Spoločnosť NVIDIA pri svojom poslednom zverejnení výsledkov okrem finančný údajov za posledný štvrťrok uviedla aj jednu zaujímavú skutočnosť. A to, že sa chystá uskutočniť rozdelenie akcií, tzv. stock split. Prečo to spoločnosti kótované na burze robia a čo je to rozdelenie akcií, tomu sa venujeme v tomto texte.
NVIDIA delí akcie
O rozdelenie akcií ide, keď spoločnosť rozdelí existujúce akcie svojich akcií do viacerých nových akcií, aby zvýšila ich likviditu. Aj keď sa počet akcií v obehu zvyšuje o konkrétny násobok, celková dolárová hodnota akcií zostáva rovnaká v porovnaní s čiastkami pred rozdelením, pretože rozdelenie neprináša žiadnu skutočnú hodnotu.
Čo to znamená v praxi?
Ak sa uskutoční samotné rozdelenie akcií, náklady na samotné rozdelenie akcií sú pre existujúcich akcionárov zvyčajne nulové. Keď spoločnosť vykoná rozdelenie akcií, celková hodnota akcií zostane rovnaká, ale počet akcií sa zvýši. Napríklad pri rozdelení akcií 2 za 1 sa z každej existujúcej akcie stanú dve akcie a ich individuálna cena sa zníži na polovicu. Ak ste teda pred rozdelením vlastnili jednu akciu s cenou 100 eur, teraz by ste vlastnili dve akcie s cenou 50 eur za každú. Celková hodnota zostáva nezmenená.
Je však nevyhnutné poznamenať, že ceny akcií môžu kolísať v dôsledku dynamiky trhu. Takže aj keď samotné rozdelenie nič nestojí, hodnota akcie sa môže po rozdelení na základe týchto faktorov zmeniť jedným alebo druhým smerom.
„Akcie, ktoré prešli svojím rozdelením historicky zaznamenali 25 % celkových výnosov za 12 mesiacov po oznámení rozdelenia, v porovnaní s 12 % v prípade širokého indexu,“ uviedol investičný výbor pre výskum BofA Global Research. Keďže v úvode je spomenutá NVIDIA a máme krátko pred termínom, v ktorom sa rozdelenie bude konať, môžeme si ju zobrať za príklad.
Dôvod rozdelenia
Prečo pristúpila NVIDIA k rozdeleniu? V jej prípade je to spôsobené enormným úspechom, ktorý spoločnosť zažíva posledných pár rokov. Cena akcií prekročila 100 dolárovú hodnotu pred 4 rokmi, odvtedy jej hodnota dosiahla výšku okolo 1100 USD za akciu. S vysokou cenou sa akcie NVIDIA stávajú pre malých investorov menej dostupnými.
Po rozdelení akcií NVIDIA, v tomto prípade ide o rozdelenie 1:10, sa cena dostane na úroveň keď bude dostupná aj pre malých investorov. A v tom je myšlienka, ktorá stojí za týmto krokom. V podstate sa nič nové nestane, ale dostupnosť akcií môže pritiahnuť nových záujemcov a zvýšiť jej cenu
Aby sme spomenuli aj druhý spôsob delenia, môžeme si ako príklad spomenúť spoločnosť HIVE technologies, ktorá si pred dvoma rokmi prešla tzv. 5:1 reverse stock split. Na každých 5 akcií HIVE pred rozdelením teraz akcionári vlastnia 1 akciu po rozdelení. Dôvodom je prilákanie inštitucionálnych investorov.
Znížením počtu akcií v obehu sa cena akcií zvýšila, čím sa stala príťažlivejšou pre väčších investorov. Zároveň dôvodom môže byť aj napríklad snaha dodržať pravidlá burzy. Napr. akcie na budze NYSE musia udržiavať minimálnu cenu 1 USD za akciu. Ak sa kótovaná akcia uzavrie alebo skončí obchodný deň pod 1 dolárom počas 30 po sebe nasledujúcich dní, je kandidátom na vyradenie z obchodovania na NYSE.
Spoločnosti pristupujú k rozdeleniu svojich akcií podľa potreby aj niekoľkokrát. Aj v tomto roku sa ich už uskutočnilo niekoľko. A štatisticky to vždy bude zaujímavá príležitosť.
Ďalšie zaujímavé čítanie: Týždenný kalendár investora (3. 6. – 9. 6. 2024)
Maj prehľad o svetových trhoch a nezmeškaj príležitosť!
Ak ťa baví náš obsah, ale chcel by si ísť viac do hĺbky prípadne by sa sa chcel pridať do našej investorskej komunity, kde je už viac ako 500 investorov, tak sa pridaj do VIP členstva Investície vo vrecku.
Ako funguje také VIP členstvo a čo sa v ňom dozvieš? Pozri si TOTO VIDEO.
Vo VIP členstve nájdeš akciové portfólio Ing. Jakuba Kraľovanského, vnútornú tabuľku firiem, watchlist ako aj rôzne fundamentálne reporty či analýzy konkrétnych firiem a omnoho viac.