USA vs. Čína: Boj o internet

USA vs. Čína
Zdroj fotografie: shuterstock.com/Andy.LIU

Spojené štáty americké (USA) a Čínska ľudová republika sú v súčasnosti dve najväčšie ekonomické mocnosti sveta. Ak teda nerátame spojenú Európsku úniu. Ich súperenie sa prejavuje vo viacerých oblastiach. Dnes sa zaoberáme jednou z nich, ktorá mnohých prekvapí.

IMAG2064_1_1
Autor: Lenka Žuffová
Publikované: 23. júla 2024

Zdieľajte tento článok

banner-ivv-clenstvo

USA a Čína sú už niekoľko rokov súpermi. Aktuálne sa toto súperenie premieta aj pod hladinu. A to doslova. Napätie medzi Spojenými štátmi a Čínou v oblasti technológií dosiahlo nové hĺbky pod hladinou mora. Pozornosť sa teraz sústreďuje na podmorské internetové káble, ktoré zabezpečujú globálnu internetovú konektivitu.

Čo sú podmorské káble a prečo sú dôležité?

Pod hladinou mora sú zakopané stovky telekomunikačných káblov, ktoré dosahujú dĺžku takmer 1,4 milióna kilometrov. Niektoré z nich sú relatívne krátke, ako napríklad 131-kilometrový kábel CeltixConnect spájajúci Írsko a Spojené kráľovstvo. Iné, ako napríklad 20 000-kilometrový kábel Asia America Gateway, sú podstatne dlhšie.

Ak ešte nemáš svojho brokera, využi nasledujúci link a prispej tak na chod tohto magazínu, aby si mal vždy čerstvé informácie:

Podľa telekomunikačnej výskumnej firmy TeleGeometry sa počet podmorských káblov bude v nasledujúcich rokoch zvyšovať, čo odráža rastúci dopyt po dátovom prenose v dôsledku šírenia streamovacích služieb a cloudových riešení.

Sieť, ktorú nikto nevidí

Tieto káble sú chrbticou globálneho internetu a prenášajú 99% medzikontinentálneho dátového prenosu. Andy Champagne, technický riaditeľ spoločnosti Akamai Labs, uviedol, že každý, kto poslal e-mail, textovú správu alebo uskutočnil videohovor s niekým na inom kontinente, použil podmorský kábel, pravdepodobne bez toho, aby si to uvedomoval.

USA sa snaží kontrolovať internetovú infraštruktúru. Zdroj: Youtube

Investície technologických gigantov

Podmorské káble tradične vlastnili a prevádzkovali telekomunikační operátori. V posledných rokoch však americké technologické giganty ako Meta, Google, Microsoft a Amazon investovali značné sumy do výstavby vlastných káblov. V roku 2021 Meta a Google oznámili plány na položenie dvoch obrovských podmorských káblov spájajúcich západné pobrežie USA so Singapurom a Indonéziou.

Meta taktiež investuje do 37 000-kilometrového podmorského kábla okolo Afriky, zatiaľ čo Google pracuje na kábli Equiano, ktorý má spojiť Afriku s Európou. Tieto investície odrážajú snahu technologických spoločností o kontrolu nad infraštruktúrou internetu.

Geopolitické dopady a bezpečnostné obavy

Americké vládne úrady varovali technologické firmy, vrátane Google a Meta, že podmorské káble v pacifickom regióne môžu byť zraniteľné voči špionáži zo strany čínskych opravárenských lodí. Podľa správ Wall Street Journal čínska štátna spoločnosť S.B. Submarine Systems, ktorá opravuje medzinárodné káble, údajne skrýva polohy svojich plavidiel pred rádiovým a satelitným sledovaním.

USA a Čína súperia aj pod hladinou. Zdroj: Youtube

Ak ešte nemáš svojho brokera, využi nasledujúci link a prispej tak na chod tohto magazínu, aby si mal vždy čerstvé informácie:

Tieto udalosti zdôrazňujú, ako sa podmorské káble stávajú zdrojom napätia v otázkach národnej bezpečnosti. Údaje prenášané týmito sieťami môžu zahŕňať komunikáciu s citlivými údajmi, vrátane diplomatických misií, bezpečnostných operácií a zhromažďovania spravodajských informácií. Obavy USA z čínskej špionáže nie sú nové a boli už dávno zdokumentované.

Zraniteľnosť a dôležitosť podmorských káblov

Podmorské káble, ktoré spájajú kľúčové časti sveta, sú kľúčové pre internetovú infraštruktúru. Ak dôjde k prerušeniu týchto káblov, môžu nastať obrovské problémy pre všetkých hlavných cloudových poskytovateľov. Joe Vaccaro zo spoločnosti ThousandEyes uviedol, že prerušenie podmorského kábla môže mať masívne dopady na internetovú konektivitu.

Tieto situácie často vedú k „hádzaniu viny“, kde spotrebitelia obviňujú služby, ktoré používajú, za výpadky alebo preťaženie siete. V určitých regiónoch môže byť zmysluplné, aby firmy používali rôznych cloudových poskytovateľov na zabezpečenie konzistentnej kvality siete. Podmorské káble sú nevyhnutnou súčasťou globálnej internetovej infraštruktúry a ich význam v geopolitických a bezpečnostných otázkach bude naďalej rásť.

Ďalšie zaujímavé čítanie: Týždenný kalendár investora (22. 7. – 28. 7. 2024)

POZVÁNKA na FREE DISCORD
Majte prehľad vo svete investovania! Pridajte sa na náš FREE DISCORD a už vám nič neutečie. Discord kanál je zadarmo a máte tam množstvo BONUSOVÉHO obsahu. Kedykoľvek môžete prísť, ale aj odísť. Pridanie je nezáväzné a ZDARMA. Ak ti tento obsah nestačí a chceš viac, tak neváhaj a pridaj sa!

O autorovi

IMAG2064_1_1
Lenka Žuffová

Vyštudovala som právo, ktorému sa venujem aj vo svojom profesionálnom živote. Vo svojom voľnom čase sa zaujímam vo všeobecnosti o ekonomické dianie a kryptomeny ako také, najmä o oblasť DeFi. Zaujímavou oblasťou je pre mňa taktiež psychológia trhov.

TOP Najlepší brokeri

etoro logo web
U 51 % retail investorov došlo ku vzniku straty.
xtb logo web
U 74 % retail investorov došlo ku vzniku straty.
freedom logo

Freedom24

85,8
U 68 - 76% retail investorov došlo ku vzniku straty.
etoro_banner

Horúce novinky

LEGO: Úspešná cesta od drevenej stavebnice ku globálnej značke

14. januára 2025

Inflácia PPI opantala trhy. Ako bude reagovať Fed?

14. januára 2025

SP500 čaká takýto vývoj, analyzuje Jakub Kraľovanský (3. týždeň)

13. januára 2025

Bitcoin je v ťažkostiach. Predať čo dokúpiť? Analyzuje Jakub Kraľovanský (3. týždeň)

13. januára 2025
binance_add

Najčítanejšie

Bitcoin v roku 2025 - analýza XTB

16. januára 2025

Inflácia CPI - budeme rásť alebo je koniec cyklu?

15. januára 2025

Investičná gramotnosť Slovákov je na minime. A je to vidieť

15. januára 2025

Warren Buffett úplne zmenil prístup k darom a presadzuje odlišný pohľad

14. januára 2025
fredom24_1

TOP najlepší brokeri

etoro logo web
U 51 % retail investorov došlo ku vzniku straty.
xtb logo web
U 74 % retail investorov došlo ku vzniku straty.
freedom logo

Freedom24

85,8
U 68 - 76% retail investorov došlo ku vzniku straty.
Návrat hore