V tomto článku aktualizujeme týždennú analýzu dvoch najväčších indexov, a to SP500, ktorý združuje päť stoviek najväčších amerických spoločností na burze. A DXY, ktorý určuje silu amerického dolára. Aktuálne sa venujeme aj trhom celkovo, pretože práve teraz je situácia taká, že sa vzájomne podstatne ovplyvňujú. Dnes je bonus k tomu aj analýza technologického indexu NASDAQ.
SP500 – Týždenný graf
SP500, NASDAQ a celkovo americké akcie zažili minulý týždeň najhorší týždeň od marca 2023, kedy v USA krachovali banky. Ak sa však pozrieme na celkový obraz trhu, tak korekcie na trhu sú bežné. August a september sú veľmi slabé mesiace a podobne tomu bolo aj minulý rok.
Ak ešte nemáš svojho brokera, využi nasledujúci link a prispej tak na chod tohto magazínu, aby si mal vždy čerstvé informácie:
Ak sa pozrieme na celkový týždenný graf, tak sa nestalo nič zásadné. Obavy investorov však smerujú ku tomu, že ak za posledných 20 rokov Fed začal znižovať úrokové sadzby, tak to bolo preto, lebo už bolo v ekonomike niečo pokazené a už bolo neskoro. Bolo to tak v roku 2000, 2008 aj 2020. Ak už Fed začal znižovať sadzby, tak trh dosiahol vrchol a išiel do veľmi silnej korekcie.
Obavy z recesie sú aj v tomto momente. Stojí za tým:
- Najdlhšia inverzia v histórii na dlhopisoch.
- Rastúca nezamestnanosť.
- Klesajúci počet novovzniknutých pracovných miest.
- Slabšie obdobie pre AI a takto by som mohol pokračovať.
Obavy sú určite na mieste, ale z hľadiska grafu je naozaj veľmi skoro hovoriť.
Tak čo poviete Twitter komunita?? Videli sme vrchol bull marketu a zníženie úrokových sadzieb pošle trh zase do recesie ako v rokoch 2000, 2008 a 2020 alebo sa len bude opakovať minulý rok?
— Jakub Kraľovanský – Trader2.0 (@Trader_20_) September 9, 2024
Čo poviete? pic.twitter.com/kG4c4IabQd
SP500 vs. Fed a úrokové sadzby
Historické výsledky sú nasledovné:
- Rok 2000 po znížení úrokových sadzieb trh dole o -50 %.
- Rok 2008 po znížení úrokových sadzieb trh dole o -57 %.
- Rok 2020 po znížení úrokových sadzieb trh dole o -37 %.
BEARISH
Vždy tam prišlo prasknutie bubliny a nejaký BLACK SWAN EVENT, ktorý to celé poslal úplne dole. V roku 2000 to bola internetová bublina. Jednoducho trh dosiahol vrchol bullmarketu, bublina spľasla a videli sme tzv. stratenú dekádu, kde SP500 až 10 rokov nedokázalo spraviť nové maximum.
Rok 2008 a bublinu nehnuteľností ste už asi počuli. Rovnako tam praskla bublina ktorá sa nafukovala roky. V roku 20202 zase prišla pandémia a celý svet bol v LOCKDOWNE. Takže za mňa aby sme IŠLI dole musí prasknúť nejaká bublina musí sa stať naozaj tvrdý BLACK SWAN.
- Čo by to mohlo byť tentokrát:
- Spľasnutie AI bubliny?
- Krach bánk v USA, ktoré sú v strate? /po US voľbách/.
- Nový vojnový konflikt?
- Niečo iné?
BULLISH
Je treba povedať, že rok 2008 zmenil všetko v tom, že centrálna banka sa naučila, že keď príde problém, tak vie tlačiť peniaze a vie dať úroky na 0. Takže nemôžeme úplne porovnávať rok 2000 a 2008 s dnešnou situáciou. Videli sme to v COVIDE. Keď sa centrálna banka rozhodne, tak vie trh pumpnúť aj z úplne beznádejnej situácie.
SP500 BEAR market vs. BULL market
Je teda šanca, že ak sa roky 2000, 2008 a 2020 budú opakovať, tak v tomto momente sme videli vrchol na akciách a trh ide do dole. Jednoducho, toto je začiatok recesie. Avšak, aby som nalial trochu nádeje do trhu, tak niečo podobné sa udialo aj minulý rok presne v tomto období. Presne v auguste a septembri sme prechádzali úplne podobnou korekciou a nakoniec sme v októbri urobili silný rast a urobili sme 2-násobok tejto korekcie. Ak by sme si zobrali korekciu z minulého roka a zasadili ju do dnešných grafov vyzerá to takto.
NASDAQ – vrchol CYKLU vs. KOREKCIA
Rovnako ako pri SP500. Platí presne to isté pre NASDAQ.
Buď sme už v tomto momente videli vrchol cyklu a celé to pôjde dole alebo uvidíme len korekciu ako minulý rok.
Ak ešte nemáš svojho brokera, využi nasledujúci link a prispej tak na chod tohto magazínu, aby si mal vždy čerstvé informácie:
DXY a úrokové sadzby Fedu
Tu je to jasné. Ak budú úrokové sadzby klesať (čo určite budú), tak DXY pôjde dole. Je to úplne logické.
Ak rastú úrokové sadzby, tak sa zvyšuje SILA USD a naopak. Ak úroky klesajú a peniaze sú lacnejšie, tak sila USD klesá.
Ďalšie zaujímavé čítanie: Týždenný kalendár investora (9. 9. – 15. 9. 2024)
Maj prehľad o svetových trhoch a nezmeškaj príležitosť!
Ak ťa baví náš obsah, ale chcel by si ísť viac do hĺbky prípadne by sa sa chcel pridať do našej investorskej komunity, kde je už viac ako 500 investorov, tak sa pridaj do VIP členstva Investície vo vrecku.
Ako funguje také VIP členstvo a čo sa v ňom dozvieš? Pozri si TOTO VIDEO.
Vo VIP členstve nájdeš akciové portfólio Ing. Jakuba Kraľovanského, vnútornú tabuľku firiem, watchlist ako aj rôzne fundamentálne reporty či analýzy konkrétnych firiem a omnoho viac.