Analytik Marek Nemky: Fed sa nemusí ponáhľať so znižovaním, zatiaľ sa v ekonomike nič nepokazilo

Fed má obmedzené kompetencie, hovorí Marek Nemky
Zdroj fotografie: shutterstock.com/LALAKA

Marek Nemky je známym fundovaným analytikom XTB. Vzhľadom na to, že v súčasnosti zaznamenávame množstvo informácií týkajúcich sa trhu práce, ale aj inflačné dáta, voľby padla práve na neho. Nie je totiž dôležité informácie len mať, podstatná je takisto ich interpretácia.

Marek Rodák
Autor: Marek Rodák
Publikované: 9. júla 2024

Zdieľajte tento článok

banner-ivv-clenstvo

Fed v súčasnosti analyzuje údaje, ktoré chodia z ekonomiky. To je vynikajúca príležitosť sa na to pozrieť analytickými očami. Marek Nemky nám poskytol rozhovor o viacerých oblastiach, ktoré ovplyvňujú investorov a zhodnotenie investícií v súčasnosti. To všetko bude následne základom pre rozhodnutie Fedu o ďalšom smerovaní úrokových sadzieb, čo sa zdá ako ústredný problém ekonomiky. Poďme sa teda pozrieť na podrobnosti aktuálneho stavu ekonomiky.

Nezamestnanosť v USA

Naši čitatelia vás poznajú ako analytika XTB. Rád by som teda prešiel viaceré témy hlbším spôsobom a pochopil aj ich podstatu.  Poďme najprv k aktuálnym údajom, ktoré sme dostali v minulom týždni. Dostali sme správu ADP o zamestnanosti a rôzne údaje z trhu práce. Vrátane nezamestnanosti. Tá stúpla nad očakávania. Ako hodnotíte výsledky za jún 2024 v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom a čo to naznačuje o súčasnom stave trhu práce?

Údaj z trhu práce za mesiac jún nám ukazujú postupné mierne oslabenie trhu práce v Spojených Štátov. Keď sa pozrieme na hlavný údaj, teda údaje o NFP, o novo pridaných pozícií mimo poľnohospodárskeho sektoru, tak tie síce mierne prekvapili oproti očakávaniam, až o 15 tis., avšak v spojení s negatívnou revíziou údajov z minulého mesiaca, ktoré boli revidované nadol o 54 tis., tak celkový efekt bol negatívny a naznačoval spomalenie.

Fed sa nemusí ponáhľať. Zdroj: Youtube

Ak ešte nemáš svoju burzu, využi nasledujúci link a prispej tak na chod tohto magazínu, aby si mal vždy čerstvé informácie:

Horšie dáta prichádzali aj od spoločnosti ADP, ktorá taktiež sleduje zmenu zamestnanosti mimo poľnohospodárstva, kde sme videli o čosi slabšie údaje na úrovni 150 tis. oproti očakávaných 163 tis.

V neposlednom rade sme zaznamenali taktiež vyššiu mieru nezamestnanosti, ktorá vychádza z prieskumu domácnosti, a tá bola na úrovni 4,1 %, oproti 4 % očakávaným a dokonca sa nachádzala aj vyššie ako predpokladá Fed vo svojich projekciách na tento rok okolo 4 %.

Všetky tieto údaje nám naznačujú postupné uvoľňovanie na trhu práce, čo naznačuje slabší ekonomický výkon americkej ekonomiky a pre Fed to vytvára postupne priestor na znižovanie úrokových sadzieb. Musíme si však počkať na viac takýchto údajov, jedným z ktorých musia byť taktiež inflačné čísla, ktoré by potvrdili túto hypotézu nižším rastom cien.

Trendy ekonomiky

Aké trendy v oblasti miezd a pracovných hodín sa prejavili v júni 2024 a čo to môže znamenať pre budúce výdavky domácností?

V súčasnosti sme zaznamenali nárast priemernej hodinovej mzdy o 0,3 % medzimesačne a o 3,9 % medziročne. Tempo rastu miezd sa nám však už postupne normalizuje, čo je ďalšou pozitívnou správou, keďže to sú práve mzdy, ktoré doteraz výraznejšie prispievali k rastu cien v sektore služieb. Súčasný rast miezd však bol reportovaný v súlade s očakávaniami, čo znamená, že nedošlo ku žiadnemu prekvapeniu.

Čo sa týka počtu odpracovaných hodín tak ten nám postupne klesá od svojich postcovidových maxím a v súčasnosti sa ustálil na predkovidových úrovniach čo nám opäť naznačuje normalizáciu trhu práce.

Ako ovplyvnila nezamestnanosť v júni 2024 očakávania ohľadom politiky Federálneho rezervného systému (Fed) a aké kroky by Fed mohol podniknúť?

Samozrejme na tieto prichádzajúce dáta reagovali aj investori, ktorí mierne prehodnotili svoje očakávania ohľadom znižovaní úrokových sadzieb, avšak nie až tak výrazne. V súčasnosti už investori očakávali 2 zníženia sadzieb do konca tohto roka, čo je o jedno zníženie viac ako predpovedajú centrálni bankári. Report z trhu práce ich iba viac uistil  v ich očakávaniach a ukotvil 2 zníženia sadzieb, pričom prvé predpokladajú v septembri. Do septembrového zasadnutia nás ešte čaká kopa údajov, ktoré môžu všetko zmeniť, takže si na nich musíme počkať.

Ako by zverejnené údaje mohli ovplyvniť politické rozhodovanie v USA, najmä s ohľadom na blížiace sa voľby a ekonomické politiky kandidátov?

Ja nie som politológ, takže nemám predstavu čo by to znamenalo pre politickú situáciu, avšak samozrejme každý z kandidátov sa bude snažiť prihovoriť k čo najväčšiemu počtu voličov. Miera nezamestnanosti v súčasnosti nie je problémom. kôr si myslím, že budú komentovať pokles reálnych miezd a zhoršenie dostupnosti bývania, a že budú robiť všetko pre to, aby túto situáciu zlepšili. Nevidím však dôvod na to, aby ešte viac apelovali na už aj tak dosť napätý trh práce.

Marek Nemky - Fed sa nemusí ponáhľať
Marek Nemky – Fed sa nemusí ponáhľať. Zdroj: XTB

Ak ešte nemáš svoju burzu, využi nasledujúci link a prispej tak na chod tohto magazínu, aby si mal vždy čerstvé informácie:

Inflácia a Fed

Tento týždeň očakávame tri dôležité udalosti. Poďme k nim postupne. S blížiacimi sa voľbami asi bude napäté zasadnutie Senátu v USA, kde bude v utorok a v stredu obhajovať svoje kroky Jerome Powell. Dá sa očakávať, že sa dozvieme niečo zásadné o ekonomike alebo pôjde len o povinnú jazdu?

Je to štandardná povinná jazda každého pol roka, kde Jerome Powell zhodnotí rozhodnutia Fedu a predstaví senátu, aké sú vyhliadky a prečo také sú. Na druhej strane sa ho s istotou senát bude pýtať otázky ohľadom ekonomiky a myslím si, že opätovne budú tlačiť na guvernéra, aby znížil úrokové sadzby, pretože škrtí ekonomiku a ľudia prichádzajú kvôli tomu o prácu, ako tradične.

Vo štvrtok získame údaje o dávkach v nezamestnanosti, ktoré v poslednom období idú viacmenej v súlade s očakávaniami. Resp. prekvapenia nie sú veľké. Takisto sa dozvieme údaje o CPI inflácii. Očakávania sú mierne nad 3 %, čo sa už blíži k cieľu centrálnej banky USA. Očakávate nejaké prekvapenie?

Údaje o nových dávkach v nezamestnanosti sú bežnou súčasťou každého týždňa, takže tieto dáta už častokrát trh dokáže odignorovať pokiaľ nedochádza ku výrazným odchýlkam. Aj v týchto dátach však vidíme náznaky uvoľňovania trhu práce, keďže keď sa pozrieme na kumulatívne dávky v nezamestnanosti, tak počet ľudí, čo ich poberá, je v súčasnosti na úrovniach z novembra 2021.

Fed nie vždy odhadne vhodný čas. Zdroj: Youtube

Primárne samozrejme sledujeme medzimesačný cenový vývoj, keďže to, čo sa stalo v 11 mesiacoch pred tým, už vieme. Medzimesačne tak majú ceny rásť iba mierne, o 0,1 %, čo bude stáť za znížením medziročného tempa rastu z 3,3 % na 3,1 %. Súčasné dáta o ekonomike by mohli naznačovať prudšie spomalenie, avšak to, či sa to ukáže už na týchto údajoch, je otázne.

V piatok zakončíme týždeň výsledkami PPI inflácie, kde  v prípade naplnenia konsenzu budeme naozaj už len krok od projektovanej miery inflácie vo výške 2 %. Nebudem sa pýtať na tieto konkrétne údaje. Skôr ma zaujíma to, či v prípade, že bude konsenzus dosiahnutý, resp. prídu lepšie výsledky, bude trh a politická reprezentácia zvyšovať tlak na znižovanie úrokov Fedom. Situácia totiž začína byť zvláštna. Fedu sa štatisticky nedarí trafiť presný čas znižovania úrokov. Zvyčajne k tomu pristúpi až vtedy, keď je v ekonomike nejaký problém a následne prichádza spravidla hardlanding.

Údaje o veľkoobchodnej inflácii, resp indexe cien výrobcov (PPI) nie sú smerodajné, keďže Fed necieli stabilný 2 % rast cien výrobcov ale spotrebiteľov. PPI sú samozrejme ostro sledované, keďže ukazujú ako rastú ceny výrobcom, čo pri prenesení nákladov na spotrebiteľa by znamenalo taktiež rovnaký nárast cien u spotrebiteľov, avšak takýto vzťah nemusí platiť stále, keďže dopyt spotrebiteľov je následne smerodajný a určuje marže výrobcom. Práve z tohto dôvodu sa sledujú skôr koncové ceny ako ceny vstupov. Je to však zaujímavý predikujúci indikátor, ktorý trh sleduje, avšak až takú veľkú rolu zase nehrá.

Fedu sa naopak pomerne dobre darilo udržiavať cenovú stabilitu historicky, avšak samozrejme nie je to exaktná veda a Fed má taktiež limitované možnosti, ako stabilitu cien udržiavať. V súčasnosti sa taktiež Fed nemusí ponáhľať so znižovaním, keďže inflácia je stále nad cieľom a zatiaľ sa v ekonomike nič nepokazilo, čo znamená, že času je zatiaľ dostatok.

Fed má obmedzené kompetencie pre riadenie inflácie. Zdroj: Youtube

Ak ešte nemáš svoju burzu, využi nasledujúci link a prispej tak na chod tohto magazínu, aby si mal vždy čerstvé informácie:

Ďalší vývoj a reakcia Fedu

Čo ak prídu horšie výsledky? To by bol obrovský tlak v súvislosti s prichádzajúcimi voľbami. Vlastne by to pomohlo k tomu, aby súčasného prezidenta zosadil protikandidát, pretože vysoké úrokové miery sú pre voličov problémom.

Myslím si že do volieb aj keby prišlo už prvé zníženie, tak by to nebol rozhodujúci faktor pri voľbách. Horšie by bolo, kebyže zníženie prichádza z dôvodu väčšieho problému v ekonomike, čo by už pred voľbami mohlo u spotrebiteľov vyvolať pocit, že nový prezident bude lepší ako ten súčasný. V súčasnosti sa už pravdepodobnosti nakláňajú oveľa viac k Trumpovi a nemôžu za to úrokové sadzby, ale skôr prezidentská debata, ktorá je dôležitejšia.

Rovnako by som sa opýtal a aktualizoval tak otázku z nášho predchádzajúceho rozhovoru, či očakávate nolanding, softlanding alebo hardlanding.

Z môjho pohľadu je to stále softlanding, ktorý je základným scenárom, avšak nebol by som prekvapený ani pri jednom z týchto prípadov. Pripisujem im však nižšiu pravdepodobnosť. Z môjho pohľadu by hardlanding mohol prísť pri nečakanom probléme, ktorý by sa objavil z ničoho nič a dostal by ekonomiku do problémov. Nolanding by nastal v prípade pokračujúceho zhoršenia sa ekonomickej situácie a neskorej reakcie Fedu. Softlanding však ostáva základným scenárom z dôvodu zatiaľ predvolebného obdobia a dôvery v centrálnu banku.

Ďalšie zaujímavé čítanie: Bitcoin a Ethereum – Týždenná analýza Jakuba Kraľovanského (28. týždeň)

VIP členstvo na 10 dní úplne zdarma!!
Bitcoin klesol na 53 k a altcoiny horia v pekle. Na trhu je veľká panika a strach a niet sa ani čomu čudovať. Padajú aj rôzne názory, či sa už bull market neskončil? Kde bude otočka? Čo teraz robiť? Dokupovať či čakať?
Je veľa otázok a preto sme sa rozhodli že od 15.07 do 25.07 poskytneme každému VIP členstvo úplne zadarmo, aby sme mu poskytli support v týchto ťažkých časoch.
Pridať sa môžete už dnes hneď tam začneme dávať potrebné informácie. Plné členstvo bude dostupné každému od 15. 07.
PS : Sme v tom spolu a tak ako sme zvládli COVID crash či krach FTX, tak zvládneme aj toto!

O autorovi

Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval som filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života som pracoval v riadiacich aj kreatívnych pozíciách. Kryptomenám sa venujem od roku 2020, ekonomike od strednej školy. Texty tvorím na pracovnej báze od roku 2010. 

TOP Najlepší brokeri

etoro logo web
U 51 % retail investorov došlo ku vzniku straty.
xtb logo web
U 74 % retail investorov došlo ku vzniku straty.
freedom logo

Freedom24

85,8
U 68 - 76% retail investorov došlo ku vzniku straty.
etoro_banner

Horúce novinky

LEGO: Úspešná cesta od drevenej stavebnice ku globálnej značke

14. januára 2025

Inflácia PPI opantala trhy. Ako bude reagovať Fed?

14. januára 2025

SP500 čaká takýto vývoj, analyzuje Jakub Kraľovanský (3. týždeň)

13. januára 2025

Bitcoin je v ťažkostiach. Predať čo dokúpiť? Analyzuje Jakub Kraľovanský (3. týždeň)

13. januára 2025
binance_add

Najčítanejšie

Bitcoin v roku 2025 - analýza XTB

16. januára 2025

Inflácia CPI - budeme rásť alebo je koniec cyklu?

15. januára 2025

Investičná gramotnosť Slovákov je na minime. A je to vidieť

15. januára 2025

Warren Buffett úplne zmenil prístup k darom a presadzuje odlišný pohľad

14. januára 2025
fredom24_1

TOP najlepší brokeri

etoro logo web
U 51 % retail investorov došlo ku vzniku straty.
xtb logo web
U 74 % retail investorov došlo ku vzniku straty.
freedom logo

Freedom24

85,8
U 68 - 76% retail investorov došlo ku vzniku straty.
Návrat hore