Nvidia – Akciový trh má nového kráľa

Nvidia kraľuje akciovému trhu
Zdroj fotografie: shutterstock.com/Ratthaphong Ekariyasap
Investície vo vrecku
Autor: Redakcia Investície vo vrecku
Publikované: 23. júna 2024

Zdieľajte tento článok

banner-ivv-clenstvo

Nvidia sa dostala na vrchol. Posledných približne 5 rokov sa na čele rebríčka o najväčšiu americkú spoločnosť z hľadiska tržnej kapitalizácie striedali dvaja hráči, ktorými boli Microsoft a Apple. Ešte v roku 2019 bol podobne veľký aj Amazon, avšak odvtedy dominoval väčšinu času Apple, ktorý ako prvý prekonal hranicu trhovej kapitalizácie 1, 2 a tiež 3 bilióny USD. Big tech má teraz nového lídra a je ním Nvidia! Ako sa výrobca čipov na toto miesto dostal? A má ešte potenciál rastu?

Nvidia kraľuje

V podstate od začiatku minulého roka panuje na trhoch veľmi dobrá nálada, ktorá je umocnená aj boomom v oblasti AI, čo vystrelilo Microsoft nad Apple. Z umelej inteligencie ťažia prakticky všetky veľké technologické spoločnosti, jednoznačne najviac ale práve Nvidia, ktorá v priebehu týždňa prekonala Microsoft a zosadila ho z trónu najhodnotnejšej spoločnosti sveta. Vývoj trhovej kapitalizácie Nvidie (zelená), Microsoftu (modrá), Applu (biela) a Amazonu (žltá) môžete vidieť na obrázku dole.

Investície vo vrecku
Nvidia kraľuje trhom. Zdroj: Bloomberg Terminal

Kompletný analytický ebook na tému technologických gigantov nájdete na stiahnutie zadarmo na tomto webe: https://sk.xtb.com/investovanie-do-big-tech-spolocnosti

Cesta Nvidie na vrchol ale nebola jednoduchá. Spoločnosť vstúpila na burzu v roku 1999, kedy sa do vedenia Applu vrátil Steve Jobs a Intel bol považovaný za nezosaditeľného lídra v oblasti čipov. Od tohto momentu akcie Nvidie vzrástli o neuveriteľných 600 000 %. Nvidia si krátko po svojom vstupe na burzu zažila výrazný pád akcií počas Dotcom bubliny, podobne ako iné technologické spoločnosti.

Stratégiou Nvidie bol prienik do herného sveta pomocou grafických kariet a pomocou využitia čipov v herných konzolách. Následne prišli ťažké roky spamätania akciového trhu a za pár rokov prišiel ďalší problém, ktorým bola veľká finančná kríza okolo roku 2008. Okrem externých faktorov však firma mala aj svoje vnútorné problémy, napríklad veľký súdny spor s Intelom, ktorý skončil urovnaním vo výške 1,5 miliardy USD.

Začiatky giganta

Zhruba 12 rokov dozadu Nvidia začala prenikať do oblasti dátových centier. V tejto dobe sa pomaly rozbiehali cloudy a datacentrá tak, ako ich poznáme dnes, kde Nvidia vycítila príležitosť, čo ju tento rok dostalo na pomyselný trón najhodnotnejšej firmy sveta. Postupný rozmach umelej inteligencie, autonómnych áut, gamingu, rast kryptomenového trhu (grafické karty sa používali na ťažbu niektorých kryptomien) či pandémie covidu, vďaka ktorej ľudia viac hrali hry, však priebežne prinášali ďalšie príležitosti, vďaka ktorým rástol dopyt po čipoch od Nvidie.

Posledná vlna dopytu, ktorá katapultovala akcie na dnešné hodnoty, však prišla prakticky až v roku 2023. Technologický svet zachvátila veľká AI mánia a všetci veľkí hráči, ako napríklad Microsoft, Meta, Amazon, Alphabet či Tesla potrebovali na trénovanie a prevádzkovanie svojich AI modelov čipy – tie najlepšie a najvýkonnejšie navrhovala práve Nvidia. Spoločnosť má momentálne extrémne vysoké marže, ktoré boli historicky vždy u iných firiem neudržateľné. Akcia je z hľadiska P/E drahá, avšak minimálne v krátkodobom horizonte to nevyzerá, že by Nvidiu niekto reálne ohrozil. Strednodobý a dlhodobý horizont je však už iná vec. Len čas ukáže, či vedenie firmy bude schopné tento raketový rast udržať.

Či už Vám akcie Nvidie prídu zaujímavé alebo nie, mali by ste pred každou investíciou poznať danú spoločnosť čo najpodrobnejšie, aby ste si vedeli vyvodiť závery v aktuálnom kontexte. Dlhodobo sú v XTB najobľúbenejšie práve akcie veľkých technologických spoločností, kam okrem Nvidie radíme Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon, Metu a Teslu. Práve preto pre vás Tomáš Vranka z XTB pripravil report nazvaný Investovanie do Big Tech spoločností, kde sú podrobne popísané dané spoločnosti, ich financie, biznis modely, silné a slabé stránky a tiež aktuálny technický pohľad.

Kompletný analytický ebook na tému technologických gigantov nájdete na stiahnutie zadarmo na tomto webe: https://sk.xtb.com/investovanie-do-big-tech-spolocnosti

Ďalšie zaujímavé čítanie: Fed rozhodol o výške sadzieb

Maj prehľad o svetových trhoch a nezmeškaj príležitosť!

Ak ťa baví náš obsah, ale chcel by si ísť viac do hĺbky prípadne by sa sa chcel pridať do našej investorskej komunity, kde je už viac ako 500 investorov, tak sa pridaj do VIP členstva Investície vo vrecku.

Ako funguje také VIP členstvo a čo sa v ňom dozvieš? Pozri si TOTO VIDEO.

Vo VIP členstve nájdeš akciové portfólio Ing. Jakuba Kraľovanského, vnútornú tabuľku firiem, watchlist ako aj rôzne fundamentálne reporty či analýzy konkrétnych firiem a omnoho viac.

O autorovi

Investície vo vrecku
Redakcia Investície vo vrecku

TOP Najlepší brokeri

etoro logo web
U 51 % retail investorov došlo ku vzniku straty.
xtb logo web
U 74 % retail investorov došlo ku vzniku straty.
freedom logo

Freedom24

85,8
U 68 - 76% retail investorov došlo ku vzniku straty.
etoro_banner

Horúce novinky

LEGO: Úspešná cesta od drevenej stavebnice ku globálnej značke

14. januára 2025

Inflácia PPI opantala trhy. Ako bude reagovať Fed?

14. januára 2025

SP500 čaká takýto vývoj, analyzuje Jakub Kraľovanský (3. týždeň)

13. januára 2025

Bitcoin je v ťažkostiach. Predať čo dokúpiť? Analyzuje Jakub Kraľovanský (3. týždeň)

13. januára 2025
binance_add

Najčítanejšie

Bitcoin v roku 2025 - analýza XTB

16. januára 2025

Inflácia CPI - budeme rásť alebo je koniec cyklu?

15. januára 2025

Investičná gramotnosť Slovákov je na minime. A je to vidieť

15. januára 2025

Warren Buffett úplne zmenil prístup k darom a presadzuje odlišný pohľad

14. januára 2025
fredom24_1

TOP najlepší brokeri

etoro logo web
U 51 % retail investorov došlo ku vzniku straty.
xtb logo web
U 74 % retail investorov došlo ku vzniku straty.
freedom logo

Freedom24

85,8
U 68 - 76% retail investorov došlo ku vzniku straty.
Návrat hore