Slováci majú najdrahšie bývanie v Európe

Slováci pociťujú nedostupnosť bývania
Zdroj fotografie: shutterstock.com/Pixel-Shot

Slováci majú nehnuteľnosti radi, vnímajú ich ako investíciu. Kúpa nehnuteľnosti ako investičná príležitosť je jednou z najpopulárnejších foriem investovania na Slovensku aj vo svete. Investovanie do nehnuteľností ponúka možnosť zhodnotenia kapitálu, pasívny príjem prostredníctvom prenájmu a ochranu pred infláciou. Nehnuteľnosti sú všeobecne považované za jednu z najstabilnejších investícií. Na rozdiel od akcií, ktoré sú často vystavené volatilite trhov, ceny nehnuteľností majú tendenciu rásť v dlhodobom horizonte. Investícia do nehnuteľností tak predstavuje stabilný a predvídateľný rast hodnoty.

Na Slovensku, podobne ako v krajinách, ceny nehnuteľností v posledných desaťročiach  neustále rastú, čím sa trh s nehnuteľnosťami stáva atraktívnym pre investorov, ktorí hľadajú dlhodobé zhodnotenie svojich investícií. Nehnuteľnosti tak zostávajú spoľahlivou investičnou možnosťou pre tých, ktorí preferujú a stabilné investície.

20230830_101246x
Autor: Mirka Nováková
Publikované: 15. septembra 2024

Zdieľajte tento článok

banner-ivv-clenstvo

Slováci očakávajú zvyšovanie cien nehnuteľností, čo súvisí predovšetkým s ich nízkou dostupnosťou. Slovensko patrí medzi krajiny, kde sú náklady na bývanie mimoriadne vysoké v porovnaní s ostatnými európskymi krajinami, čo dokazujú štatistiky OECD aj Eurostatu. Ide o pomer medzi nákladmi spojenými s bývaním a príjmom jednotlivca. Najčastejšie sa vypočítava hodnota, kde sa zohľadňuje výška výdavkov na kúpu nehnuteľnosti, podiel bývania, hodnota vody, elektriny aj plynu a ostatné výdavky spojené s chodom domácnosti. Práve informácie z Eurostatu poukazujú na fakt, že priemerná slovenská rodina vynaloží tretinu svojich príjmov práve na bývanie a poplatky s ním spojené.

Bývanie na Slovensku

Je to najvyššia hodnota spomedzi krajín Európskej únie aj krajín OECD. V rebríčku sú pri nás už len škandinávske krajiny Dánsko a Fínsko, kde je dlhodobo vysoká životná úroveň, preto sa aj očakáva, že ceny budú za bývanie vyššie. Slováci majú teda negatívne prvenstvo.

Priemer Európskej únie je približne pätina príjmu domácnosti. A krajiny ako je Chorvátsko, Bulharsko alebo Rumunsko sú v tomto rebríčku umiestnené najlepšie. Spomenuté Chorvátsko, kam sa mnohí tohto roku vybrali za oddychom, je pomyselne na prvom mieste v rebríčku, pričom náklady spojené s bývaním tvoria len necelých 15 % príjmu domácnosti.

Investície vo vrecku
Slováci platia za bývanie najviac. Zdroj: Eurostat

Nedostatok bytov a neefektívna výstava

Počas posledných desaťročí sa stavebná aktivita v krajine výrazne spomalila, najmä kvôli byrokracii a komplikovaným stavebným povoleniam. To viedlo k tomu, že na trhu chýbajú nové byty, čo spôsobuje tlak na existujúce ponuky a zvyšovanie cien. Slováci tak nemajú z čoho vyberať.

Nedostatočná výstavba je spôsobená aj legislatívnymi obmedzeniami, ktoré podporujú procesy schvaľovania stavebných projektov. Developerom často trvá roky, kým získajú všetky povolenia potrebné na začatie výstavby. Tým sa ponuka na trhu stáva obmedzenou, čo vedie k zvýšenej konkurencii medzi predajom a následným rastom cien. Na druhej strane vítame snahu o dôsledné dodržiavanie stavebného zákona.

Slováci a špekulácie

Ceny nehnuteľností tlačí nahor dopyt po bývaní. Slovenská populácia sa sústreďuje najmä do veľkých miest, ako je Bratislava, kde sa ceny bývania za posledné roky zvyšujú o desiatky percent. Tento trend podporuje aj investorov, ktorí nakupujú byty na prenájom, čím zvyšujú konkurenciu na trhu. Keď sme si však porovnali ceny bytov v Bratislave a Košiciach, výrazný rozdiel medzi nimi nie je.

Na známom slovenskom portáli sme si zadali parametre pre 3-izbový byt, s rozlohou od 60 do 70 m2, minimálne čiastočne rekonštruovaný, a zistili sme, že v Bratislave – Rači a v Košiciach sú ceny bytov podobné, orientačne okolo sumy 180 tisíc eur.

Okrem toho dopyt je poháňaný aj dostupnosťou hypoték s nízkymi úrokovými sadzbami. Mnohí Slováci si kupujú nehnuteľnosti práve pri nízkych sadzbách hypotekárnych úverov a aj to zvyšuje tlak na nárast cien. O poklese úrokov hypotekárnych úverov sme písali tu. Špekulácie na trhu s nehnuteľnosťami, kde investori očakávajú ďalší rast cien a preto investujú do kúpy bytov, ešte viac umocňujú tento trend.

Nedostatok alternatív a nízka dostupnosť nájomného bývania

Ďalšie drahé drahého bývania na Slovensku je nedostatok alternatívnych foriem bývania, ako sú dostupné nájomné byty. V krajinách západnej Európy je nájomné bývanie bežné, pričom Slováci si kladú za cieľ vlastniť nehnuteľnosť. Nízka ponuka nájomných bytov a vysoké ceny prenájmov tlačia ľudí do kúpy vlastného bývania, čo ešte viac zvyšuje dopyt a následné ceny na trhu.

Problém s nájomnými bytmi sľuboval vyriešiť svojho času Boris Kollár. Výsledkom je však nulový stav v počte nových nájomných bytov, hoci Kollár tvrdí, že slovenská vláda schválila zákon a čaká sa len na Európsku komisiu. Slováci čakali na bytovú výstavbu zbytočne.

Budúci vývoj a možnosti riešenia

Vzhľadom na súčasnú situáciu je jasné, že bez výraznejších zmien v politike bývania sa problém vysokých cien na Slovensku nezlepší. Riešením by mohlo byť zjednodušenie  stavebných povolení, čo však môže mať za následok doslova dehonestáciu architektúry. Riešením je jednoznačne podpora výstavby nájomných bytov a zvýšenie investícií do rozvoja infraštruktúry v menších mestách, aby sa časť populácie presunula mimo veľkých miest.

Dôležitá je tiež regulácia trhu s nehnuteľnosťami, najmä v oblasti špekulatívnych nákupov, ktoré prispievajú k nafukovaniu realitnej bubliny. Bez efektívnych riešení sa ceny nehnuteľností budú naďalej rapídne rýchlo dvíhať, čím sa bývanie stane v horizonte desiatich rokov nedostupné pre veľkú časť slovenskej populácie.

Ďalšie zaujímavé čítanie: Týždenný kalendár investora (16. 9. – 22. 9. 2024)

Vyskúšaj VIP členstvo INVESTÍCIE VO VRECKU na 7 DNÍ úplne zadarmo
Máte exkluzívnu možnosť vyskúšať si VIP členstvo Investície vo vrecku na 7 dní ZADARMO! Registruj sa už teraz.
Samotné VIP členstvo bude ZDARMA od 16.09. do 22.09.

O autorovi

20230830_101246x
Mirka Nováková

Vyštudovala knihovníctvo a externe študuje pedagogiku. Pôsobí ako copywriterka a ghostwriterka, v minulosti pracovala pre slovenský denník a banku. Tvorbe textov sa venuje od roku 2012.

TOP Najlepší brokeri

etoro logo web
U 51 % retail investorov došlo ku vzniku straty.
xtb logo web
U 74 % retail investorov došlo ku vzniku straty.
freedom logo

Freedom24

85,8
U 68 - 76% retail investorov došlo ku vzniku straty.
etoro_banner

Horúce novinky

LEGO: Úspešná cesta od drevenej stavebnice ku globálnej značke

14. januára 2025

Inflácia PPI opantala trhy. Ako bude reagovať Fed?

14. januára 2025

SP500 čaká takýto vývoj, analyzuje Jakub Kraľovanský (3. týždeň)

13. januára 2025

Bitcoin je v ťažkostiach. Predať čo dokúpiť? Analyzuje Jakub Kraľovanský (3. týždeň)

13. januára 2025
binance_add

Najčítanejšie

Bitcoin v roku 2025 - analýza XTB

16. januára 2025

Inflácia CPI - budeme rásť alebo je koniec cyklu?

15. januára 2025

Investičná gramotnosť Slovákov je na minime. A je to vidieť

15. januára 2025

Warren Buffett úplne zmenil prístup k darom a presadzuje odlišný pohľad

14. januára 2025
fredom24_1

TOP najlepší brokeri

etoro logo web
U 51 % retail investorov došlo ku vzniku straty.
xtb logo web
U 74 % retail investorov došlo ku vzniku straty.
freedom logo

Freedom24

85,8
U 68 - 76% retail investorov došlo ku vzniku straty.
Návrat hore