Septembrová inflácia v podobe indexu PPI stúpla na 1,8 %, a to nad očakávania odborníkov pri konsenze 1,6 %. Jadrová inflácia PPI stúpla na 2,8 %, nad očakávania 2,7 %. Inflácia Core PPI aj CPI sú teraz oficiálne späť na vzostupe. Fed si teda vo svetle týchto údajov nedokáže spätne obhájiť zníženie sadzby o 50 bázických bodov.
PPI inflácia
Podľa najnovších údajov amerického ministerstva práce, index cien výrobcov (PPI) pre konečný dopyt v USA v septembri 2024 nevykázal sezónne očistené zmeny oproti predchádzajúcemu mesiacu. V auguste stúpol o 0,2 %, zatiaľ čo v júli zostal rovnako stabilný. Na medziročnej báze sa však PPI inflácia zvýšila o 1,8 %, čo naznačuje mierny rast cien na úrovni výroby za posledných 12 mesiacov.
V rámci konečného dopytu sa zaznamenal mierny nárast cien v sektore služieb o 0,2 %, ktorý bol kompenzovaný poklesom cien tovarov o rovnaké percento. Ak sa z PPI odpočítajú položky ako potraviny, energie a obchodné služby, index stúpol v septembri o 0,1 % oproti augustovým 0,2 %, čo naznačuje mierny inflačný tlak v ostatných sektoroch ekonomiky. Medziročne index očistený o volatilné položky dosiahol 2,8 %. Trhy predikovali 2,7 %.
Ak ešte nemáš svojho brokera, využi nasledujúci link a prispej tak na chod tohto magazínu, aby si mal vždy čerstvé informácie:
eToro je investičná platforma s viacerými aktívami. Hodnota vašich investícií môže stúpať alebo klesať. Váš kapitál je ohrozený.
51 % účtov retailových investorov prichádza o peniaze pri obchodovaní s CFD u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.
Detailný prehľad podľa sektorov
- Služby konečného dopytu: Index služieb konečného dopytu v septembri vzrástol o 0,2 %, pričom najvýznamnejší príspevok k nárastu prišiel z rastu cien za depozitné služby (o 3 %). Ďalšie významné položky zahŕňali veľkoobchod so strojmi a vozidlami, maloobchod s nábytkom a softvérové aplikácie, kde všetky zaznamenali zvýšenie cien. Naopak, klesli ceny služieb v oblasti cenných papierov a komerčného vybavenia.
- Tovary konečného dopytu: Index tovarov klesol o 0,2 % hlavne kvôli poklesu cien energií, kde ceny benzínu padli o 5,6 %. Významný pokles zaznamenali aj ceny nafty, leteckého paliva a plastov, čo odráža nižšie náklady na energetické suroviny. Naproti tomu, ceny niektorých potravín, napríklad spracovanej hydiny, prudko vzrástli, čo naznačuje pokračujúcu volatilitu na trhu s potravinami.
- Medzidopyt podľa typu komodity: Pokles o 0,8 % v cene spracovaných tovarov pre medzidopyt, hlavne v energetických surovinách, a prepad cien nespracovaných tovarov o 3,2 % (najväčší pokles od decembra 2023) naznačujú spomaľovanie na vstupoch produkcie. Index nespracovaných tovarov klesol najmä kvôli 16,7 % zníženiu cien surovej ropy. Na druhej strane, ceny hydiny a neželezných kovov mierne vzrástli, čo môže signalizovať mierne oživenie v týchto sektoroch.
Aktuálny report PPI odhaľuje mierne inflačné tlaky hlavne v sektore služieb a niektorých kategóriách potravín, zatiaľ čo pokles cien energetických produktov pomáha tlmiť širšiu infláciu. Tento trend signalizuje možnú stabilizáciu cien v nasledujúcich mesiacoch, čo by mohlo byť kľúčové pre nastavenie menovej politiky.
Ďalšie zaujímavé čítanie: Týždenný kalendár investora (7. 10. – 13. 10. 2024)
Maj prehľad o svetových trhoch a nezmeškaj príležitosť!
Ak ťa baví náš obsah, ale chcel by si ísť viac do hĺbky prípadne by sa sa chcel pridať do našej investorskej komunity, kde je už viac ako 500 investorov, tak sa pridaj do VIP členstva Investície vo vrecku.
Ako funguje také VIP členstvo a čo sa v ňom dozvieš? Pozri si TOTO VIDEO.
Vo VIP členstve nájdeš akciové portfólio Ing. Jakuba Kraľovanského, vnútornú tabuľku firiem, watchlist ako aj rôzne fundamentálne reporty či analýzy konkrétnych firiem a omnoho viac.