Pavel Durov, muž, ktorý stál za vznikom Telegramu, sa opäť ocitol v centre pozornosti. Tentokrát ho však neohrozujú ruské úrady, ale francúzska justícia. Durov, bol zatknutý 25. augusta 2024 a je obvinený z nedostatočnej moderácie obsahu na Telegrame, čo údajne umožnilo šírenie nelegálnej činnosti. Hrozí mu až 20 rokov väzenia.
Od ruského Facebooku k svetovému Telegramu
Pavel Durov nie je žiadnym nováčikom v konflikte s autoritami. Už v Rusku sa dostal do sporu s Kremľom kvôli svojej sociálnej sieti VKontakte, ktorá bola považovaná za ruskú obdobu Facebooku. Durov odmietol cenzurovať obsah a dokonca zverejnil fotografiu, na ktorej ukazuje prostredník prezidentovi Putinovi. Nakoniec bol nútený opustiť Rusko a založiť Telegram, platformu, ktorá mala byť bezpečným prístavom pre slobodnú komunikáciu.
BREAKING: Pavel Durov, the founder of Telegram, arrested in France and facing 20 years in jail for refusing to censor his platform. The charges include terrorism, money laundering, and more—looks like they’re targeting anyone who defends free speech. pic.twitter.com/vK4u6ae1Gk
— Clown World ™ 🤡 (@ClownWorld_) August 24, 2024
Telegram sa rýchlo stal obľúbeným medzi tými, ktorí hľadali alternatívu k mainstreamovým sociálnym sieťam. Silné šifrovanie, dôraz na súkromie a absencia cenzúry prilákali milióny používateľov. Durov sa stal symbolom odporu proti vládnej kontrole a obmedzovaniu slobody slova. V roku 2018 dokonca integroval do Telegramu kryptomenu Toncoin (pôvodne Gram), hoci projekt sa neskôr dostal do problémov s americkou Komisiou pre cenné papiere a burzy (SEC).
Ak ešte nemáš svojho brokera, využi nasledujúci link a prispej tak na chod tohto magazínu, aby si mal vždy čerstvé informácie:
Pavel Durov a sloboda slova
S rastúcou popularitou Telegramu však prišli aj problémy. Platforma sa stala útočiskom pre extrémistov, šíriteľov dezinformácií a organizátorov nelegálnej činnosti. Vlády po celom svete začali tlačiť na Telegram, aby sprísnil moderáciu obsahu a spolupracoval s úradmi. Pavel Durov sa však bránil, argumentujúc, že sloboda slova je základným ľudským právom.
Zatknutie Durova vyvolalo vlnu solidarity v technologickom svete. Osobnosti ako Elon Musk, Vitalik Buterin (spoluzakladateľ Etherea) a ďalší vyjadrili podporu Durovovi a kritizovali francúzske úrady za jeho zatknutie. Na sociálnych sieťach sa šíri hashtag #FreePavel, ktorý požaduje jeho okamžité prepustenie.
Ak ešte nemáš svojho brokera, využi nasledujúci link a prispej tak na chod tohto magazínu, aby si mal vždy čerstvé informácie:
Prípad Pavla Durova otvára dôležitú diskusiu o hraniciach slobody slova a súkromia na internete. Na jednej strane stojí právo na slobodné vyjadrovanie a komunikáciu bez cenzúry, na druhej strane potreba chrániť spoločnosť pred nelegálnou činnosťou a dezinformáciami. Durov sa ocitol uprostred tohto konfliktu a jeho osud môže mať ďalekosiahle dôsledky pre budúcnosť internetu. Je na nás, aby sme sa rozhodli, akú cenu sme ochotní zaplatiť za slobodu.
Ďalšie zaujímavé čítanie: Týždenný kalendár investora (26. 8.-1. 9. 2024)
Chceš vedieť o kryptomenách viac do hĺbky?
Ak ťa zaujímajú kryptomeny a rád by si sa stal traderom alebo jednoducho len nakúpil nejaké mince v tomto bull markete, tak sa pridaj do VIP skupiny Trader 2.0.
Ako funguje také VIP členstvo a čo sa v ňom dozvieš? Pozri si TOTO VIDEO.
Vďaka nášmu magazínu máš dokonca zľavu -10% na všetky VIP členstvá. Stačí zadať v nákupnom košíku ,,IVV10″ a zľava sa ti sama aplikuje.