V stredu 18. septembra Federálny rezervný systém (Fed) znížil úrokové sadzby o 0,50 percentuálneho bodu, čím prekvapil časť analytikov a investorov. Tento krok prišiel po období intenzívnych diskusií o tom, či centrálna banka zareaguje agresívnejšie na pretrvávajúcu infláciu. S novým zvýšením sa referenčná úroková sadzba dostala na najnižšiu úroveň za posledné roky, čo spôsobilo rôzne reakcie naprieč finančnými trhmi a sektorom podnikania. Úrokové sadzby sú totiž pre ekonomiku dôležité.
Makroekonomické dôvody a budúca politika Fedu
Rozhodnutie znížiť sadzby o 0,50 bodu reflektuje obavy Fedu z toho, že ekonomická situácia je horšia, než sa pôvodne predpokladalo. Napriek tomu, že inflačné tlaky v posledných mesiacoch mierne oslabili, centrálna banka zjavne cíti ešte nebezpečenstvo inflácie, keďže nešla svojím prístupom nižšie. Aby udržala infláciu pod kontrolou. Fed vo svojom vyhlásení zdôraznil, že ďalšie kroky budú závisieť od budúceho vývoja ekonomických ukazovateľov, vrátane zamestnanosti a rastu cien.
Ak ešte nemáš svojho brokera, využi nasledujúci link a prispej tak na chod tohto magazínu, aby si mal vždy čerstvé informácie:
eToro je investičná platforma s viacerými aktívami. Hodnota vašich investícií môže stúpať alebo klesať. Váš kapitál je ohrozený.
51 % účtov retailových investorov prichádza o peniaze pri obchodovaní s CFD u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.
Niektorí analytici očakávajú, že toto zníženie by mohlo byť posledné v tomto roku, kým iní špekulujú, že ak inflácia poklesne dostatočne rýchlo, môžeme byť svedkami ďalších podobných krokov na konci roka. Práve kombinácia uvoľňovania menovej politiky a makroekonomických faktorov, ako je spomaľujúci globálny rast a zníženie dopytu, robí ďalší vývoj ťažko predpovedateľným.
Reakcie trhov a investičného prostredia
Akciové trhy reagovali na zníženie sadzieb o 0,50 v prvých momentoch pomerne pozitívne. Po počiatočnom raste sa trhy stabilizovali, najmä v sektoroch, ktoré menej závisia na dlhu. SP500 napríklad dosiahlo svoje nové maximá. Technologické spoločnosti, ktoré sú citlivé na vyššie sadzby, zažili len veľmi mierny rast, pretože nižšie náklady na financovanie môžu pozitívne ovplyvniť ich schopnosť investovať do výskumu a vývoja.
Kryptomenový trh, ktorý často reaguje na makroekonomické udalosti výrazne, zostal relatívne stabilný. Niektorí analytici to pripisujú tomu, že kryptomeny ako Bitcoin sú stále vnímané ako alternatíva k tradičným aktívam v čase zvýšenej neistoty, a teda sa môžu správať nezávisle od pohybov tradičných finančných trhov.
Úrokové sadzby a spotrebitelia
Pre bežných spotrebiteľov znamená zníženie úrokových sadzieb predovšetkým nižšie náklady na pôžičky a hypotéky. Úrokové sadzby na hypotéky a spotrebiteľské úvery sú priamo naviazané na referenčnú sadzbu Fedu, a preto ich zníženie môže znamenať lacnejšie financovanie. Pre tých, ktorí zvažujú kúpu nehnuteľnosti, to znamená nižšie mesačné splátky, čo môže pomôcť podzvihnúť dopyt na realitnom trhu.
Aj keď nižšie úrokové sadzby majú pozitívny vplyv na dlžníkov, môžu priniesť nevýhody pre sporiteľov. Banky môžu znížiť úrokové sadzby na vkladoch, čo by mohlo motivovať ľudí viac investovať. To však bude závisieť od konkrétnych podmienok jednotlivých bánk a ich stratégie pri nastavovaní úrokov na vkladových produktoch.
Ekonomické riziká a globálny kontext
Zníženie úrokových sadzieb o 0,50 bodu prichádza v čase, keď globálna ekonomika čelí viacerým výzvam. Vysoká inflácia, pretrvávajúce problémy v dodávateľských reťazcoch a geopolitické napätie, najmä vojna na Ukrajine, ovplyvňujú ekonomické rozhodnutia po celom svete. Tento krok Fedu by mohol mať širšie dopady aj mimo Spojených štátov.
Medzinárodné centrálne banky môžu byť nútené prispôsobiť svoju politiku v reakcii na zmenu amerických sadzieb. Napríklad Európska centrálna banka a Bank of England sa môžu rozhodnúť pre podobné kroky, ak uvidia potrebu stabilizovať svoje meny a obmedziť infláciu vo vlastných ekonomikách.
Ak ešte nemáš svojho brokera, využi nasledujúci link a prispej tak na chod tohto magazínu, aby si mal vždy čerstvé informácie:
eToro je investičná platforma s viacerými aktívami. Hodnota vašich investícií môže stúpať alebo klesať. Váš kapitál je ohrozený.
51 % účtov retailových investorov prichádza o peniaze pri obchodovaní s CFD u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.
Možné budúce scenáre
Aj keď zníženie sadzieb o 0,50 bodu môže v krátkodobom horizonte zmierniť tlak na ekonomiku, je otázne, ako to ovplyvní celkový rast. Ak by inflácia pokračovala v poklese, Fed by mohol začať postupne uvoľňovať menovú politiku, čo by mohlo priniesť úľavu pre dlžníkov a oživiť dopyt po úveroch a investíciách. Naopak, ak by inflácia zostala vysoká, môžeme očakávať stagnáciu sadzieb, čo by mohlo viesť k výraznejšiemu spomaleniu ekonomiky.
V každom prípade bude Fed pozorne sledovať vývoj inflácie, zamestnanosti a ďalších kľúčových ukazovateľov predtým, ako urobí ďalšie kroky. Investori a ekonómovia budú preto s napätím sledovať aj tlačovú konferenciu Jerome Powella o 20:30.
Ďalšie zaujímavé čítanie: Týždenný kalendár investora (16. 9. – 22. 9. 2024)
Maj prehľad o svetových trhoch a nezmeškaj príležitosť!
Ak ťa baví náš obsah, ale chcel by si ísť viac do hĺbky prípadne by sa sa chcel pridať do našej investorskej komunity, kde je už viac ako 500 investorov, tak sa pridaj do VIP členstva Investície vo vrecku.
Ako funguje také VIP členstvo a čo sa v ňom dozvieš? Pozri si TOTO VIDEO.
Vo VIP členstve nájdeš akciové portfólio Ing. Jakuba Kraľovanského, vnútornú tabuľku firiem, watchlist ako aj rôzne fundamentálne reporty či analýzy konkrétnych firiem a omnoho viac.