Nehnuteľnosti v Albánsku sú pomerne exotickou témou. Nehnuteľnosti ako také sú pre Slovenskú a Českú republiku pomerne častou cieľovou oblasťou pre investície. Albánsko je však krajina, nad ktorou v súvislosti s investíciou mnoho ľudí neuvažuje. Úlohou tohto rozhovoru je teda rozšíriť obzory investorom a predstaviť nové možnosti. Dnes sme sa rozprávali s Tomášom Velekom, ktorý sa okrem nehnuteľností venuje aj kryptomenám. A to z pohľadu onchain analýzy. Obe témy nám rozhovor umožnil skúmať podrobnejšie.
Nehnuteľnosti v Albánsku
Tvoja činnosť sa spája s kryptomenami, ale aj s realitným biznisom. V tomto rozhovore by som sa chcel venovať obom týmto oblastiam. Skúsime to teda skúmať komplexne. Poďme najprv k realitám. Zaoberáš sa predajom a prenájom nehnuteľností v Albánsku. Tomu sa asi v našom priestore nevenuje veľa ľudí. Je po tom dopyt?
Je pravda, že je stále dosť ľudí, ktorí sú skeptickí na investovanie do nehnuteľností v Albánsku. Ale dopyt po prázdninových apartmánoch a domoch na albánskom pobreží, najmä v oblastiach ako je Durres, kvôli letisku, je stále väčší, a to ako zo strany Albáncov žijúcich v cudzine, tak aj zo strany cudzincov.
Samozrejme je to tým, že ceny nehnuteľností v týchto oblastiach sú stále relatívne nízke, predovšetkým v porovnaní s Chorvátskom, Španielskom a Gréckom. V projekte „Albanie Nemovitosti“ (Dostupné na stránke albanienemovitosti.cz) riešime ako predaj, tak aj nákup nehnuteľností so všetkými nutnými právnymi úkonmi.
Hlavne si myslím, že záujemcom pomáhame nájsť to, čo hľadajú vďaka skúsenostiam a znalostiam. Následne potom poskytujeme služby spojené s prenájmom ako je upratovanie, odovzdanie kľúčov atď. Je to teda komplexná služba pre klienta.
Vnímajú Slováci a Česi Albánsko ako súčasť nášho priestoru alebo ide predsa len o exotiku? Myslím tu predovšetkým na očakávania, ktoré pri kúpe nehnuteľností v Albánsku majú. Nie je to úplne tradičná dovolenková destinácia, aspoň zatiaľ nie. Dostáva sa však postupne do pozornosti v oboch krajinách.
Za mňa sú Česi aj Slováci prevažne konzervatívni a skeptickí, ale nájdu sa aj výnimky a s tými prichádzame do kontaktu. Práve títo ľudia si veľmi dobre uvedomujú obrovský potenciál tejto krajiny z investičnej stránky.
Albánsko považujú rozhodne za exotickú krajinu, či už kvôli 50% populácii moslimov, tak aj z dôvodu, že je tu vidieť iný životný štýl. Som si istý, že už čoskoro bude Albánsko považované za nové Chorvátsko. Či už kvôli dojazdovej vzdialenosti autom, tak aj vďaka veľmi prijateľným cenám a na to sú Česi aj Slováci veľmi citliví.
Navyše táto destinácia je definíciou rozmanitosti. Môžete tu vidieť Maybach, ako predbieha vozidlo ťahané oslami. Nájdete tu rozľahlé pláže, krištáľové more, útesy. Ďalej tu potom sú vysoké hory, jazerá, orientálna história, miestne ovocie a zelenina. Jednoducho rôznorodá krajina s rôznorodými ľuďmi.
Albánsko ako investičná príležitosť
Jedným z hlavných problémom krajín na periférii a mimo Európsku úniu býva infraštruktúra. Ako je to v tejto oblasti v Albánsku? Vnímaš tam nejaké nedostatky, alebo už sú pripravení na nával turistov a rozvoj cestovného ruchu?
Infraštruktúra v Albánsku sa v posledných rokoch výrazne zlepšila. Vláda investuje do rozvoja, a tak sa aj naďalej očakáva, že v budúcich rokoch sa bude len ďalej zlepšovať. Napríklad je postavené nové letisko v Tirane a ďalšie letisko sa začalo stavať vo Vlore, ktoré by do dvoch rokov malo byť dostavané.
Za zmienku tiež stojí veľkolepý projekt v Durres, kde Arabi kúpili celý nákladný prístav, ktorý sa teraz stavia za mestom a v centre Durres vznikne nová marína (archaické slovo s významom prístav alebo zátoka, pozn. redakcie) s luxusnými nehnuteľnosťami. Určite tu vnímam mnoho nedostatkov, ale tie sa nájdu vždy a všade.
Ako nedostatok by som vybral stále nedokončenú železničnú sieť a cesty najmä na južnej časti Albánska, všetko je ale veľmi komplikované kvôli vysokým horám. Albánci sú rozhodne pracovití a húževnatí, vychádza to z ich mentality, ale rozhodne sú viac hrdým národom ako my Česi. Albánci sa tešia na ďalších a ďalších turistov, pretože je to obrovská vzpruha pre ich krajinu.
Aké sú ceny nehnuteľností v Albánsku v porovnaní napríklad s Prahou alebo Bratislavou?
Ceny nehnuteľností sa prakticky nedajú porovnávať. Za cca 50 000 € si môžete nájsť krásny nový byt 1 + kk / 1+1 do 300 metrov od mora, zatiaľ čo v Prahe v Južnom meste stojí rovnaká dispozícia v starej budove 250 000 €.
Zmysel skôr dáva porovnanie tempa rastu ceny nehnuteľností. Medziročný rast sa pohybuje v rozmedzí 10-30% v závislosti od lokality. Aktuálne je skôr zaujímavé porovnanie podobného apartmánu v Chorvátsku a v Albánsku, podobný apartmán s podobnou dispozíciou a vzdialenosťou od mora je v Chorvátsku cca 3x drahší.
Predpokladám, že ešte v najbližších dvoch rokoch sa ceny nevyrovnajú Chorvátsku, ale budú sa približovať, čo samozrejme znamená, že je ideálne investovať, čo najskôr. Ak sa chcete dozvedieť viac o Albánsku, odporúčam vám navštíviť túto krajinu a urobiť si vlastný obrázok, poprípade rovno prejsť nejaké nehnuteľnosti.
Albánsko ako krajinu a súčasnú situáciu by som prirovnal k situácii okolo prelomu tisícročia v Česku, kedy sa Česko veľmi rýchlo začalo meniť a výrazne rozvíjať, a tým aj ako spoločnosť bohatnúť.
Začiatky s kryptomenami
Dobre, poďme teraz trocha do oblasti kryptomien. Dáme na začiatok tradičnú otázku. Ako si sa ku kryptomenám dostal?
No úplne úprimne som sa dostal do kryptomien cez podvod, kde som si zakúpil niečo ako reklamné reinvestičné balíčky v rámci nejakej platformy a vtedy to bolo za Bitcoiny. Takže som si kúpil Bitcoin, vtedy ešte na platforme Payza (ruskej Paypal), ktorá už dnes neexistuje.
Bolo to v čase, keď Bitcoin stál okolo 250 USD. Asi tak po mesiaci reinvestovania „reklamných balíčkov s 30% výnosom denne“ som už túto webovku nikdy nenašiel. Klasický podvod a svoje krypto som už nikdy nevidel.
Poďme teraz k trochu konkrétnejším otázkam. V rámci projektu Trader 2.0 sa venuješ och-chain analýzam. Ako dlho sa v tom pohybuješ a odkiaľ berieš informácie?
Onchain dátam sa venujem od roku 2020, najprv som začal na Twitteri, potom som využíval analytické platformy ako Cryptoquant, Glassnode, Look into Bitcoin.
Dá sa podľa onchain analýzy obchodovať?
Denný trading by som neodporúčal, ale onchain dáta sa dajú veľmi krásne využiť na to, ako si trh stojí z hľadiska dlhodobého pomeru, je tu všetko vidieť, kto ako sa v trhu správa a čo robí. Za mňa je veľmi dôležité onchain analýzu kombinovať s technickou a fundamentálnou, len tak sa dá dosiahnuť najlepšia informovanosť na trhu.
Budúcnosť kryptomien
Ako vnímaš budúcnosť kryptomien? Asi by to bolo vhodné rozdeliť na Bitcoin a ostatné kryptomeny samostatne, pretože presa len nie je to to isté.
Ja to vidím veľmi jednoducho, vôbec nepochybujem o úspechu Bitcoinu do budúcnosti. Myslím, že po ETF na Bitcoine už diskusie na tému či tu Bitcoinu bude, sú scestné.
Čo sa týka kryptomien, osobne si myslím, že Ethereum bude jednoducho vždy prínosné, bežia na ňom druhé vrstvy, Decentralizované financie a decentralizované burzy si myslím, že stále nie sú dostatočne masovo pochopené. Nebojím sa ani určitej miery tokenizácie.
Mnoho ľudí môže namietať, Ethereum je cenný papier, úplne úprimne si myslím, že celá táto kauza dopadne tak, že bude prepísaný zákon o tom čo je a čo nie je cenný papier. Myslím, že to vidí viac odborníkov, že nie je možné posudzovať dnešnú technológiu podľa zákonu, ktorý bol vytvorený pred vznikom internetu (pred viac ako 70 rokmi).
Ďakujem pekne za rozhovor a na záver ešte jedna krátka otázka: na akú cenu podľa teba pôjde Bitcoin v tomto rastovom cykle?
Toto je otázka za milión dolárov, ale aby som neutiekol ako väčšina ľudí od tejto otázky, tak poviem cenu 120 000 USD a to z toho dôvodu, že Wall Street bude vyberať zisky, pretože najväčšie prílivy nastali okolo 50 tisíc – 60 tisíc dolárov. A 100 %-ný zisk už je veľa pre “Big Boys”.
Chalani z Wall Street rozhodne nie sú do Bitcoinu zamilovaní a nevidia ho ako spásu sveta, vidia len uzavreté zisky. Myslím, že sa nedostaneme tak rýchlo na úrovne okolo 300 tisíc USD atď, ale veľmi rád sa budem mýliť.
Ďalšie zaujímavé čítanie: Rozhovor týždňa: Jakub Kraľovanský