnych cenách už sú zahrnuté očakávania investorov a reflektuje to samozrejme ocenenie. Niektoré sektory sa obchodujú s vyšším ocenením iné naopak s nižším. Historicky keď sa pozrieme na prípady krízy, tak samozrejme najlepšie sa darí defenzívnym sektorom ako sú REITy, telekomunikačné služby, zdravotnícky sektor, sektor verejných služieb prípadne maloobchod s nevyhnutným tovarom.

Zaujímavé by mohlo byť pre investorov, ktorí očakávajú spomalenie, nadváženie svojho portfólia do štátnych dlhopisov, ktoré budú tlmiť prípadný pokles akciových titulov. V prípade pozitívneho vývoja by som skôr vsadil na indexy spoločností s nízkou tržnou kapitalizáciou alebo technologické a polovodičové spoločnosti, ktorým sa môže dariť lepšie ako trhu v pokračujúcom bull markete.

Ďalšie zaujímavé čítanie: Týždenný kalendár investora (12. 8. – 18. 8. 2024)

Maj prehľad o svetových trhoch a nezmeškaj príležitosť!

Ak ťa baví náš obsah, ale chcel by si ísť viac do hĺbky prípadne by sa sa chcel pridať do našej investorskej komunity, kde je už viac ako 500 investorov, tak sa pridaj do VIP členstva Investície vo vrecku.

Ako funguje také VIP členstvo a čo sa v ňom dozvieš? Pozri si TOTO VIDEO.

Vo VIP členstve nájdeš akciové portfólio Ing. Jakuba Kraľovanského, vnútornú tabuľku firiem, watchlist ako aj rôzne fundamentálne reporty či analýzy konkrétnych firiem a omnoho viac.

O autorovi

Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval som filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života som pracoval v riadiacich aj kreatívnych pozíciách. Kryptomenám sa venujem od roku 2020, ekonomike od strednej školy. Texty tvorím na pracovnej báze od roku 2010. 

TOP Najlepší brokeri

etoro logo web
U 51 % retail investorov došlo ku vzniku straty.
xtb logo web
U 74 % retail investorov došlo ku vzniku straty.
freedom logo

Freedom24

85,8
U 68 - 76% retail investorov došlo ku vzniku straty.
etoro_banner

Horúce novinky

LEGO: Úspešná cesta od drevenej stavebnice ku globálnej značke

14. januára 2025

Inflácia PPI opantala trhy. Ako bude reagovať Fed?

14. januára 2025

SP500 čaká takýto vývoj, analyzuje Jakub Kraľovanský (3. týždeň)

13. januára 2025

Bitcoin je v ťažkostiach. Predať čo dokúpiť? Analyzuje Jakub Kraľovanský (3. týždeň)

13. januára 2025
binance_add

Najčítanejšie

Bitcoin v roku 2025 - analýza XTB

16. januára 2025

Inflácia CPI - budeme rásť alebo je koniec cyklu?

15. januára 2025

Investičná gramotnosť Slovákov je na minime. A je to vidieť

15. januára 2025

Warren Buffett úplne zmenil prístup k darom a presadzuje odlišný pohľad

14. januára 2025
fredom24_1

TOP najlepší brokeri

etoro logo web
U 51 % retail investorov došlo ku vzniku straty.
xtb logo web
U 74 % retail investorov došlo ku vzniku straty.
freedom logo

Freedom24

85,8
U 68 - 76% retail investorov došlo ku vzniku straty.
Návrat hore