Aj technologické spoločnosti reportujú štyrikrát ročne svoje výsledky. Svetové spoločnosti oznamujú svoje hospodárske úspechy či neúspechy a ani tentoraz tomu nebolo inak. Nedávno zverejnené výsledky odhalili, ako si viedli technologickí giganti ako Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon a Meta. V poslednej epizóde série Povídání o trzích sa na tieto výsledky zamerali odborníci z XTB – Jaroslav Brychta, Tomáš Vranka a Marek Nemky, za účasti Petra Horáčka. Aké závery priniesla ich diskusia? Tento článok vznikol v spolupráci s XTB.
Technologické spoločnosti reportovali dobré výsledky
Hlavnou témou bola tentoraz výsledková sezóna. Prvým hodnoteným bol Google, ktorý aj napriek veľmi dobrým výsledkom akciového trhu výraznejšie nezaujal. Spoločnosť čelí pretrvávajúcim výzvam, ako je klesajúci podiel v reklamnom segmente a prebiehajúce protimonopolné spory.
Ak ešte nemáš svojho brokera, využi nasledujúci link a prispej tak na chod tohto magazínu, aby si mal vždy čerstvé informácie:
Ďalším na rade bola Meta. Napriek pozitívnym výsledkom došlo k poklesu ceny jej akcií, pravdepodobne v reakcii na slová Marka Zuckerberga o plánovanom výraznom raste nákladov na servery a umelú inteligenciu v nadchádzajúcom roku. Okrem toho Meta stále generuje značné straty v divízii Reality Labs, ktorá sa zameriava na vývoj produktov pre virtuálnu a rozšírenú realitu. Zostáva teda otázka, či má Meta dostatočný potenciál pre ďalší rast. To je pre technologické spoločnosti kľúčové.
Microsoft bol vnímaný ako líder v oblasti integrácie umelej inteligencie pre širokú verejnosť, avšak posledné hospodárske výsledky nesplnili očakávania. Hoci samotné čísla boli priaznivé, výhľad na aktuálny štvrťrok v oblasti cloudových služieb bol oslabený kvôli problémom s dodávateľmi. Aký vplyv môže toto zakolísanie mať?
Vo štvrtok večer zverejnil svoje výsledky aj Apple, ktorý mal za sebou zložité obdobie plné výziev. Tentoraz však firma dosiahla výrazný rast tržieb aj zisku, pričom došlo aj k stabilizácii predajov v Číne. Nejasná ale zostáva pozícia Applu v oblasti umelej inteligencie – je jeho doterajšie zdržanie problémom, alebo firma ťaží z toho, že svoje inovácie predstaví neskôr?
Posledným technologickým gigantom bol Amazon, ktorého všetky segmenty zaznamenali rast – najmä reklama a cloudové služby s nárastom o 19 %. Výrazný úspech dosiahli aj online obchody, služby tretím stranám a predplatné. Amazon investoval do rozvoja v minulom štvrťroku 22 miliárd USD a za celý rok plánuje dosiahnuť až 75 miliárd USD. Ponúka sa otázka, či sú takéto vysoké investície opodstatnené.
Investície sú vysoké
Investície do serverov, umelej inteligencie a (v prípade Amazonu) do fyzických skladov sa stávajú zásadnou témou najmä pre technologické spoločnosti ako Amazon, Microsoft, Alphabet a Meta. Počas posledného štvrťroka tieto štyri spoločnosti vynaložili na investície v tejto oblasti neuveriteľných 60 miliárd USD, zatiaľ čo za posledný rok išlo až o 199 miliárd USD.
Vo videu sa ďalej dozviete, ako funguje Formula 1 z pohľadu financií. Diskutovalo sa aj o výsledkoch tabakových spoločností a investíciách v Číne, kde miestne akcie po rokoch poklesov zaznamenali obrat. Je to skutočne zmena trendu alebo len krátkodobý efekt vládnych stimulov?
Odpovede na tieto aj mnohé ďalšie otázky nájdete v poslednej epizóde Povídání o trzích: https://sk.xtb.com/povidani-o-trzich,
Investovanie je rizikové. Investujte zodpovedne.
Ďalšie zaujímavé čítanie: Týždenný kalendár investora (4. 11. – 10. 11. 2024)
Chceš vedieť o kryptomenách viac do hĺbky?
Ak ťa zaujímajú kryptomeny a rád by si sa stal traderom alebo jednoducho len nakúpil nejaké mince v tomto bull markete, tak sa pridaj do VIP skupiny Trader 2.0.
Ako funguje také VIP členstvo a čo sa v ňom dozvieš? Pozri si TOTO VIDEO.
Vďaka nášmu magazínu máš dokonca zľavu -10% na všetky VIP členstvá. Stačí zadať v nákupnom košíku ,,IVV10″ a zľava sa ti sama aplikuje.