Starobný dôchodok nie je váš nárok a to, či ho dostanete, musíte riešiť už teraz. Poďme sa pozrieť na vývoj tohto systému a jeho súčasné podmienky. Dôchodkové systémy sa vyvíjali tisícročia, od podpory veteránov v antickom Ríme až po moderné formy sociálneho zabezpečenia. V Nemecku v 19. storočí kancelár Otto von Bismarck zaviedol prvý celoštátny systém povinného dôchodkového poistenia, ktorý inšpiroval mnohé ďalšie krajiny. Slovensko prijalo prvý zákon o dôchodkovom poistení v roku 1924 a odvtedy prešiel systém mnohými zmenami, vrátane významnej reformy v roku 2005.
Súčasný systém na Slovensku – starobný dôchodok
Na Slovensku sa dôchodkový systém postupne vyvíjal. Zásadná reforma prišla v roku 2005 a tento model s malými obmenami platí dodnes.
Dôchodkový systém je spôsob starostlivosti štátu o svojich dôchodcov: predstavuje súbor cieľov, nástrojov a metód, prostredníctvom ktorých štát zabezpečuje príjem svojho ekonomicky neaktívneho obyvateľstva. Aktívne pracujúci a zarábajúci ľudia odvodom určitej časti svojho príjmu priebežne financujú živobytie svojich spoluobčanov. A teda starobný dôchodok.
Dôchodkový systém na Slovensku je postavený na 3 základných pilieroch, ktorým sme sa venovali v tomto článku.
Fungovanie a podmienky I. piliera
Systém dôchodkového poistenia, tzv. I. pilier, je priebežne financovaný a dávkovo definovaný systém. Jeho podstatou je úzka previazanosť na ekonomickú aktivitu občanov a ich príjem.
Ak chceš vedieť viac, za 15 minút vyriešime tvoju situáciu. Ozvi sa na info@peniazevovrecku.sk.
Podobne ako nedávne zrážky, aj daňová povodeň sa dala predvídať. Sledovali sme roky akumulácie populistických balíčkov, veď prvý prišiel v roku 2014.
— INESS Institute (@INESSinstitute) September 25, 2024
Začalo to „nevinne“ vlakmi zadarmo a skončilo atómovkami ako 13. dôchodok za 820 miliónov ročne. V súťaži o kráľa populizmu sa… pic.twitter.com/A5UpKI03qN
Prejavom výrazného prvku zásluhovosti v tomto systéme je prepojenosť výšky platieb do systému s výškou poskytovaných dávok. Nároky poistenca voči poistnému systému sa odvíjajú od zaplateného poistného, ktoré je hlavným zdrojom financovania systému dôchodkového poistenia.
Dôchodkové poistenie tvoria dva samostatné osobitne financované podsystémy, ktoré spravuje Sociálna poisťovňa:
- starobné poistenie ako poistenie na zabezpečenie príjmu v starobe a pre prípad úmrtia,
- invalidné poistenie ako poistenie pre prípad poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť v dôsledku dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu poistenca a pre prípad úmrtia.
Dôchodkové poistenie je povinné zákonné poistenie a účasť na tomto poistení vzniká oprávneným osobám priamo zo zákona. Zákon o sociálnom poistení však umožňuje aj dobrovoľné dôchodkové poistenie. A teda dôchodok, ktorý nemusia mať všetci.
V súčasnosti občan si odvádza odvody do Sociálnej poisťovne vo výške 18 % z hrubej mzdy
Základné podmienky pre priznanie starobného dôchodku
Občan pre nárok na starobný dôchodok musí splniť nasledujúce podmienky:
- Dosiahol dôchodkový vek.
- Splnil najmenej 15 rokov obdobia dôchodkového poistenia.
Dôchodkový vek
V súčasnosti sa vek odchodu do dôchodku bude posúvať:
- Smerom nahor vzhľadom na strednú dĺžku života.
- Smerom nadol vzhľadom na počet vychovaných detí u žien i mužov.
U žien aj mužov s deťmi sa vek odchodu skracuje podľa počtu detí – za každé dieťa 6 mesiacov, maximálne však za 3 deti. Pri vyššom počte detí sa vek odchodu už neskracujte a dôchodok nemení.
Je to zásadná zmena, pretože predtým sa táto doba skracovala iba u žien , ktoré deti porodili. Teraz sa hovorí o výchove dieťaťa. Ak matka zomrie, alebo sa rozvedú a dieťa zostane otcovi, alebo sa nechce matka starať o výchovu dieťaťa – otec, má nárok ísť skôr do dôchodku.
V tomto roku môžu ísť do dôchodku bezdetné ženy i muži narodené v roku 1961. Postupne sa vek odchodu do dôchodku každým rokom posúva cca o 1,3 mesiaca.
Kalkulačka výpočtu veku odchodu do dôchodku je k dispozícii tu:
Ak chceš vedieť viac, za 15 minút vyriešime tvoju situáciu. Ozvi sa na info@peniazevovrecku.sk.
Obdobie dôchodkového poistenia (ODP)
Tento parameter eviduje Sociálna poisťovňa. Udáva sa v rokoch (zaokrúhlene na 4 desatinné miesta) a vyjadruje počet dní, za ktoré človek mal uhradené dôvody na dôchodkové poistenie do Sociálnej poisťovne.
Tieto odvody platí:
- Zamestnávateľ za zamestnanca, alebo
- štát za svojich poistencov, alebo
- človek v čase, keď je SZČO alebo z iného právneho titulu mu vyplýva povinnosť platiť odvody do SP (napr. finanční sprostredkovatelia, súdni znalci a pod.)
Jednotlivé obdobia sa rôzne započítavajú v závislosti od platnej legislatívy v danom období. Ovplyvňujú dôchodok rôznym spôsobom. To však nie je hlavné téma článku.
Ak človek nesplnil túto podmienku – 15 rokov dôchodkového poistenia – dôchodok nedostane, ale dostane iba dávku v hmotnej núdzi – 68,80€ (platná v termíne vydania článku)
V záujem každého človeka, ktorý sa chystá na dôchodok, je potrebné aby dopredu, min. v 50. roku života poznal tieto parametre. Je potrebné si v Sociálnej poisťovni zriadiť Elektronický účet poistenca – viac vo videu.
Ak chceš vedieť viac, za 15 minút vyriešime tvoju situáciu. Ozvi sa na info@peniazevovrecku.sk.
Vývoj sociálnych systémov
Prvé dôchodkové systémy vznikli už za čias antického Ríma keď vládol rímsky politik Gaius Gracchus (123 p.n.l.) a o storočie neskôr cisár Augustus, keď bolo potrebné zatraktívniť službu v armáde a takisto sa postarať o veteránov. Najprv im dávali rôzne obchodné pozície či majetok a potom dostávali 13 násobok ročného platu. Postupne sa okruh poberateľov rozrastala výška dôchodku menila.
Moderné dôchodkové systémy sa začali objavovať až v druhej polovici 19. storočia vo vyspelých krajinách západnej Európy a v USA. Zatiaľ čo v USA sa postupne sformoval dôchodkový systém relatívne nezávislý od štátu, v ktorom hlavnú úlohu zohrávajú zamestnanecké penzijné fondy a individuálne penzijné účty, v Európe vznikli dôchodkové systémy s kľúčovou úlohou štátu.
Nemecký kancelár Bismarck rozbiehal svoj veľký dôchodkový plán, ktorý prvý raz predostrel v roku 1881. O osem rokov neskôr sa Nemecko stalo prvou krajinou na svete s celoštátnym povinným dôchodkovým poistením, na ktorom sa podieľal zamestnanec, zamestnávateľ i štát. Okrem dôchodkov pokrýval aj invaliditu, no 74-ročný Bismarck nastavil hranicu odchodu do dôchodku až na sedemdesiat rokov.
Slovensko
Pred sto rokmi u nás zaviedli platené dôchodky. Prvé masové sociálne poistenie „pre prípad choroby, invalidity a staroby“ v Československu schválili v roku 1924. V marci sa vtedy v Ružomberku konalo stretnutie dvoch stoviek garbiarov z celého Slovenska. Už v januári 1924 významný český sociálno-demokratický politik Lev Winter predložil osnovu zákona o sociálnom poistení, ktorý poslanci skutočne schválili, ktorého základ tvoril penzijný systém nemeckého kancelára Otta von Bismarcka.
Dožiť sa dôchodku pred takmer sto rokmi však nebola samozrejmosť. V roku 1926, keď nový systém vstúpil do platnosti, bol vek odchodu do dôchodku nastavený u mužov na šesťdesiatpäť rokov. Akú perspektívu dožitia mal v tom čase plnoletý človek? Muži šesťdesiatpäť rokov a u žien na šesťdesiatsedem rokov. Časť pomenovania zákona „pre prípad staroby“ tak bola veľmi výstižná. Dožiť sa ich vyplácania bolo umenie.
Ak chceš vedieť viac, za 15 minút vyriešime tvoju situáciu. Ozvi sa na info@peniazevovrecku.sk.
Dôchodkový systém v krajinách Európskej únie
V rámci Európskej únie zatiaľ neexistuje centrálny dôchodkový systém.
Tým pádom každá členská krajina Európskej únie disponuje vlastným dôchodkovým systémom, ktorý by však mal spĺňať určité zásady. Sú to:
- Zabezpečiť primerane vysoké dôchodky – ľudia by mali dostávať dôchodky vo výške, ktorá im umožní udržanie svojej životnej úrovne a bezproblémovú existenciu v spoločnosti.
- Byť dlhodobo finančne udržateľné – dôchodkový systém by mal byť dlhodobo finančne udržateľný pre verejný rozpočet.
- Umožňovať modernizáciu – dôchodkový systém by mal byť flexibilný a schopný priebežne reagovať na dianie v spoločnosti a vývoj na trhu práce.
Tejto téme sa budeme venovať na našich stránkach pravidelne. Ak máš záujem o spracovanie konkrétnej témy, pokojne nám napíš na: info@peniazevovrecku.sk.
Ďalšie zaujímavé čítanie: Dlhopisy majú byť riešením pre Slovensko (+ odporúčanie)
Maj prehľad o svetových trhoch a nezmeškaj príležitosť!
Ak ťa baví náš obsah, ale chcel by si ísť viac do hĺbky prípadne by sa sa chcel pridať do našej investorskej komunity, kde je už viac ako 500 investorov, tak sa pridaj do VIP členstva Investície vo vrecku.
Ako funguje také VIP členstvo a čo sa v ňom dozvieš? Pozri si TOTO VIDEO.
Vo VIP členstve nájdeš akciové portfólio Ing. Jakuba Kraľovanského, vnútornú tabuľku firiem, watchlist ako aj rôzne fundamentálne reporty či analýzy konkrétnych firiem a omnoho viac.