Rodičovský dôchodok je aktuálna téma, ktorá rezonuje nie len medzi seniormi, ale aj medzi ich deťmi. Súčasná vládna koalícia urobila v tejto oblasti zmeny. Tak, ako sa mnohí dôchodcovia v roku 2023 tešili na to, že sa im zvýšia starobné dôchodky o rodičovský dôchodok, tak v roku 2025 zostanú iba oči pre plač. V roku 2024 dôchodkový systém zaznamenal legislatívne otrasy nevynímajúc rodičovský dôchodok.
Čo je to rodičovský dôchodok
Na úvod si povedzme, čo to je vlastne rodičovský dôchodok. Je to vlastne ďalšia forma príjmu na starobnom alebo predčasnom starobnom dôchodku. Základným princípom rodičovského dôchodku je, že ak rodičia vychovali dieťa a dieťa je na Slovensku ekonomicky aktívne, na základe jeho príjmu sa vypočítava rodičovský dôchodok, ktorý dostávajú rodičia.
Vieme ako na to: info@peniazevovrecku.sk
Rodičovský dôchodok bol zakotvený v Ústave Slovenskej republiky. Pokiaľ sa nenájde 90 poslancov, stále tento rodičovský dôchodok bude v platnosti a bude musieť sa vyplácať. Formu výpočtu a spôsob vyplácania má v rukách vládnuca väčšina, ktorá v rámci tzv. konsolidačného balíčka začiatkom októbra 2024 pripravila zmeny.
AKO TO BOLO
Skôr, ako prejdeme k novému výpočtu, poďme sa pozrieť na to, ako sa doteraz vypočítaval rodičovský dôchodok. Rodičovský dôchodok na daný rok, napríklad na rok 2024, bol vypočítaný ako 1,5 % z vymeriavacieho ročného základu. Ak človek pracoval v roku 2022, tak 1,5 % z vymeriavacieho základu išlo na rodičovský dôchodok, ktorý sa vyplácal obidvom rodičom. Nedelí sa, ale vypočítaná suma išla každému rodičovi. Horná hranica rodičovského dôchodku bola daná ako 1,2-násobok vymeriavacieho základu z roku 2022.
Maximálny rodičovský dôchodok z 1 dieťaťa na 1 rodiča v roku 2024 bol 282 eur.
AKO TO BUDE V ROKU 2025
Rodičovský dôchodok bude NULA.
Ako to bude v budúcnosti
Mení sa základný princíp, z čoho sa bude vypočítavať. Kým v minulosti bol výpočet postavený na ročnom príjme, od budúcnosti sa rodičovský dôchodok bude vypočítavať zo zaplatenej dane formou asignácie 2 % z daní. Fyzické a právnické osoby, podobne ako darujú 2 % zo svojich daní neziskovému sektoru, takto môžu darovať 2 % otcovi a 2 % mame zo svojho základu dane.
Keďže tento zákon platí od 1. 1. 2025 , rodičovský dôchodok za rok 2025 dostanú až z roku 2026, kedy ich deti podajú daňové priznanie. Na základe toho im vypočítajú rodičovský dôchodok.
Má to však jeden veľký háčik. S tým možno aj štát a vláda rátajú. Do roku 2024 vrátane, pokiaľ človek alebo dieťa malo príjem, automaticky Sociálna poisťovňa vypočítala rodičovský dôchodok a automaticky rodičom aj poslala, pokiaľ ale dieťa nezrušilo tento príspevok pre rodičov. V roku 2026 dieťa bude musieť vo svojom daňovom priznaní deklarovať, či a komu tie 2 % pošle. Ak to v daňovom priznaní zabudne, alebo nedá, jeho rodičia rodičovský dôchodok nedostanú.
Do roku 2024 mala povinnosť Sociálna poisťovňa automaticky dať rodičovský dôchodok, po novom povinnosť bude mať práve dieťa, aby to uviedlo do daňového priznania.
Príklad:
Zoberme si, že rodič zarába mesačne 1600 eur. To znamená ročný príjem a základ dane
má 19 200 eur. Z toho, keď odpočítame odvody zamestnanca 13,4 %, odpočítame
nezdaniteľnú časť, tak nám vyjde základ dane 13 193,51 eur. Z toho vypočítame 19 % daň, ktorá je 2 506,75 eur. Ak človek má 2 deti, 1 do 15 rokov
a 1 do 18 rokov, daňový bonus na 2 deti je mesačne 150 eur, spolu za rok je to 1 800 eur.
Táto suma sa odpočíta od základu dane. Pre výpočet 2 % nám vyjde suma 706,75 eur, z toho 2 % sú 14,14 eur. Po novom človek môže otcovi a mame darovať na základe tohto príkladu 14,14 eur.
Po starom každému rodičovi by mohol na základe tohto príjmu a rodinnej situácie darovať cez rodičovský dôchodok 288 eur.
Rozdiel takmer 275 eur, čo ušetrí štát.
Ďalšie príklady v tabuľke:
Vieme ako na to: info@peniazevovrecku.sk
Týmto spôsobom chce vláda na rodičovských dôchodkoch ušetriť takmer 287 miliónov eur.
Pre koho je takýto rodičovský dôchodok výhodný
Na jednej strane, ak vláda ušetrí, kto na to doplatí? No penzisti, starobní dôchodcovia, ktorí už na základe uvedených výpočtov dostanú cez rodičovský dôchodok omnoho menej.
Keby sa nemenil systém výpočtu rodičovského dôchodku a z uvedených príkladov si zoberme, že starí rodičia, penzisti, majú 2 deti, ktoré majú svoje ďalšie 2 deti a zarábajú priemerne 1 700 eur, tak ich spoločný rodičovský dôchodok, penzistu i jeho manželky, by bol celkovo 1 316 eur. Ak to prepočítame po novom, tak dostanú sotva 170 eur, čo je rozdiel vyše 1000 eur.
Celkovo treba pripomenúť, že systém rodičovského dôchodku nesplnil úplne myšlienku odmeniť rodičov za výchovu detí, pretože jeho nárok je naviazaný na ekonomickú činnosť detí na Slovensku. Hoci žijeme v otvorenom európskom pracovnom priestore. Rodičovský dôchodok z celkového pohľadu je nesystémovým krokom v dôchodkovom systéme prvého piliera.
Ako z toho von?
Už neraz sme sa presvedčili, že keď štátu chýbajú peniaze, zaplatia to väčšinou občania, v našom prípade, ak vláde chýbajú peniaze, zaplatíme to my. Jednak pracujúci, jednak podnikatelia a dotkne sa to aj dôchodcov.
Ak ešte nie ste dôchodcovia, ale máte 40, 50, možno ešte menej rokov, je potrebné sa pozerať dopredu. Treba hľadieť na ten dôchodok, pretože predikcie na príjem na dôchodku v budúcnosti, sú veľmi pesimistické.
Bude vám to stačiť?
Dajme si praktický príklad: ak máte teraz 30 rokov a pôjdete na dôchodok a budete celý život zarábať priemernú mzdu, tak z tejto sumy Váš dôchodok z I. piliera zo štátu bude tvoriť 1/4. Ak by ste teda zarábali 2 000 eur priemerne, tak Váš starobný dôchodok z 1. štátneho piliera bude 500 eur. Dajte si otázku, či z toho vyžijete.
Či nie je lepšie už na tej ceste na dôchodok myslieť a robiť všetko preto, aby ten dôchodok v konečnom dôsledku bol čo najvyšší. A zároveň nás, teda vás osobne, počas tej cesty stál čo najmenej.
V konečnom dôsledku sú 2 skupiny ľudí.
- skupina ľudí si povie: „dôchodok, ešte mám ďaleko, prečo by som mu mal teraz riešiť, keď mám iné ciele a chcem si počas života ešte užiť a ten dôchodok ešte je ďaleko, nejako už ho len dožijem.“
- skupina ľudí si povie: „áno, ak chcem mať na dôchodku príjem podľa svojich snov, podľa toho, aký chcem mať a ak si chcem ten dôchodok užívať, nie len ho prežívať, musím už začať teraz pomaličky investovať a odkladať si, tvoriť si osobný dôchodkový systém“.
Vieme ako na to: info@peniazevovrecku.sk
Ďalšie zaujímavé čítanie: Týždenný kalendár investora (11. – 17. 11. 2024)
Maj prehľad o svetových trhoch a nezmeškaj príležitosť!
Ak ťa baví náš obsah, ale chcel by si ísť viac do hĺbky prípadne by sa sa chcel pridať do našej investorskej komunity, kde je už viac ako 500 investorov, tak sa pridaj do VIP členstva Investície vo vrecku.
Ako funguje také VIP členstvo a čo sa v ňom dozvieš? Pozri si TOTO VIDEO.
Vo VIP členstve nájdeš akciové portfólio Ing. Jakuba Kraľovanského, vnútornú tabuľku firiem, watchlist ako aj rôzne fundamentálne reporty či analýzy konkrétnych firiem a omnoho viac.