Inflácia je na akceptovateľnej úrovni
Inflácia je síce z globálneho pohľadu problémom, pre Slovákov však už nie. Pozitívnou informáciou pre spotrebiteľov bolo, že najvýznamnejšie zložky výdavkov domácností, odbory potraviny s nealko nápojmi a bývanie s energiami mali približne rovnaké ceny ako pred rokom. K medziročnému rastu cien prispievali buď minimálne, alebo mali dokonca tlmiaci účinok. Výdavky na bývanie a potraviny tvoria až polovicu z celkových nákladov domácností. Napriek slovenským výsledkom sú tu krajiny s vyššou mierou. Práve kvôli tomu ECB udržiava úrokové sadzby relatívny vysoko.
Medzimesačný pokles cien zaznamenali hlavne potraviny a nealkoholické nápoje, ceny tu klesli v priemere o 0,2 %. Lacnejšie bolo aj mäso, minerálne vody a nealko nápoje, ako aj zelenina. V doprave mali najväčší vplyv na celkový priemerný výsledok ceny pohonných hmôt, ktoré boli medzimesačne nižšie o 1,7 %. Oproti máju klesli tiež ceny piva a vína z odboru alkoholické nápoje a tabak.
Ak ešte nemáš svojho brokera, využi nasledujúci link a prispej tak na chod tohto magazínu, aby si mal vždy čerstvé informácie:
Obdobie letných dovoleniek na druhej strane prinieslo zdražovanie dovolenkových zájazdov (o 3,9 %) v odbore rekreácia a kultúra. Drahšie boli tiež tovary a služby na údržbu domácností (odbor nábytok a bytové zariadenia), a zvýšili sa tiež poplatky za prijímacie pohovory na vysoké školy (vzdelávanie).
Spotrebitelia si medzimesačne priplatili aj za vodné a stočné, ale ceny za celý odbor bývanie s energiami boli v priemere len o 0,1 % vyššie ako v máji.
Inflácia na Slovensku a jej vývoj
Inflácia na Slovensku za posledných 10 rokov mala zaujímavý vývoj. V roku 2020, počas pandémie COVID-19, vzrástla len o 1,9 %. O rok neskôr, v roku 2021, stúpla miernym tempom na 3,2 %. No najvýraznejší nárast sme zaznamenali v roku 2022, keď dosiahla hodnotu 12,8 % – to bol najvyšší nárast od roku 1993. Napriek poklesu inflácie v roku 2023, kedy dosiahla hodnotu 8,9 %, stále bola výrazne vyššie čísla ako v predchádzajúcich rokoch.
Ak ešte nemáš svojho brokera, využi nasledujúci link a prispej tak na chod tohto magazínu, aby si mal vždy čerstvé informácie:
Rok 2024 prináša oslabenie inflačných tlakov v rámci celej eurozóny na úroveň okolo 2 %, čoho následkom sa vytvorilo bol priaznivé prostredie na postupné znižovanie kľúčových sadzieb Európskej centrálnej banky. ECB k nemu pristúpila minulý mesiac a od tohto kroku sa očakáva postupné znižovanie nákladov na pôžičky a hypotéky, ako aj oživenie investičnej aktivity v dôsledku dostupnejšieho financovania.
Slovenský štatistický úrad pravidelne zverejňuje 2 typy inflácie. Prvým je vývoj spotrebiteľských cien na základe národnej metodiky – Inflácia – Indexy spotrebiteľských cien (zaužívaná je anglická skratka CPI – Consumer Price Index) a vývoj spotrebiteľských cien na základe medzinárodne harmonizovanej metodiky EÚ – Harmonizovaný index spotrebiteľských cien (HICP -Harmonized Indices of Consumer Prices). Rozdiel medzi týmito metodikami je, že zoznam cien tovarov a služieb (spotrebné koše) sa čiastočne líšia.
Ďalšie zaujímavé čítanie: Týždenný kalendár investora (15. 7. – 21. 7. 2024)
POZVÁNKA na FREE DISCORD
Majte prehľad vo svete investovania! Pridajte sa na náš FREE DISCORD a už vám nič neutečie. Discord kanál je zadarmo a máte tam množstvo BONUSOVÉHO obsahu. Kedykoľvek môžete prísť, ale aj odísť. Pridanie je nezáväzné a ZDARMA. Ak ti tento obsah nestačí a chceš viac, tak neváhaj a pridaj sa!