Vek odchodu do dôchodku formuje aj pracovný trh jednotlivých krajín. Od januára 2025 začne Čína postupne zvyšovať dôchodkový vek pre svojich obyvateľov. Tento krok je reakciou na starnúcu populáciu a rastúci tlak na dôchodkový systém. Čínske orgány schválili zvýšenie dôchodkového veku o tri roky pre mužov, zatiaľ čo pre ženy pracujúce v manuálnych zamestnaniach sa vek zvýši až o päť rokov. Konkrétne sa pre mužov zvýši vek odchodu do dôchodku zo 60 na 63 rokov a pre manuálne pracujúce ženy z 50 na 55 rokov .
Prečo je zvýšenie dôchodkového veku v Číne nevyhnutné?
Táto reforma je prvou veľkou zmenou dôchodkového veku v Číne od 50. rokov minulého storočia a bude zavádzaná postupne v priebehu 15 rokov, aby sa zmiernili negatívne dopady na pracovnú silu a ekonomiku. Čína čelí závažným demografickým výzvam. Kým v 50. rokoch bola priemerná dĺžka života približne 40 rokov, dnes dosahuje takmer 78 rokov a očakáva sa, že v roku 2050 prekročí 80 rokov. Tento demografický posun spolu s nízkou pôrodnosťou spôsobuje rýchly nárast staršej populácie. Kým v roku 2023 bolo v Číne približne 300 miliónov ľudí nad 60 rokov, do roku 2035 sa tento počet môže zvýšiť na 400 miliónov, čo bude mať veľký dopad na dôchodkové fondy a sociálne zabezpečenie. Vek odchodu do dôchodku sa tak stáva neudržateľným.
Čínsky dôchodkový systém je už teraz pod tlakom, keďže stále viac obyvateľov vstupuje do dôchodkového veku a počet pracovnej sily, ktorá má financovať tieto dôchodky, klesá. Očakáva sa, že ak by neprišlo k zmenám, dôchodkový fond by mohol byť vyčerpaný do roku 2035. Zvýšenie veku odchodu do dôchodku má za cieľ nielen stabilizovať systém, ale aj podporiť vyššiu účasť starších osôb na trhu práce.
Ak ešte nemáš svojho brokera, využi nasledujúci link a prispej tak na chod tohto magazínu, aby si mal vždy čerstvé informácie:
Ako funguje dôchodkový systém v Číne?
Dôchodkový systém v Číne je rozdelený do troch hlavných pilierov. Prvý pilier zahŕňa základné verejné dôchodkové poistenie, ktoré poskytuje minimálnu ochranu pre pracovníkov v mestách. Tento systém je financovaný zamestnávateľmi a zamestnancami, kde zamestnávatelia prispievajú 16 % a zamestnanci 8 % zo svojho príjmu. V rámci tohto systému je však priepastný rozdiel medzi mestskými a vidieckymi obyvateľmi. Zatiaľ čo mestskí pracovníci majú nárok na relatívne stabilný dôchodok, na vidieku je podpora oveľa nižšia, čo spôsobuje nerovnosti v dôchodkovom zabezpečení.
Druhý pilier predstavujú firemné dôchodkové plány, ktoré môžu byť poskytované zamestnávateľmi ako doplnkové zabezpečenie, avšak tieto plány sú menej bežné. Tretí pilier je individuálne dôchodkové sporenie, ktoré umožňuje občanom sporiť si na dôchodok nezávisle. Aj napriek týmto trom pilierom čelí Čína výzvam súvisiacim s rýchlo starnúcou populáciou, vysokým počtom starších ľudí a klesajúcou pracovnou silou, čo vyvíja obrovský tlak na súčasný dôchodkový systém, kde hrá dôležitú úlohu vek odchodu do dôchodku.
Dopady na spoločnosť a ekonomiku
Reforma dôchodkového systému môže pomôcť zmierniť pracovný deficit a udržať hospodársku produktivitu. Napriek tomu, že zvyšovanie veku môže zmierniť tlaky na dôchodkové fondy, nie všetci sú z tejto zmeny nadšení. Mnohí občania vyjadrili obavy z toho, že zvýšenie dôchodkového veku povedie k vyššej konkurencii na trhu práce, keďže viac starších ľudí zostane v pracovnom procese dlhšie. Vek odchodu do dôchodku tak môže systém ovplyvniť aj negatívne.
Z ekonomického hľadiska experti tvrdia, že v krátkodobom horizonte nemusí mať reforma výrazný vplyv na hospodársky rast, ale z dlhodobého hľadiska môže zabrániť predčasným nedostatkom pracovnej sily a prispieť k stabilnému rastu produktivity. Ak sa zmení vek odchodu do dôchodku, môže to na pracovnom trhu spôsobiť aj menej príležitostí pre mladých ľudí.
Táto reforma ukazuje, ako demografické zmeny nútia krajiny na celom svete prehodnocovať svoje dôchodkové systémy a adaptovať sa na rastúce nároky starnúcich populácií. Podobné výzvy riešia aj iné krajiny, vrátane USA, kde tiež čelia tlaku na dôchodkové fondy a hľadajú spôsoby, ako zabezpečiť udržateľnosť systému. V konečnom dôsledku, Čína stojí pred obrovskou výzvou, ako udržať stabilitu svojho dôchodkového systému a zároveň minimalizovať negatívne sociálne a ekonomické dopady na svojich obyvateľov. A vek odchodu do dôchodku tu hrá kľúčovú úlohu.
Ďalšie zaujímavé čítanie: Týždenný kalendár investora (16. 9. – 22. 9. 2024)
Maj prehľad o svetových trhoch a nezmeškaj príležitosť!
Ak ťa baví náš obsah, ale chcel by si ísť viac do hĺbky prípadne by sa sa chcel pridať do našej investorskej komunity, kde je už viac ako 500 investorov, tak sa pridaj do VIP členstva Investície vo vrecku.
Ako funguje také VIP členstvo a čo sa v ňom dozvieš? Pozri si TOTO VIDEO.
Vo VIP členstve nájdeš akciové portfólio Ing. Jakuba Kraľovanského, vnútornú tabuľku firiem, watchlist ako aj rôzne fundamentálne reporty či analýzy konkrétnych firiem a omnoho viac.v