Reality sú obľúbeným cieľom ukladania kapitálu v našich podmienkach. Realitný biznis súvisí aj s existenciou fondov, do ktorých si môžu investori ukladať svoje prostriedky. V slovenských podmienkach ešte táto oblasť nie je taká rozvinutá ako vo vyspelejších krajinách, ale aj u nás rastie. Konštatuje to správa Tlačovej agentúry Slovenskej republiky. Zahrnúť reality do svojho investičného portfólia je možné viacerými spôsobmi. Okrem spomínaných realitných fondov ide o kúpu samotnej nehnuteľnosti alebo napríklad realitných cenných papierov. Reality sú teda pevnou súčasťou investovania Slovákov.
TASR: Fondy zamerané na reality podstatne vzrástli
Bratislava 5. apríla (TASR) – Finančná hodnota aktív realitných fondov dosiahla v závere minulého roka takmer 2,6 miliardy eur. V porovnaní s koncom roka 2022 narástli o 6,2 %, v medzikvartálnom porovnaní bol zaznamenaný nárast o 1,7 %. Na základe údajov Národnej banky Slovenska o tom informovala analytička spoločnosti WOOD & Company Eva Sadovská.
Realitné fondy patria do skupiny podielových fondov. Na celkových aktívach podielových fondov sa vlani podieľali 26,3 %. Pred nimi boli zmiešané fondy s podielom 39,7 %. Akciové fondy dosiahli na celkových aktívach podiel 21,2 % a dlhopisové fondy 12,5 %. Investičné podielové fondy dosiahli ku koncu minulého roka celkovú finančnú hodnotu vyše 9,7 miliardy eur. Oproti roku 2022 ide o nárast objemu o 6,9 %, medzikvartálne hodnota aktív stúpla o 3,6 %.
Realitným fondom sa podľa Sadovskej darí aj v susednej Českej republike, kde vyhľadáva investičné príležitosti aj mnoho investorov zo Slovenska. Podľa údajov Českej národnej banky objem aktív realitných fondov v Českej republike vlani v porovnaní s rokom 2022 narástol o 15,8 %.
Sadovská priblížila, že realitné fondy patria do skupiny podielových fondov, ktoré sú nástrojom dlhodobého kolektívneho investovania. Do fondov sa investuje prostredníctvom správcovskej spoločnosti. Investori si cez realitné fondy kupujú podiely v administratívnych budovách, nákupných centrách, rezidenčných nehnuteľnostiach či logistických a priemyselných parkoch.
Investor poskytne kapitál, o správu nehnuteľnosti sa stará správcovská spoločnosť. „Takéto investovanie sa vyznačuje výnosmi z nájmov a nárastu trhovej hodnoty nehnuteľnosti a je zároveň alternatívou voči časovo a administratívne náročnejšiemu investovaniu do kúpy tzv. investičného bytu,“ vysvetlila Sadovská.
Ďalšie zaujímavé čítanie: FED stabilizuje na nasledujúce obdobie úrokové sadzby