Realitný trh v Slovenskej a Českej republike zaznamenal pokles cien. Ešte zďaleka však nie je v krízovom období. Krízu však práve zaznamenáva Nemecko ako najväčšia európska ekonomika. Nie je úplne jasné, či sa to nebude v budúcnosti týkať aj okolitých krajín. Realitný trh je závislý od lacných peňazí, ktoré dokážu zabezpečiť to, aby ceny nehnuteľností postupne rástli. Len tak môže dochádzať k nárastu alebo udržiavaniu ziskov developerov, ktoré znamenajú veľký záujem o investície v tomto sektore.
Realitný trh a jeho mechanizmy
Každá krajina má špecifický realitný trh. Je ovplyvnený zvyklosťami napríklad pri vlastníctve nehnuteľností. Slovensko a Česká republika sú v tomto zmysle špecifické, pretože vlastníctvo nehnuteľností sa pokladá za dôležitejšie ako v iných krajinách. To robí realitný trh v týchto krajinách špecifický. Krajiny na západ od nás nemajú k vlastníctvu taký vzťah a podstatne vyšší podiel obyvateľov býva v nájomných bytoch a domoch.
Trh s nehnuteľnosťami sa považuje v oboch krajinách za poddimenzovaný. Nestavia sa toľko nehnuteľností, ako by bolo potrebné. Obe krajiny sa potýkajú s podobnými problémami, ktoré to zapríčiňujú. Ide o nedostatok dostatočne ekonomicky silných investorov, ale napríklad aj byrokratické postupy, ktoré výstavbu znemožňujú. Tento nedostatok spôsobuje pocit, že segmentu sa žiadna kríza nedotkne. Nie je to však pravda, pretože znižovanie cien nehnuteľností je pomerne jednoduchý mechanizmus, ktorý trh s realitami ovplyvní.
ČSÚ (@statistickyurad) dnes zveřejnil vývoj realizovaných cen starších bytů (v Praze i nových) za poslední čtvrtletí 2023 =>
— Jakub.Seidler (@JakubSeidler) March 15, 2024
* vývoj byl relativně heterogenní, za celou ČR ceny starších bytů mezičtvrtletně vzrostly o 0,4 %, v Praze pak dokonce o 3,2 %, mimo Prahu pak ještě… pic.twitter.com/W9ul6MKO7m
V prípade nedostupnosti lacných peňazí dochádza k mechanizmu znižovania cien nehnuteľností. Predávajúci jednoducho musí pristúpiť k zníženiu ceny, pretože na trhu nie je dostatok prostriedkov na to, aby boli nehnuteľnosti kupované za pôvodné ceny. Banky to nie sú ochotné v takejto výške financovať. Tak dochádza k dominovému efektu, ktorý prichádza aj k tým, ktorí dokážu platiť aj zvýšené úroky z hypoték. Uvedomia si, že splácajú nehnuteľnosť, ktorá nemá takú hodnotu, k akej sa zaviazali. Na trhu potom pribúdajú nehnuteľnosti a to tlačí ich ceny ešte nižšie. Zatiaľ tento mechanizmus ohrozuje nemecký realitný trh. Vývoj slovenského a českého realitného trhu v najbližších rokoch ešte nepoznáme. Banky však už pristúpili k miernemu zníženiu úrokov, čo by mohlo znamenať, že práve teraz prežívame dno poklesu.
TASR: Nemecko je iba v polovici realitnej krízy
Cannes 15. marca (TASR) – Nemecko je iba v polovici realitnej krízy, ktorá povedie v nasledujúcom období k ďalším stratám a nevýhodným predajom nehnuteľností. Uviedol to v rozhovore pre agentúru Reuters Henning Koch, šéf Commerz Real, realitného biznisu nemeckej banky Commerzbank.
Kľúčová ekonomika eurozóny zaznamenáva najväčšiu realitnú krízu od svetovej finančnej krízy v rokoch 2008 – 2009. Dôvodom sú vysoké investície do realitného sektora v rokoch nízkych úrokových sadzieb, po ktorom však nasledovalo prudké zvyšovanie úrokov, s čím Európska centrálna banka (ECB) začala v júli 2022.
Len pár rokov dozadu ma presviedčali, že nehnuteľnosti nemôžu klesať na cene. Teraz ma naháňajú reklamy na "makléra, ktorý skutočne predáva…" A čo tak skúsiť znížiť cenu?
— Juraj Karpis (@JurajKarpis) March 7, 2024
#zimafinancnehocyklu a #detihypotekarnejrevolucie pic.twitter.com/QB3WDfy2xZ
„Sme presvedčení, že po dvoch rokoch realitnej krízy sme iba v jej polovici. Ďalšie dva roky nás ešte len čakajú,“ povedal Koch v rozhovore pre Reuters počas veľtrhu MIPIM, najväčšom európskom veľtrhu realít a investičných príležitostí, ktorý sa konal vo francúzskom letovisku Cannes. Očakáva, že v nasledujúcom období sa z tohto trhu stiahnu ďalší investori a vlastníci nehnuteľností budú donútení k nevýhodnému predaju.
„Naďalej predpokladáme, že nás čaká ešte náročná a dlhá cesta,“ dodal, poukazujúc na situáciu v nemeckom sektore nehnuteľností. Commerz Real, divízia Commerzbank, v ktorej banka kontroluje 100 %, patrí k najväčším vlastníkom realít v Nemecku. Navyše, celosvetovo kontroluje realitné aktíva v hodnote zhruba 34 miliárd eur.
Ďalšie zaujímavé čítanie: Týždenný kalendár investora (11. – 15. 3. 2024)