Slovensko a kryptomeny? Ušiel nám vlak, hovorí poslanec Peter Cmorej

Kryptomeny podľa Petra Cmoreja
Zdroj fotografie: shutterstock.com/Deemerwha studio

Kryptomeny majú svoj priestor aj na Slovensku. Problém je aktuálne zdanenie. Od začiatku roku 2024 mal platiť zákon, ktorý by znížil toto drakonické daňovo-odvodové zaťaženie obchodníkov. To považuje kryptokomunita za veľký problém. Ako vidíme, tak to aj reálny problém je a nejde len o pocit.

Pri príležitosti obrovských rastov kryptomien sme sa spojili s Petrom Cmorejom, poslancom za opozičnú SaS, ktorý je autorom zákona, podľa ktorého sa mali zdaňovať aj kryptomeny. A mali sa tak zrovnoprávniť s inými aktívami. Zákon nie je v súčasnosti platný. Čo prinieslo aktuálne zdanenie v takejto výške, je z pohľadu kryptomenového priaznivca neuveriteľné. Na jednej strane je to demotivujúce, na druhej strane to ani štátu neprináša takmer nič. Možno by bolo vhodné sa zamyslieť, či je aktuálna právna úprava v poriadku. 

Marek Rodák
Autor: Marek Rodák
Publikované: 12. novembra 2024

Zdieľajte tento článok

banner-ivv-clenstvo

Kryptomeny sa v poslednom období rozvíjajú po celom svete. Do istej miery tento trend potvrdili aj americké voľby, kde sa stali jednou z ústredných tém. Peter Cmorej sa v kryptomenovej komunite stal známy predovšetkým svojím návrhom zákona, ktorý menil pomery pri zdaňovaní kryptomien na Slovensku. Zákon napriek tomu, že bol schválený, ani nezačal platiť. Súčasná vládna koalícia ho zrušila a v platnosti tak ostal pôvodný, ktorý na kryptomeny opäť uvalil drakonické zdanenie. A nielen daň, ale problémom je takisto aj zdravotné poistenie, ktoré nelogicky z tohto aktíva v prípade zisku má obchodník odviesť. Ako vidí súčasnú situáciu a čo sa s ňou dá robiť, to sme sa spýtali práve jeho.

Kryptomeny na Slovensku

Začal by som veľmi tradičnou otázkou, aj keď úplne nesúvisí so zákonom, legislatívou a situáciou na Slovensku. Kryptomeny sú do istej miery samostatné odvetvie. Sú špecifické, majú svoju silnú komunitu. Ako ste vy spoznali kryptomeny?

Asi ako každý. Sem tam som o tom počul. Pôsobil som ako finančný poradca a narazil som na zdaňovanie finančných produktov. Prišlo mi, že je potrebné robiť niečo so zdanením kryptomien, aktíva by sa mali daniť rovnakým spôsobom.

Kryptomeny sa mali riadiť iným zákonom. Zdroj: Youtube

Vieme to porovnať s ostatnými krajinami?

Aktuálne už o tom nemám taký prehľad, ako som mal pri schvaľovaní zákona. Niektoré krajiny to zdaňujú jednoducho ako príjem. Napríklad Portugalsko bolo veľmi obľúbenou destináciou v Európe, ale už mierne zmenili prístup. Zaujímavý prístup majú aj v Českej republike, kde prejednávali túto oblasť. Myšlienka bola, že by bol tzv. časový test na 3 roky.

U nás bol schválený zákon, že 2400 eur ako ekvivalent v kryptomenách boli ročne bez dane a po roku držania bola daň vo výške 7 %. To bolo pre užívateľov prijateľné. Dnes sú však krajiny dosť prepojené. Nám sa nepodaril zámer prilákať investície týmto zákonom. Dnes nám už ušiel vlak, čas sa nedá vrátiť. Sme taká malá krajina, že ak sa nám to nepodarilo vtedy, tie firmy sa presunú inam. K nám už neprídu.

Vlády sa striedajú, pohľady na daňovú oblasť sa menia. Máte pripravené nejaké kroky do budúcnosti? Kryptomeny potrebujú pomoc. Ako by mohlo vyzerať zdaňovanie, ako bude SaS súčasťou vlády?

Príde mi to zbytočné. Vždy je to o nejakej dohode. V čase schválenia zákona sme vychádzali z aktuálnych možností. Bola na to politická vôľa. Šanca, že si to presadíme úplne podľa našich predstáv je veľmi malá. Vždy musí ísť o nejakú dohodu.

Na druhej strane aj ostatné krajiny sa v tomto smere hýbu. Ak sa presadí časový test, už to nedobehneme. Nulu jednoducho nepodleziete. Mojím zámerom bolo, aby boli prekážky podnikania čo najnižšie. Napríklad pre tých, čo si chcú obchodovanie vyskúšať. Náš vlak sme zameškali, nám už nijako nepomôže, keď si tam za rok za dva dáme akúkoľvek daň. Keď sme tu doteraz neprilákali nikoho, tak potom tu neprilákame už žiaľ nikoho.

Dnešná koalícia to vníma ako špekuláciu. Nerozumejú, prečo by to mali podporovať. Ale my žijeme aj v daňovej konkurencii. Nie je to ako pri nehnuteľnostiach, kryptomeny nie sú prikované k zemi. Ich krok nebol rozumný, pri rušení zákona sa nikto nezaoberal reálne tým, aké boli výnosy v minulosti. A tie nastavili tak, že sú nereálne.

Z 33 miliónov eur, ktoré si naplánovali ako výnos, dostali sumu 560 000. Údaje by mali byť už kompletné, hoci oni tvrdia, že nie sú, pretože im chýbajú ešte priznania právnických osôb. Tie však nepodliehajú tomuto zákonu.

Konsolidácia verejných financií

Do veľkej miery s ich zámerom súvisí aj konsolidácia. Kryptomeny v nej nezohrávajú podstatnú rolu. Ale ako príklad je to veľmi poučné. Ak dosahuje projektovaný výnos z kryptomien len jednotke percent, ako bolo projektované, vrhá to zlé svetlo na súčasné zámery. A teda zvyšovanie daní a očakávanie lineárneho zvýšenia príjmov. Kryptomenu ukazujú, že to takto jednoducho nefunguje.

Konsolidáciu robia z dôvodu, aby dostali peniaze do štátneho rozpočtu. Aj tu pri krypte to bola síce zámienka, operovali 33 miliónmi. Neviem, či to reálne očakávali. Či však môže aj súčasná konsolidácia dopadnúť rovnako, tak áno, stať sa to môže. Tiež sa niečo podobné stalo v Nórsku, že si zvýšili sadzbu dane a v konečnom dôsledku vybrali menej. Firmy jednoducho poodchádzali.

Minimálne transakčnú daň vnímam tak, že už môže podnikateľov naštvať. Budú optimalizovať už z princípu. Pre tých, ktorí robia veľa transakcií, napríklad eshopy, tak to zvýšenie daňového zaťaženia v kombinácii s vyššou daňou príjmu je naozaj veľmi vysoké. Takže to riziko tam pre nich je. Ja sa takémuto podnikateľovi naozaj čudovať nebudem.

Rovnako je to aj pri zdaňované monopolov. Máme tu banky, ktoré fungujú na Slovensku len ako pobočky. A je to presne z týchto daňovo-regulačných dôvodov. Odídu alebo to tu skonsolidujú aj ďalšie. My sme taká malá krajina, že ak odídu, tak nevidím cestu naspäť. To by sme sa museli stať daňovým rajom. Takúto cestu si neviem predstaviť.

Ďalšie zaujímavé čítanie: Týždenný kalendár investora (11. – 17. 11. 2024)

Maj prehľad o svetových trhoch a nezmeškaj príležitosť!

Ak ťa baví náš obsah, ale chcel by si ísť viac do hĺbky prípadne by sa sa chcel pridať do našej investorskej komunity, kde je už viac ako 500 investorov, tak sa pridaj do VIP členstva Investície vo vrecku.

Ako funguje také VIP členstvo a čo sa v ňom dozvieš? Pozri si TOTO VIDEO.

Vo VIP členstve nájdeš akciové portfólio Ing. Jakuba Kraľovanského, vnútornú tabuľku firiem, watchlist ako aj rôzne fundamentálne reporty či analýzy konkrétnych firiem a omnoho viac.

O autorovi

Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval som filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života som pracoval v riadiacich aj kreatívnych pozíciách. Kryptomenám sa venujem od roku 2020, ekonomike od strednej školy. Texty tvorím na pracovnej báze od roku 2010. 

TOP najlepšie burzy

binance logo web

Binance

97,1
Získaj zľavu -10% na poplatkoch!
bybit logo web

Bybit

88,6
Najlepšia burza na trading!
bitget logo web

Bitget

87,7
Získajte až 100 USDT pri registrácií!
mexc logo web

MEXC

83,1
Najväčšia burza bez KYC!
etoro_banner

Horúce novinky

LEGO: Úspešná cesta od drevenej stavebnice ku globálnej značke

14. januára 2025

Inflácia PPI opantala trhy. Ako bude reagovať Fed?

14. januára 2025

SP500 čaká takýto vývoj, analyzuje Jakub Kraľovanský (3. týždeň)

13. januára 2025

Bitcoin je v ťažkostiach. Predať čo dokúpiť? Analyzuje Jakub Kraľovanský (3. týždeň)

13. januára 2025
binance_add

Najčítanejšie

Bitcoin v roku 2025 - analýza XTB

16. januára 2025

Inflácia CPI - budeme rásť alebo je koniec cyklu?

15. januára 2025

Investičná gramotnosť Slovákov je na minime. A je to vidieť

15. januára 2025

Warren Buffett úplne zmenil prístup k darom a presadzuje odlišný pohľad

14. januára 2025
fredom24_1

TOP najlepšie burzy

binance logo web

Binance

97,1
Získaj zľavu -10% na poplatkoch!
bybit logo web

Bybit

88,6
Najlepšia burza na trading!
bitget logo web

Bitget

87,7
Získajte až 100 USDT pri registrácií!
mexc logo web

MEXC

83,1
Najväčšia burza bez KYC!
Návrat hore