Transakčná daň je prostriedkom, ktorým chce vláda v súčasnosti konsolidovať verejné financie. Je jedným z kľúčových opatrení, ktoré vláda plánuje zaviesť v rámci konsolidačnej balíčka, je nová daň z finančných transakcií, ktorá má priniesť do štátneho rozpočtu približne 700 miliónov eur. Na zavedenie tejto dane má štát zhruba pol roka. Prvý raz budú právnické osoby a živnostníci platiť túto daň v apríli za prvý kvartál naraz, od apríla sa bude transakčná daň platiť mesačne.
Transakčná daň a jej výška
Pripomeňme si základné informácie:
- Transakčná daň bude vo výške 0,4 % z transakcie.
- Maximálne však do výšky 40 eur.
- Pri výbere hotovosti z bankomatu bude výber zdanený vo výške 0,8 %.
Informatívny prepočet
Čo to znamená pre podnikateľa?
- Pri výbere hotovosti z bankomatu vo výške 300 eur zaplatíte štátu 2,4 eur.
- Vy budete mať fyzicky v rukách stále 300 eur.
- Na konci mesiaca si štát vezme z Vášho účtu 2,4 eur.
Iný prepočet prevodu:
- Uhradíte obchodnému partnerovi faktúru vo výške 300 eur.
- Obchodný partner dostane na účet 300 eur.
- Vám sa z účtu odpíše suma 300 eur za faktúru a na konci mesiaca transakčná daň z tejto transakcie vo výške 1,2 eur.
https://t.co/bwsqaZY3K4 Od apríla bud. roka začne štát vyberať novú daň z finančných transakcií. Zvýšená záťaž zasiahne firmy aj fyzické osoby – podnikateľov. „Novú daň budú banky automaticky strhávať odosielateľovi platby,“ uviedol Kamenický … pic.twitter.com/FlhdIbrxTW
— Týždenník TREND (@etrend_sk) September 20, 2024
Obavy podnikateľov
Toto opatrenie však vyvolalo medzi podnikateľmi obavy a viacerí z nich zvažujú, že svoje účty presunú do zahraničných bánk. Na prvý pohľad to môže dávať zmysel, keďže zahraničné banky túto daň neodvádzajú v svojom domovskom štáte. Situácia je však oveľa komplikovanejšia a naša vláda myslela na všetko.
Ako sa dani vyhnúť?
Slovenským podnikateľom sa totiž vyhnúť tejto dani pravdepodobne nepodarí. Nový systém je navrhnutý tak, že keď právnická osoba alebo živnostník používa slovenskú banku, daň za neho vypočíta a odvedie sama banka. Na výpise z účtu už len uvidíte výslednú sumu.
Ak ešte nemáš svojho brokera, využi nasledujúci link a prispej tak na chod tohto magazínu, aby si mal vždy čerstvé informácie:
eToro je investičná platforma s viacerými aktívami. Hodnota vašich investícií môže stúpať alebo klesať. Váš kapitál je ohrozený.
51 % účtov retailových investorov prichádza o peniaze pri obchodovaní s CFD u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.
Ak sa však rozhodne presunúť svoj účet do zahraničia, bude si musieť daň spravovať sám – to zahŕňa výpočet, vykazovanie a platenie dane. To znamená, že daň neušetrí, navyše sa mu zvýši aj administratívna záťaž. Administratíva spojená s daňou môže byť pre podnikateľov ešte zložitejšia – a v konečnom dôsledku aj drahšia pre náklady navyše.
Rovnako nebude riešením presun firmy do iného štátu alebo založenie živnosti v inom štáte. Pretože miesto skutočného vedenia firmy bude na Slovensku, a teda budú sa na podnikateľa vzťahovať slovenské zákony a pravidlá.
Po vzore Maďarska
Transakčná daň nie je vo svete novinkou. Susedné Maďarsko zaviedlo transakčnú daň v roku 2013. Pôvodne bola vo výške 0,10 % z každej bezhotovostnej transakcie, no postupne sa zvýšila až na 0,40 %. Tento krok prijala vláda Viktora Orbána ako riešenie pre zaplátanie rozpočtových dier. Slovensko sa teraz vydáva rovnakou cestou, keďže v rámci konsolidačného balíčka navrhuje zavedenie obdobnej dane, a to taktiež vo výške 0,40 %.
Ďalšie zaujímavé čítanie: Ivana Laňová: Riziko recesie sa zvyšuje, ale nie tak, aby nám to bolo nepríjemné
Maj prehľad o svetových trhoch a nezmeškaj príležitosť!
Ak ťa baví náš obsah, ale chcel by si ísť viac do hĺbky prípadne by sa sa chcel pridať do našej investorskej komunity, kde je už viac ako 500 investorov, tak sa pridaj do VIP členstva Investície vo vrecku.
Ako funguje také VIP členstvo a čo sa v ňom dozvieš? Pozri si TOTO VIDEO.
Vo VIP členstve nájdeš akciové portfólio Ing. Jakuba Kraľovanského, vnútornú tabuľku firiem, watchlist ako aj rôzne fundamentálne reporty či analýzy konkrétnych firiem a omnoho viac.