Inflácia je top problémom súčasnosti. Jej úrovne sa vymykajú predpovediam inštitúcií. Aj preto sme si na rozhovor zavolali toho najpovolanejšieho – Štěpána Hájka z XTB. Pýtali sme sa ho predovšetkým na predpoklady piatkových výsledkov inflácie PCE, ktoré budú zverejnené. Takisto nás zaujímal aj ďalší vývoj ekonomiky, ako ho vníma svojimi očami.
Inflácia PCE
Index PCE, ktorého konkrétne údaje zverejní USA v piatok, je nástrojom na meranie inflácie. Sleduje vlastne výdavky domácností týkajúce sa tovaru a služieb. Jadrový údaj je očistený o tovar a služby, ktoré môžu byť volatilné. Sleduje teda naozaj jadro inflácie. Je o ňom známe, že je preferovaný Fedom ako elementárny údaj, podľa ktorého vyhodnocujú svoj postup. Viete nám takou ľudskou rečou vysvetliť, čo to vlastne je a prečo je pre Fed taký dôležitý?
Jednoducho je PCE index oveľa flexibilnejší a širší ako napríklad CPI. Fed ho sleduje, pretože meria, ako sa ceny menia pre všetky položky, ktoré domácnosti zaplatia. Môže sa časom meniť a prispôsobuje sa zmenám v správaní spotrebiteľov tým, že aktualizuje váhy pri jednotlivých výdavkoch. Vo výpočte zohľadňuje tak zmeny v zložení indexu, ako aj množstvo tovaru a služieb spotrebovávané v jeho priebehu. Je teda lepším indikátorom pre aktuálne cenové trendy, ktoré práve trápia spotrebiteľov. CPI je fixný kôš a väčšiu váhu niekedy získajú položky, ktoré už nie sú pre horizont menovej politiky také dôležité.
Ak ešte nemáš účet u brokera XTB, využi nasledujúci link:
Za marec sa jadrový PCE index zvýšil medzimesačne o 0,3 %. Uvedený nárast prispel k medziročnému rastu o 2,8 %, čo je mierne vyšší rast ako cieľová inflácia Fedu. V predchádzajúcich mesiacoch to bolo 2,7 % a 2,6 %. Tieto nárasty nie sú dramatické, ale predsa len sú. Nejde to v súlade s očakávaniami trhu. Rastúci trend naznačuje, že inflácia sa mierne zrýchľuje, čo môže mať vplyv na budúce rozhodnutie Fedu o menovej politike. V piatok očakáva Fed údaj na úrovni 2,7 %, teda nižšie číslo. Myslíte si, že sa to podarí?
Nevidím dôvod, prečo by sa to nemohlo podariť. Či inflácia zrýchľuje, bude jasné na konci druhého štvrťroka, kedy by nemala takú zásadnú úlohu hrať zvyšková inflácia, ktorá ovplyvnila infláciu na začiatku roka. Odhadovať presný výsledok každopádne nemožno. Ekonomika je evidentne v poriadku a nie je dôvod, aby inflácia dramaticky klesla.
Zároveň porovnávacia základňa z minulého roka je relatívne vysoko. Preto by sme k nejakému postupnému zrýchleniu inflácie potrebovali akceleráciu ekonomiky, čo zatiaľ nevidíme. Pre akciové trhy sú však čísla inflácie skôr šum. Áno, krátkodobo môžu trhy tancovať, ako bude inflácia robiť problémy, ale Fed dal jasný signál, že ďalší pohyb v sadzbách bude nižšie. Dlhodobo sa potom môžu trhy sústrediť na silné sekundárne trendy, ako je AI, ktoré vytvárajú oveľa väčšie flow kapitálu.
Úrokové sadzby
V poslednej dobe sa Fedu teda veľmi so znižovaním inflácie nedarí. A to aj napriek tomu, že úrokové sadzby sú na pomerne vysokých reštrikčných úrovniach už dlhé obdobie. Keby ste boli na ich mieste, čo by ste im poradili?
Nominálne sadzby na vysokých úrovniach sú, ale reálne sadzby tak reštriktívne nie sú. V minulosti sme boli naučení na to, že sadzby pôsobili na ekonomiku plošne, ale kvôli bezprecedentným opatreniam a vysokému nárastu likvidity po pandémii sadzby robia problém len časti ekonomiky. Fed má teda na výber obetovať ekonomiku, alebo počkať, až sa napríklad vyčerpajú pandemické úspory a klesne dopyt vo zvyšku ekonomiky, čo posunie infláciu nižšie. Osobne by som volil presne tú stratégiu, ktorú si zvolil Fed.
Ďalšie zvyšovanie sadzieb o kozmetických 25-50 bázických bodov by mohlo mať pre istú časť ekonomiky drastický efekt, ale pokiaľ ekonomika funguje stále normálne, má zmysel počkať, až sa prepíšu sadzby aj do zvyšku ekonomiky. Možno by som volil trochu inú komunikáciu, pretože aktuálna rétorika môže finančné podmienky skôr uvoľňovať.
Zdá sa, že pozícia Fedu je v súčasnosti mierne schizofrenická. Jednak je jeho úlohou udržať cenovú stabilitu a ideálnu mieru zamestnanosti. V prípade, že sa však ukazovatele dostanú do situácie, v akej sú teraz, sú jeho úlohy vlastne protikladné. Silný trh práce je predsa proinflačným faktorom. Ako môže teda zároveň podporovať silný trh práce a zároveň dbať na znižovanie inflácie? Nebijú sa tieto úlohy v tomto momente?
Áno aj nie. Je to komplexný problém, keď napríklad trhu práce pomáha zostať „utiahnutým“ vyššia migrácia. Na druhú stranu medziročnú infláciu držia vyššie položky ako náklady na bývanie, kedy medzimesačne infláciu výrazne ovplyvňujú hlavne energie, ktoré sú volatilné. Na prvom mieste musí byť cenová stabilita, ale je to politické rozhodnutie. Fed nabral dojmu, že cenová stabilita môže byť dosiahnutá aj s nízkou nezamestnanosťou, rovnako ako v akomkoľvek cykle zvyšovania sadzieb, čo by bol ideálny scenár. Menová politika má však oneskorený efekt, čo Fed veľmi dobre vie.
Trh práce sa teda môže začať zhoršovať až v momente, keď Fed začne sadzby znižovať alebo pokojne až niekoľko mesiacov po tom. Pravdepodobne teda bude aj naďalej hasiť požiar na strane inflácie a pokiaľ sa trh práce zhorší, má veľký priestor sadzby znižovať. Ako to ale býva, tak väčšinou sa tak deje až neskoro. Preto sa k ďalšiemu zvyšovaniu sadzieb Fed nemá.
Inflácia je dôležitá pre budúcnosť
Spojené štáty sú známe nezávislosťou svojich inštitúcií. Je možné, aby rozhodnutia Fedu boli výsostne v súlade s ekonomickou realitou a nezasahovala do toho politika? Napríklad pri nedávnom schválení Ethereum ETF presakovali informácie, že existuje silný politický tlak na to, aby bolo schválené. Tak sa nakoniec aj stalo.
Samozrejme by som tomu rád veril, ale nerobím si ilúzie. Politické tlaky na znižovanie sadzieb tu budú vždy, a to špeciálne v prezidentskom roku. Ak sa však pozrieme na ekonomiku, prezident Biden ani jeho administratíva sa nemá na čo sťažovať. Preferencie však budú postupne rozhodovať o tom, akú časť voličov je potrebné nakloniť na svoju stranu a môže sa stať, že politické tlaky budú silnieť.
Hlavným problémom, ktorý nikto nerieši a riešiť nechce, sú náklady na obsluhu štátneho dlhu, čo je pre USA ten najsilnejší dôvod, prečo sadzby znížiť. Ak sa však pozrieme na ekonomickú realitu, kde je inflácia aj naďalej problém číslo jedna, nečakané zníženie sadzieb by nabúralo kredibilitu Fedu. To si nemôžu dovoliť, pokiaľ nebude na zníženie sadzieb nejaký zásadný dôvod.
Aký vývoj inflácie očakávate do konca tohto roka v Spojených štátoch amerických? Leto je často pokojnejšie, ale záver býva z pohľadu rastu výdavkov domácností skutočne veľmi silný. Môže to spôsobiť výrazný nárast inflácie?
Ak sa ekonomicky rozbehne Európa a lepšie čísla budú prichádzať aj z Číny, Spojené štáty by sa nemali obávať výraznejšieho spomalenia ekonomiky. Aj naďalej sme svedkami toho, že sú Spojené štáty úplným lídrom v oblasti inovácií a ľudského a investičného kapitálu. Rast meraný HDP nebude možno toľko vypovedajúci o stave americkej ekonomiky, pretože tá ako jedna z mála rástla minulý rok veľmi silným tempom. Preto očakávam, že inflácia bude skôr stagnovať a zostane mierne nad cieľom centrálnej banky. Dôležité bude, či sa stane niečo mimoriadne mimo štandardnej sezónnosti, čo môže infláciu ovplyvniť na obe strany. Ale môj základný scenár je mierne vyššia inflácia a pomalý pokles sadzieb ku koncu tohto roka v očakávaní poklesu inflácie k cieľu.
Registruj sa na analytické fórum XTB zdarma:
Analytické fórum XTB
Zmeňme ešte na záver tému. XTB pripravuje dvojdňové analytické fórum, ktoré je tradične plné podstatných a relevantných informácií. Program uvádza, že naši čitatelia môžu vidieť v jeho programe aj vás. Viete nám popísať svoje úlohy na tejto akcii, prípadne možno aj akciu samotnú. Patrí totiž k veľmi kvalitným konferenciám, ktoré prezentujú odborné názory a sú pre investorov veľmi cenným zdrojom informácií.
Budem mať zaujímavých hostí, tak dúfam, že diskusia bude zaujímavá a vecná. Minulý rok každý predpovedal recesiu, ktorá nedorazila a tak ma zaujíma, čo budú ekonómovia predpovedať na rok tohtoročný. Je však potrebné brať odborné názory vážne, ide o akýsi základ, na ktorom môžeme, ale nemusíme stavať investičné tézy. Keďže by každý investor mal mať prehľad o tom, aké trendy ekonomiku ovplyvňujú, budem sa počas môjho bloku sústrediť práve na tieto trendy. Podobne na tom budú aj ostatné bloky, kde by mal získať divák jasný prehľad o tých najdôležitejších faktoroch ovplyvňujúcich jednotlivé triedy aktív a robil tak informovanejšie investičné rozhodnutia.
Chcel by som vám poďakovať za váš čas. Vieme, že práve ten je najdrahšou komoditou súčasnosti. V budúcnosti budeme radi, ak si nájdete čas odpovedať nám na naše otázky a analyzovať dôležité fundamentálne udalosti na trhu. Pretože inflácia ostáva problémom trhov.
Ďalšie zaujímavé čítanie: Týždenný kalendár investora (27. 5. – 2. 6. 2024)
Maj prehľad o svetových trhoch a nezmeškaj príležitosť!
Ak ťa baví náš obsah, ale chcel by si ísť viac do hĺbky prípadne by sa sa chcel pridať do našej investorskej komunity, kde je už viac ako 500 investorov, tak sa pridaj do VIP členstva Investície vo vrecku.
Ako funguje také VIP členstvo a čo sa v ňom dozvieš? Pozri si TOTO VIDEO.
Vo VIP členstve nájdeš akciové portfólio Ing. Jakuba Kraľovanského, vnútornú tabuľku firiem, watchlist ako aj rôzne fundamentálne reporty či analýzy konkrétnych firiem a omnoho viac.