Umelá inteligencia vie pomáhať, ale je potrebné sa venovať aj tomu, aby neubližovala. Na Slovensku máme novovzniknutú AI asociáciu, ktorej zámerom je riešiť etické otázky, rozvoj, vzdelávanie a inovácie v oblasti umelej inteligencie. Ide o prirodzenú reflexiu na súčasný stav využívania umelej inteligencie vo všetkých sférach života aj podnikania. ASAI otvára diskusiu o pripravenosti na technologické zmeny na každej úrovni, od materských škôl po univerzity, v rôznych odvetviach priemyslu a hospodárstva, ako aj v kreatívnych, umeleckých a autorských smeroch. Asociácia bola vytvorená ako zjednocujúca platforma pre nadšencov a firmy, ktoré spája záujem o umelú inteligenciu.
Umelá inteligencia a zodpovednosť
Asociácia pre umelú inteligenciu (ASAI) oznámila v utorok založenie etickej komisie, ktorej úlohou bude zabezpečiť zodpovedné používanie AI na Slovensku. „Našou snahou je vypracovať etický rámec, ktorý bude reagovať na aktuálne trendy a potreby podnikateľov. Umelá inteligencia je mocný nástroj, a preto je kľúčové, aby jej využívanie zohľadňovalo etické normy a platné zákony, čo prispieva k dlhodobej dôvere a transparentnosti na trhu,“ povedal predseda ASAI Robert Gašparovič.
Vznikla Etická komisia pre zodpovedné používanie umelej inteligencie na Slovensku https://t.co/G1z26TQZBi pic.twitter.com/k2xPvIwfSU
— O mediach (@Omediach) October 1, 2024
Komisia sa bude venovať aj praktickému zavádzaniu pravidiel EÚ pre AI do praxe slovenských firiem. Umelá inteligencia tak získa určité inštitucionálne zabezpečenie. ASAI zároveň vytvorila vzdelávaciu sekciu na podporu formálneho aj neformálneho vzdelávania o AI a spustila stratégiu zameranú na zvýšenie povedomia v spolupráci s médiami. Umelá inteligencia je dôležitým bodom vzdelávania.
Ak ešte nemáš svojho brokera, využi nasledujúci link a prispej tak na chod tohto magazínu, aby si mal vždy čerstvé informácie:
eToro je investičná platforma s viacerými aktívami. Hodnota vašich investícií môže stúpať alebo klesať. Váš kapitál je ohrozený.
51 % účtov retailových investorov prichádza o peniaze pri obchodovaní s CFD u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.
Členovia asociácie
Medzi aktuálnych členov Asociácie AI patrí JOJ Group, Bauer media, Radio Group, News & Media Holding, SOZA, Slovakia Online, Tomarco, FinWin, Zircon Tree, Online Toro Digital, Invelity, Transformio, Innovations, TiBi Digital, PS:Digital, Lajmon network, IML Consulting, AjTyAI, Art of Possible a Salestuning.
Prečo potrebujeme regulovať AI
Regulácia používania umelej inteligencie (AI) v podnikateľskej sfére je nevyhnutná vzhľadom na rýchly rozvoj tejto technológie a jej stále rastúci vplyv na rôzne odvetvia. AI má obrovský potenciál zvýšiť efektivitu, zlepšiť rozhodovacie procesy a podporiť inovácie, no zároveň so sebou prináša aj riziká, ako je napríklad narušenie súkromia, etické dilemy alebo nespravodlivé praktiky voči zamestnancom či zákazníkom. Preto je dôležité stanoviť jasné pravidlá a normy, ktoré zabezpečia zodpovedné využívanie. Umelá inteligencia tak získa právny rámec.
On 1st August 2024, the European Union set a groundbreaking precedent with the launch of the #EU #AI Act, the world’s first comprehensive regulation governing artificial intelligence based on risk levels.
— Open Data Blend (@opendatablend) October 3, 2024
Here's what you need to know: https://t.co/LccMeKWniz pic.twitter.com/AMU4CfiSP7
Regulácia pomáha firmám orientovať sa v komplikovaných právnych a etických otázkach, ktoré AI prináša, a podporuje ich, aby pri vývoji a nasadzovaní technológií dbali na transparentnosť, spravodlivosť a ochranu údajov. Napríklad, európska legislatíva (EU AI Act) kladie dôraz na to, aby AI systémy používané firmami neohrozovali základné práva občanov a zohľadňovali etické normy. Etiku musí dodržiavať teda aj umelá inteligencia, resp. jej aplikácia. Bez regulácií by existovalo riziko, že podniky budú prioritizovať zisk pred zodpovedným správaním, čo by mohlo viesť k negatívnym spoločenským dopadom.
Ak ešte nemáš svojho brokera, využi nasledujúci link a prispej tak na chod tohto magazínu, aby si mal vždy čerstvé informácie:
eToro je investičná platforma s viacerými aktívami. Hodnota vašich investícií môže stúpať alebo klesať. Váš kapitál je ohrozený.
51 % účtov retailových investorov prichádza o peniaze pri obchodovaní s CFD u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.
Okrem toho regulácia zabezpečuje, že malé a stredné podniky, ktoré nemajú taký prístup k technológiám ako veľké korporácie, budú schopné držať krok s vývojom a nebudú diskriminované na základe nedostatku technologických zdrojov. V neposlednom rade, regulované prostredie podporuje konkurencieschopnosť na trhu, kde budú všetky firmy musieť dodržiavať rovnaké pravidlá a štandardy, čím sa zvyšuje dôvera medzi zákazníkmi a obchodnými partnermi. Aby umelá inteligencia slúžila svojmu účelu.
Ďalšie zaujímavé čítanie: Týždenný kalendár investora (7. 10. – 13. 10. 2024)
Chceš vedieť o kryptomenách viac do hĺbky?
Ak ťa zaujímajú kryptomeny a rád by si sa stal traderom alebo jednoducho len nakúpil nejaké mince v tomto bull markete, tak sa pridaj do VIP skupiny Trader 2.0.
Ako funguje také VIP členstvo a čo sa v ňom dozvieš? Pozri si TOTO VIDEO.
Vďaka nášmu magazínu máš dokonca zľavu -10% na všetky VIP členstvá. Stačí zadať v nákupnom košíku ,,IVV10″ a zľava sa ti sama aplikuje.